فروش کابل های جریان ضعیف

آنچه در این مقاله می خوانید...

تعریف کابل جریان ضعیفانواع کابل جریان ضعیفکابلهای تلفن، مخابرات و آیفون تصویریکابل های آنتن تلویزیون و رادیوکابلهای دوربین مدار بستهکابلهای دستگاه های کارت ساعت و کنترل ورود و خروجکابل اعلام حریقکابل های صوتی و تصویریکابل شبکهکابل BMSکابلهای پیام رسانکابل های جریان ضعیف در مقررات ملی ساختمانروش خرید انواع کابل های جریان ضعیف

کابل های جریان ضعیف شامل انواع کابلهایی می شوند که برای تبادل سیگنالهای ارتباطی، صوتی، ویدیویی، کنترلی و اطلاعاتی از جریانهای پایینی استفاده می کنند.

تعریف کابل جریان ضعیف

انواع کابل های جریان ضعیف

در سیم کشی یا کابل کشی ساختمانهای مسکونی، تجاری، خدماتی، اداری، درمانی، رفاهی و حتی صنعتی غالبا دو دسته مجزا تعریف می شوند. دسته نخست کابلهایی هستند که توان الکتریکی را توزیع می کنند و به عنوان کابل قدرت و کابل برق شناخته می شوند و گروه دوم انواع کابلهایی که هدف از به کارگیری آنها انتقال جریان الکتریکی برای مصارف برقی نیست؛ بلکه جریان برق حامل سیگنالهای ارتباطی و اطلاعاتی خواهد بود. دسته دوم را با عنوان کابل های جریان ضعیف هم می شناسیم.

توجه بفرمایید که عنوان “جریان ضعیف” مترادف “فشار ضعیف” نیست. فشار ضعیف همان ولتاژ پایین (Low Voltage) است که به ولتاژ نامی یا ولتاژ کار کابلها و سیستم ها اشاره دارد. بیشتر کابلهای جریان ضعیف، کابل فشار ضعیف هم هستند؛ اما کابلهای قدرت فشار ضعیفی در سیستم ها وجود دارد که حامل جریانهای بالا می باشند و در محدوده جریان ضعیف تعریف نمی شوند. بنابراین نباید این دو عبارت را به یک معنا و مفهوم برداشت کنیم.

انواع کابل جریان ضعیف

 1. کابل های تلفن و مخابراتی
 2. کابل های زنگ اخبار، درب باز کن و آیفون صوتی یا تصویری
 3. کابل آنتن تلویزیون
 4. کابلهای دوربین مدار بسته
 5. کابل های سیستم کارت ساعت یا دستگاه های ثبت ورود و خروج
 6. کابل های اعلان و اعلام حریق
 7. کابلهای صوتی و تصویری
 8. کابل شبکه های کامپیوتری
 9. کابل سامانه مدیریت ساختمان (BMS) یا کابل KNX
 10. کابلهای پیام رسان

کابلهای تلفن، مخابرات و آیفون تصویری

کابل 0.6 فویلدار داخل ساختمانی

اولین زیر مجموعه از کابلهای آمپراژ پایین، کابلهای تلفن و آیفون هستند. این کابلها از هادیهای مسی برای عبور جریانهای الکتریکی ضعیف استفاده می کنند تا به واسطه آنها امواج صوتی و تصویری را منتقل نمایند. مانند دیگر کابلهای جریان ضعیف، حفاظت از سیگنالهای عبوری از کابلهای تلفن و مخابراتی مهم است؛ بنابراین وجود یک پوشش فلزی مانند فویل به همراه سیم تخلیه (ارت) برای مصون ماندن از تداخلات الکترومغناطیسی در این کابلها ضروری به نظر می رسد.

متداول ترین انواع کابل تلفن، مخابراتی و آیفون تصویری عبارتند از :

 1. کابل زوجی مسی فویل دار و ارت دار با روکش PVC و کد مشخصه J-Y(St)Y یا J-2Y(St)Y برای سیم کشی تلفن و کابل آیفون تصویری و درب باز کن در داخل ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی
 2. کابل زوجی مسی فویلدار با سیم تخلیه با روکش پلی اتیلن مقاوم در برابر پرتو UV با کد شناسایی A-2Y(St)2Y مناسب کابل مخابراتی و کابل اینترنت ADSL و نصب بیرون از ساختمان

کابل های آنتن تلویزیون و رادیو

کابل آنتن 4.5C-2V

زیر گروه بعدی از کابل های جریان ضعیف، کابلهایی هستند که برای ارتباط میان آنتن های تلویزیون و رادیو تا دستگاه های گیرنده به کار می روند. بهترین گزینه برای چنین کاربردی، کابلهای کواکسیال هستند که می توانند امواج صوتی و تصویری را با کیفیت مطلوب منتقل نمایند. رایج ترین کابلها برای این مصارف از این قرارند :

 1. کابل کواکسیال 4.5C-2V با هادی مرکزی و شیلد مسی
 2. کابل کواکسیال RG6 مسی با هادی مسی، شیلد مس یا مس قلع اندود و فویل آلومینیومی

کابلهای دوربین مدار بسته

کابل CCTV

این روزها سیستمهای دوربین مدار بسته برای ارتقای ایمنی و امنیت در مکانهای مختلف استفاده می شوند. برای ارتباط این دوربینها با هم و با محل ضبط یا پایش تصاویر، کابلهای زیر استفاده می شوند :

 1. کابل کواکسیال RG59، RG6 و RG11
 2. کابل کواکسیال ترکیبی (RG59 + 2C)
 3. کابل های شبکه Cat6 برای سیستم دوربین مدار بسته IP

کابلهای دستگاه های کارت ساعت و کنترل ورود و خروج

برای این کاربرد با توجه به نوع دستگاه ها، از کابل های جریان ضعیف گوناگونی استفاده می شود. کابل زوجی مسی فویل دار، کابل مسی افشان شیلد دار، کابل RS 232، کابل USB و کابل شبکه از مهم ترین این کابلها هستند.

کابل اعلام حریق

کابل شیلددار اعلام حریق 1.5×2

سامانه های اعلام حریق امروزه در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی، هتل ها و صنایع طراحی و اجرا می شوند. با توجه به ویژگی های محل نصب این سیستم، کارکرد و اهداف طراحی و همین طور دستورالعمل های مربوطه، از کابلهای زیر استفاده می گردد :

 1. کابل افشان مسی شیلد دار با روکش PVC : برای سیستم اعلان حریق ساده با درجه حفاظتی کم و متوسط
 2. کابل افشان مسی شیلد یا فویل دار با عایق XLPE و روکش هالوژن فری دیرگداز : برای سامانه های اعلان و اعلام حریق با درجه حفاظتی متوسط
 3. کابل مفتولی مسی فویل دار مجهز به سیم محافظ و عایق و روکش نسوز : برای کلیه سیستم های اعلان و اطفای حریق با درجه حفاظتی بالا

کابل های صوتی و تصویری

همان طور که ملاحظه می فرمایید، بخش مهمی از انواع کابل های جریان ضعیف برای انتقال امواج صوتی و تصویری استفاده می شوند. با توجه به نوع سیستم های صوتی و تصویری کابلهای مخصوص آنها و یا کابلهایی مانند HDMI، کابل زوجی مسی و کابل کواکسیال به کار می روند.

کابل شبکه

کابل شبکه Cat 6 ایرانی

شبکه های کامپیوتری کابلی یک نمونه دیگر از سیستم های جریان ضعیف هستند. نظر به نوع شبکه، شرایط نصب، حجم داده ها و اطلاعات تبادل شونده و سرعت مورد نظر برای انتقال آنها، از کابلهای زیر در شبکه های رایانه ای استفاده می نماییم :

 1. کابل Cat6 بدون شیلد (UTP)
 2. کابل Cat6 فویل دار مانند F/UTP
 3. کابل Cat6 شیلد و فویل دار مانند SF/UTP
 4. کابل Cat7 با شیلد کلی و فویل مجزا و مستقل هر زوج رشته : S/FTP

در ساخت این کابلها از رسانای مسی سایز 23 AWG استفاده می شود.

کابل BMS

کابل دو زوج KNX

مدیریت یکپارچه ساختمان هدف اصلی طراحی سامانه های BMS است. کابل KNX سازگار با استاندارد و پروتکل KNX و EIB رایج ترین کابلی است که در مدیریت خانه های هوشمند به کار می رود. تجهیزات کنترل روشنایی، ایمنی ساختمان، کنترل سیستم تهویه مطبوع و کنترل مصرف انرژی به وسیه کابل کی ان ایکس به یکدیگر مرتبط می شوند. این کابل معمولا دارای دو زوج رشته 0.8 میلیمتری است که توسط فویل آلومینیوم/پلی استر و سیم تخلیه حفاظت می شوند.

کابلهای پیام رسان

سیستم احضار پرستار

از دیگر تجهیزات جریان ضعیف می توان به دستگاه های پیام رسان اشاره کرد که وظیفه انتقال ساده پیام را در ساختمان های اداری، بیمارستان ها و کارخانه ها بر عهده دارند. این پیام ها غالبا به شکل روشن شدن یک چراغ یا به صدا در آمدن بوق هشدار و یا پخش صدا در بلندگوها منتقل می شوند. سیستم احضار پرستار یا Nurse Call System در بیمارستان ها از نمونه های این کاربری به شمار می رود.

این تجهیزات ممکن است به همراه خود دارای کابلهای رابط مخصوص باشند و یا از کابلهای زیر برای ارتباط میان تجهیزات هر کدام از آنها استفاده شود :

 1. کابل افشان مسی ساده 1.5×2 یا 1.5×3
 2. کابل افشان مسی شیلد دار مانند : 0.5×2، 0.75×2، 1×2 یا 1.5×2
 3. کابل کواکسیال میکروفن

کابل های جریان ضعیف در مقررات ملی ساختمان

در مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان و در بخش تاسیسات جریان ضعیف، نکاتی مطرح شده است که توجه شما را به مهم ترین آنها در مورد کابلها جلب می کنیم :

 1. مدارهای هر یک از سیستم های جریان ضعیف باید به طور مستقل کشیده شود (جز در مواردی که مجاز اعلام می شود) و نباید با مدارهای سیستم های دیگر به ویژه مدارهای قدرت (روشنایی، پریز، موتور و …) یک جا کشیده شود.
 2. کابلهای مربوط به هر سیستم باید از نظر قطر و سطح مقطع و ساختمان آن، برای سیستم مورد نظر مناسب باشد.
 3. دفن کابل های جریان ضعیف در زیر زمین به شرطی مجاز خواهد بود که ساختمان کابل برای این کار مناسب باشد.
 4. چنانچه کابلهای سیستم جریان ضعیف در یک کانال یا در یک مجرای بنایی و نظایر آن همراه با کابلهای قدرت کشیده شوند، باید نوعی حصار آنها را از هم جدا کند.
 5. حداقل قطر کابل تلفن، زنگ، احضار و درب باز کن 0.6 میلیمتر است.
 6. حداقل سطح مقطع کابل های پیام رسانی 1.5 میلیمتر مربع است.
 7. کابل آنتن مرکزی باید از نوع هم محور (کواکسیال) با امپدانس مشخصه 75 اهم باشد.
 8. کابلهای مورد استفاده در سیستم های تلفن باید نوعی پرده فلزی (فویل) داشته و شامل یک رشته هادی مخصوص اتصال زمین باشند.

روش خرید انواع کابل های جریان ضعیف

کابل جریان ضعیف

برای تهیه و خرید کابلهایی که در این مقاله برای استفاده در شبکه های جریان ضعیف معرفی شدند، راه ساده ای وجود دارد. مجموعه نامیرا کابل این کابلها را از تولیدات منطبق با استانداردهای مرجع عرضه می نماید و مشتریان با یک تماس می توانند از مشخصات دقیق، قیمت روز و زمان تحویل کابل ها آگاه شوند. امور مربوط به ثبت سفارش، انتقال اسناد مالی و پیگیری تحویل یا ارسال کابلها نیز از همین طریق و به همین سادگی امکان پذیر است.

برای خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز پاسخگویی: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ