فروش کابل های جریان ضعیف

کابل های جریان ضعیف شامل انواع کابلهایی میشوند که برای تبادل سیگنالهای ارتباطی، صوتی، ویدیویی، کنترلی و اطلاعاتی از جریانهای پایینی استفاده میکنند.

تعریف کابل جریان ضعیف

انواع کابل های جریان ضعیف

در سیم کشی یا کابل کشی ساختمانهای مسکونی، تجاری، خدماتی، اداری، درمانی، رفاهی و حتی صنعتی غالباً دو دسته مجزا تعریف میشوند. دسته نخست کابلهایی هستند که توان الکتریکی را توزیع میکنند و به عنوان کابل قدرت و کابل برق شناخته میشوند و گروه دوم انواع کابلهایی که هدف از به کارگیری آنها انتقال جریان الکتریکی برای مصارف برقی نیست؛ بلکه جریان برق حامل سیگنالهای ارتباطی و اطلاعاتی خواهد بود. دسته دوم را با عنوان کابلهای جریان ضعیف هم میشناسیم.

توجه بفرمایید که عنوان “جریان ضعیف” مترادف “فشار ضعیف” نیست. فشار ضعیف همان ولتاژ پایین (Low Voltage) است که به ولتاژ نامی یا ولتاژ کار کابلها و سیستمها اشاره دارد. بیشتر کابلهای جریان ضعیف، کابل فشار ضعیف هم هستند؛ اما کابلهای قدرت فشار ضعیفی در سیستمها وجود دارد که حامل جریانهای بالا میباشند و در محدوده جریان ضعیف تعریف نمیشوند. بنابراین نباید این دو عبارت را به یک معنا و مفهوم برداشت کنیم.

انواع کابل جریان ضعیف

 1. کابل تلفن و مخابراتی
 2. کابلهای زنگ اخبار، درب باز کن و آیفون صوتی یا تصویری
 3. کابل آنتن تلویزیون
 4. کابلهای دوربین مدار بسته
 5. کابل های سیستم کارت ساعت یا دستگاه های ثبت ورود و خروج
 6. کابلهای اعلان و اطفای حریق
 7. کابلهای صوتی و تصویری
 8. کابل شبکه های کامپیوتری
 9. کابل سامانه مدیریت ساختمان (BMS) یا کابل KNX
 10. کابلهای پیام رسان

کابلهای تلفن، مخابرات و آیفون تصویری

کابل 0.6 فویلدار داخل ساختمانی

اولین زیر مجموعه از کابلهای آمپراژ پایین، کابلهای تلفن و آیفون هستند. این کابلها از هادیهای مسی برای عبور جریانهای الکتریکی ضعیف استفاده میکنند تا به واسطه آنها امواج صوتی و تصویری را منتقل نمایند. مانند دیگر کابلهای جریان ضعیف، حفاظت از سیگنالهای عبوری از کابلهای تلفن و مخابراتی مهم است؛ بنابراین وجود یک پوشش فلزی مانند فویل به همراه سیم تخلیه (ارت) برای مصون ماندن از تداخلات الکترومغناطیسی در این کابلها ضروری خواهد بود.

متداول ترین انواع کابل تلفن، مخابراتی و آیفون تصویری عبارتند از:

 1. کابل زوجی مسی فویل دار و ارت دار با روکش PVC و کد مشخصه J-Y(St)Y یا J-2Y(St)Y برای سیم کشی تلفن و کابل آیفون تصویری و درب باز کن در داخل ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی
 2. زوجی مسی فویلدار با سیم تخلیه با روکش پلی اتیلن مقاوم در برابر پرتو UV با کد شناسایی A-2Y(St)2Y مناسب کابل مخابراتی و کابل اینترنت ADSL و نصب بیرون از ساختمان

کابل آنتن تلویزیون و رادیو

کابل آنتن 4.5C-2V

زیر گروه بعدی از کابل های جریان ضعیف، کابلهایی هستند که برای ارتباط میان آنتن تلویزیون و رادیو تا دستگاههای گیرنده به کار میروند. بهترین گزینه برای چنین کاربردی، کابلهای کواکسیال هستند که می توانند امواج صوتی و تصویری را با کیفیت مطلوب منتقل نمایند. رایج ترین کابلها برای این مصارف کابل کواکسیال 4.5C-2V با هادی مرکزی و شیلد مسی است.

کابل دوربین مدار بسته

کابل CCTV

این روزها سیستمهای دوربین مدار بسته برای ارتقای ایمنی و امنیت در مکانهای مختلف استفاده میشوند. برای ارتباط این دوربینها با هم و با محل ضبط یا پایش تصاویر، کابلهای زیر استفاده میشوند:

 1. کابل کواکسیال RG59، RG6 و RG11
 2. کواکسیال ترکیبی (RG59 + 2C)
 3. کابلهای شبکه Cat6 برای سیستم دوربین مدار بسته IP

کابلهای دستگاه های کارت ساعت و کنترل ورود و خروج

برای این کاربرد با توجه به نوع دستگاهها، از کابل های جریان ضعیف گوناگونی استفاده میشود. کابل زوجی مسی فویل دار، کابل مسی افشان شیلد دار، کابل RS 232، کابل USB و کابل شبکه از مهم ترین این کابلها هستند.

کابل اعلام حریق

کابل شیلددار اعلام حریق 1.5×2

سامانه های اعلام حریق امروزه در ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری و خدماتی، هتلها و صنایع طراحی و اجرا میشوند. با توجه به ویژگیهای محل نصب این سیستم، کارکرد و اهداف طراحی و همین طور دستورالعملهای مربوطه، از کابلهای زیر استفاده میگردد:

 • کابل افشان مسی شیلد دار با روکش PVC : برای سیستم اعلان حریق ساده با درجه حفاظتی کم و متوسط
 • افشان مسی شیلد یا فویل دار با عایق XLPE و روکش هالوژن فری دیرگداز : برای سامانه های اعلان و اعلام حریق با درجه حفاظت حرارتی متوسط
 • مفتولی مسی فویل دار مجهز به سیم محافظ و عایق و روکش نسوز : برای کلیه سیستمهای اعلان و اطفای حریق با درجه حفاظتی بالا

کابلهای صوتی و تصویری

همان طور که ملاحظه میفرمایید، بخش مهمی از انواع کابلهای جریان ضعیف برای انتقال امواج صوتی و تصویری استفاده میشوند. با توجه به نوع سیستمهای صوتی و تصویری، کابلهای مخصوص آنها و یا کابل افشان شیلد دار و کابل کواکسیال به کار میروند.

کابل شبکه

کابل شبکه Cat 6 ایرانی

شبکه های کامپیوتری کابلی یک نمونه دیگر از سیستمهای جریان ضعیف هستند. نظر به نوع شبکه، شرایط نصب، حجم داده ها و اطلاعات تبادل شونده و سرعت مورد نظر برای انتقال آنها، از کابلهای زیر در شبکه های رایانه ای استفاده مینماییم :

 • کابل Cat5E
 • کابل Cat6 بدون شیلد (UTP)
 • Cat6 فویل دار مانند F/UTP
 • Cat6 شیلد و فویل دار مانند SF/UTP
 • Cat6A در دو شکل SFTP و FFTP

در ساخت این کابلها از رسانای مسی استفاده میشود.

کابل BMS

کابل دو زوج KNX

مدیریت یکپارچه ساختمان هدف اصلی طراحی سامانه های BMS است. کابل KNX سازگار با استاندارد و پروتکل KNX و EIB رایج ترین کابلی است که در مدیریت خانه های هوشمند به کار میرود. تجهیزات کنترل روشنایی، ایمنی ساختمان، کنترل سیستم تهویه مطبوع و کنترل مصرف انرژی به وسیه کابل کی ان ایکس به یکدیگر مرتبط میشوند. این کابل معمولا دارای دو زوج رشته 0.8 میلیمتری است که توسط فویل آلومینیوم/پلی استر و سیم تخلیه حفاظت میشوند.

کابلهای پیام رسان

سیستم احضار پرستار

از دیگر تجهیزات جریان ضعیف میتوان به دستگاههای پیام رسان اشاره کرد که وظیفه انتقال ساده پیام را در ساختمانهای اداری، بیمارستانها و کارخانه ها بر عهده دارند. این پیامها غالبا به شکل روشن شدن یک چراغ یا به صدا در آمدن بوق هشدار و یا پخش صدا در بلندگوها منتقل میشوند. سیستم احضار پرستار یا Nurse Call System در بیمارستانها از نمونه های این کاربری به شمار میرود.

این تجهیزات ممکن است به همراه خود دارای کابلهای رابط مخصوص باشند و یا از کابلهای زیر برای ارتباط میان تجهیزات هر کدام از آنها استفاده شود:

 1. کابل افشان مسی ساده 1.5×2 یا 1.5×3
 2. افشان مسی شیلد دار مانند: 0.5×2، 0.75×2، 1×2 یا 1.5×2
 3. کابل کواکسیال میکروفن

کابلهای جریان ضعیف در مقررات ملی ساختمان

در مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان و در بخش تاسیسات جریان ضعیف، نکاتی مطرح شده است که توجه شما را به مهمترین آنها در مورد کابلها جلب میکنیم :

 • مدارهای هر یک از سیستمهای جریان ضعیف باید به طور مستقل کشیده شود (جز در مواردی که مجاز اعلام میشود) و نباید با مدارهای سیستمهای دیگر به ویژه مدارهای قدرت (روشنایی، پریز، موتور و …) یک جا کشیده شود.
 • کابلهای مربوط به هر سیستم باید از نظر قطر و سطح مقطع و ساختمان آن، برای سیستم مورد نظر مناسب باشد.
 • دفن کابل های جریان ضعیف در زیر زمین به شرطی مجاز خواهد بود که ساختمان کابل برای این کار مناسب باشد.
 • چنانچه کابلهای سیستم جریان ضعیف در یک کانال یا در یک مجرای بنایی و نظایر آن همراه با کابلهای قدرت کشیده شوند، باید نوعی حصار آنها را از هم جدا کند.
 • حداقل قطر کابل تلفن، زنگ، احضار و درب باز کن 0.6 میلیمتر است.
 • حداقل سطح مقطع کابلهای پیام رسانی 1.5 میلیمتر مربع است.
 • کابل آنتن مرکزی باید از نوع هم محور (کواکسیال) با امپدانس مشخصه 75 اهم باشد.
 • کابلهای مورد استفاده در سیستم های تلفن باید نوعی پرده فلزی (فویل) داشته و شامل یک رشته هادی مخصوص اتصال زمین باشند.

روش خرید انواع کابل های جریان ضعیف

کابل جریان ضعیف

برای تهیه و خرید کابلهایی که در این مقاله برای استفاده در شبکه های جریان ضعیف معرفی شدند، راه ساده ای وجود دارد. مجموعه نامیرا کابل این کابلها را از تولیدات منطبق با استانداردها عرضه مینماید و مشتریان با ثبت درخواست، میتوانند از مشخصات دقیق، قیمت روز و زمان تحویل کابلها آگاه شوند. امور مربوط به ثبت سفارش، انتقال اسناد مالی و پیگیری تحویل یا ارسال کابلها نیز از همین طریق و به همین سادگی امکان پذیر است.