کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز با توجه به حداکثر جریان مصرفی و فاصله تا محل انشعاب از خط توزیع برق تعیین میشود. شرایط نصب کابل نیز بر این انتخاب تأثیرگذار است. با ما باشید تا به شما بگوییم چه کابلی برای اشتراک برق شما مناسب خواهد بود.

آگاهانه که انتخاب نمایید، سرمایه و ایمنی شما به خطر نخواهد افتاد. ما اینجاییم تا شما بهترین و مناسبترین کابل را برگزیده و در اختیار داشته باشید.

کابل برق اصلی ساختمان

کابل ورودی ساختمان، تأمین کننده انرژی الکتریسیته تمامی مصرف کننده های داخل ساختمان است. گفت و گوی ما در این بخش، پیرامون مصارف تک فاز است. از این رو منازل مسکونی تک واحدی یا ساختمانهای فاقد آسانسور و همین طور مزارع، باغها، کارگاههای کوچک و واحدهای تجاری و خدماتی، مخاطب مطالب این بخش خواهند بود.

میخواهیم به این موضوع بپردازیم که کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز چه کابلی با چه سایزیست و تغییر شرایط نصب کابل چه تأثیری بر انتخاب نوع کابل خواهد گذاشت.

اشتراک برق تک فاز

اشتراکهای برق تک فاز ممکن است با سطوح جریان متفاوتی ارائه شوند. آنچه که رایج میباشد از این قرار است:

  • 15 آمپر
  • 25 آمپر
  • 32 آمپر

اولین عامل مهم در تعیین کابل برق مناسب که همان آمپر عبوری یا جریان مصرفیست، مشخص شد. نکته مؤثر دیگر، طول کابل است. طول کابل با مقاومت الکتریکی و افت ولتاژ رابطه مستقیم دارد؛ پس برای جلوگیری از افت ولتاژ بیش از حد، باید سایز کابل برق را متناسب با مسافت انتخاب نماییم.

انتخاب کابل مناسب برای کنتور برق تک فاز

غالباً کنتور برق در بخش ورودی ساختمان نصب میشود. برای برخی مصارف که فاصله زیادی از شبکه دارند؛ ممکن است کنتور در تابلوی کنار تیر برق نصب شود و کابل تا محل مصرف کشیده شود. در هر صورت، مقصود از کابل مناسب کنتور برق، همان کابلیست که از شبکه تا ورودی ساختمان یا محل مصرف نصب خواهد شد.

با فرض حداکثر افت ولتاژ مجاز 5 درصد، جدول زیر توسط مهندسان فروش نامیرا کابل برای مصارف تک فاز تدوین شده است تا مشتریان با توجه به آمپر، مسافت و نوع کابل، بتوانند کابل مناسب را برگزینند:

جدول انتخاب کابل تک فاز

با این انتخابها، اگر ولتاژ سر خط 230 ولت باشد، ولتاژ در محل مصرف با فرض عبور کامل آمپرهای بیان شده، کمتر از 218 ولت نخواهد شد و چنانچه ولتاژ در محل انشعاب 220 ولت باشد، در انتهای کابل حداقل 209 ولت را خواهیم داشت. بر این اساس، مشکلی برای وسایل و دستگاه های برقی در اثر افت ولتاژ پیش نمی آید.

برای فواصل بیشتر از چه کابلی استفاده کنیم؟

اگر فاصله از شبکه یا آمپر مورد نیاز بیشتر از مقادیر بیان شده در جدول بالا باشد، طبیعتاً نمیتوانیم از کابلهای دو رشته رایج مسی و آلومینیومی استفاده کنیم. در این صورت راهکار چیست؟

برای این حالت، دو راه حل و انتخاب وجود دارد:

گزینه نخست این است که از کابل تک رشته بهره ببریم. به این شکل که یک رشته را برای فاز و یک رشته را برای نول در نظر بگیریم. کابلهای تک رشته در سایزهای 50×1 تا 500×1 برای این موارد وجود دارند.

روش دوم استفاده از کابل 4 رشته است. بدین صورت که 2 رشته برای فاز و 2 رشته برای نول در نظر گرفته شود.

مثلاً چنانچه در محاسبات به سایز 120 میلیمتر مربع رسیدیم، به جای کابل 120×2 که در دسترس نیست، میتوانیم از دو رشته کابل 120×1 یا یک کابل چهار رشته 35+70×3 استفاده نماییم.

چنانچه مصرف برق یا مسافت مورد نظر شما منطبق بر جدول و توضیحات ارائه شده نبود؛ برای انتخاب کابل مناسب نگران نباشید. میتوانید با کارشناسان این مجموعه مکالمه نمایید تا پیشنهاد مناسب را برای کاربری مدنظرتان ارائه نمایند.

انواع کابل برق تک فاز

انواع کابل تک فاز

همان طور که در جدول مشاهده فرمودید، به جنس هادی کابل اشاره شده است. کابل های برق اصلی با هادی مسی یا آلومینیومی در سایزهای گوناگون تولید میشوند. هر کدام از این کابلها دارای ظرفیت جریان برق مختص خود هستند. علاوه بر این، کلاس هادی و محل مناسب نصب کابل نیز سبب تنوع در آنها میشود.

برای انتخاب کابل برق تک فاز از نظر جنس هادی و محل نصب، میتوانید از نکات زیر استفاده نمایید:

  1. کابل مفتولی مسی برای انشعاب گیری هوایی از تیر برق و نصب بر روی دیوار یا تیرک در فواصل کوتاه مناسب است. این کابل از تیر برق تا کنتور نصب میشود.
  2. از کابل مفتولی مسی زمینی یا کابل مفتولی زمینی آلومینیومی میتوان برای کابل کشی زمینی (دفن کابل در زیر خاک) استفاده نمود. کابل آلومینیومی استاندارد، مقرون به صرفه خواهد بود.
  3. کابل خودنگهدار آلومینیومی تک فاز را میتوان بر روی تیر یا دیوار نصب نمود. این کابل به دو شکل بدون مهار فولادی در سایزهای 16×2 و 25×2 و با مهار فولادی (سه رشته) در سایزهای 16+16+16×1 و 16+25+25×1 ارائه میگردد. هادی این کابلها دارای یک لایه روکش است و معمولاً قیمت آن از کابل زمینی آلومینیومی در سایز مشابه، ارزانتر خواهد بود.

اگر علاقه مند به دانستن نحوه انتخاب و محاسبه سایز کابل سه فاز هستید، پیشنهاد میشود که این مطلب را مطالعه بفرمایید ← کابل مناسب برق سه فاز

خرید کابل برق کنتور تک فاز استاندارد

پس از انتخاب سایز مناسب کابل، نوبت خرید آن خواهد بود. خوشحالیم این خبر را به سمع و نظر شما برسانیم که نامیرا کابل افزون بر ارائه اطلاعات لازم، در زمینه تأمین کابلهای مورد نیاز شما هم آماده ارائه خدمات است.

با توجه به این نکته که سازگاری کامل کابلهای برق با استانداردها و مرغوبیت آنها سبب عملکرد درست، ایمن و پایدارشان خواهد شد، طرح تضمین استاندارد و کیفیت ساخت کابلها را سالهاست که در نامیرا کابل اجرا مینماییم. با این طرح، خیال شما از کابلی که انتخاب و خریداری میکنید، 100% آسوده و مطمئن خواهد بود.

📞