کابل مناسب برای برق سه فاز

هرگز نگران انتخاب کابل مناسب برای برق سه فاز نباشید. نامیرا کابل هم اطلاعات کافی در اختیار شما قرار میدهد و هم کابل استاندارد را. با ما باشید.

اشتراک برق سه فاز

برق سه فاز

دلیل طراحی و استفاده از برق به صورت سه فاز، به مزیتهای فنی این نوع جریان برق متناوب برمیگردد. مثلاً الکتروموتورهای سه فاز میتوانند گشتاور و توان مکانیکی بالاتری را در ابعاد کمتر، با راندمان بالاتر و کارکرد روانتر از موتورهای تک فاز فراهم سازند. انتقال و توزیع برق به شکل سه فاز نیز موجب میگردد توان الکتریکی بیشتر با تلفات و افت ولتاژ کمتر در مقایسه با برق تکفاز به دست مصرف کنندگان برسد.

به این دلایل و علل مشابه دیگر، شاهد هستیم که خطوط انتقال و توزیع الکتریسیته و برق بسیاری از کارخانه ها، کارگاهها، آپارتمانها، مجتمعهای مسکونی، اداری، آموزشی و رفاهی و مراکز پمپاژ آب کشاورزی، سه فاز میباشند. برای استفاده از اشتراک برق سه فاز، به کابل مناسبی نیاز خواهد بود.

شاخصه های انتخاب کابل مناسب برای برق سه فاز

برای انتخاب نوع و سایز مناسب کابل در شبکه برق فشار ضعیف سه فاز (یعنی همان 400 ولت) چند نکته زیر مهم هستند:

 1. نوع شبکه یا کابل کشی: که به صورت هوایی خواهد بود یا زیر زمینی
 2. مسافت: فاصله ای که میان نقطه انشعاب از خط اصلی توزیع برق تا محل مورد نظر وجود دارد.
 3. مقدار برق مصرفی: که بر اساس توان مصرفی با واحد کیلو وات یا اسب بخار اعلام میشود و یا بر پایه جریان برق مورد نیاز با واحد آمپر

با دانستن این سه شاخصه، میتوانیم به گزینه مناسب کابل از دیدگاه نوع و سایز دست یابیم. اگر اشتراک برق شما 400 ولت نیست و از برق فشار متوسط 20 یا 33 کیلو ولت استفاده خواهید نمود، برای انتخاب کابل مناسب افزون بر نکاتی که بیان کردیم، توجه به سطح اتصال کوتاه یا جریان اتصال کوتاه شبکه نیز مهم خواهد بود و اساساً این عامل مهمترین شاخصه در تعیین سایز کابلهای MV به شمار میرود.

نکته مهم دیگر، توجه به استاندارد بودن کابل و مرغوبیت ساخت آن است. چنین کابلی توانایی تأمین برق مطمئن و ایمن را خواهد داشت و از طول عمر بالاتری برخوردار خواهد بود.

انتخاب سایز کابل 3 فاز با توجه به آمپر مجاز و افت ولتاژ

در این روش، ابتدا بر پایه جریان برق مورد نیاز به ظرفیت هر سایز از کابلهای برق نگاهی می اندازیم تا متوجه شویم که چه سایزی قادر به عبور این مقدار آمپر میباشد. جداول زیر بیشینه آمپر مجاز را برای کابلهای قدرت LV سه فاز مسی و آلومینیومی به نمایش میگذارند:

جدول حداکثر جریان مجاز کابل مسی سه فاز LV

جدول حداکثر جریان مجاز کابل آلومینیومی سه فاز LV

ممکن است دمای محل نصب کابل در زیر زمین یا هوا به غیر از 20 و 30 سانتیگراد باشد. در این حالت باید از ضرایب تصحیح مندرج در دو جدول زیر استفاده نمود:

جدول ضرایب تصحیح دمای زمین

جدول ضرایب تصحیح دمای هوا

پس از آن که حداکثر جریان مجاز کابلهای قدرت در سیستم سه فاز LV را دانستیم، اکنون با استفاده از فرمول زیر، سایز مناسب کابل سه فاز را با توجه به مسافت و افت ولتاژ مجاز محاسبه خواهیم کرد:

فرمول محاسبه سایز کابل سه فاز بر اساس افت ولتاژ

با فرض ضریب قدرت 0.85 و افت ولتاژ مجاز 3 درصد و با دانستن این که ولتاژ شبکه سه فاز فشار ضعیف 400 ولت و هدایت الکتریکی مس 56 و آلومینیوم برابر با 35 است، رابطه ریاضی بالا به شکل ساده زیر در خواهد آمد:

فرمول ساده محاسبه سایز کابل سه فاز بر اساس مسافت و آمپر

غالباً در مسافتهای کم، حداکثر آمپر مجاز کابلها تعیین کننده سایز مناسب هستند؛ اما در فواصل طولانی، نتیجه حاصل از فرمول افت ولتاژ مشخص کننده سایز کابلهای LV خواهد بود.

چند مثال برای محاسبه سایز کابل سه فاز

 • برق رسانی به یک کارگاه صنعتی از طریق کابل مسی زیر زمینی، با اشتراک برق 32 آمپر سه فاز، فاصله 20 متری از شبکه توزیع برق و حداکثر افت ولتاژ مجاز 3%:
  با مراجعه به جدول میبینیم که کابل 2.5×4 مسی میتوانند 32 آمپر سه فاز را تأمین نمایند. سپس از طریق فرمول و در نظر گرفتن جریان 32 آمپر و مسافت، به عدد 1.4 برای کابل مسی میرسیم. نزدیک ترین سایز استاندارد کابل به این رقم، 1.5 میلیمتر مربع میباشد. بنابراین کابل 2.5×4 هم از نظر حداکثر جریان مجاز و هم از دیدگاه افت ولتاژ، مناسب این کاربرد خواهد بود.
 • تأمین انرژی الکتریسیته یک واحد دامپروری در فاصله 1200 متری از شبکه و مصرف برقی در حدود 25 آمپر 3 فاز:
  با نگاهی به جداول بیشینه جریان مجاز، در مییابیم که سایزهای 1.5 مسی و 10 آلومینیومی قادر به عبور 25 آمپر خواهند بود. اما باید دید با در نظر گرفتن طول زیاد کابل و افت ولتاژ، به چه سایزی میرسیم. پس به سراغ فرمولها میرویم و اعداد را جاگذاری میکنیم. حاصل برای نوع مسی و آلومینیومی به ترتیب برابر با 65.79 و 105.26 خواهد شد. در نتیجه متوجه میشویم که کابل سه فاز 70 مسی یا کابل سه فاز 120 آلومینیومی مناسب این مصرف برق هستند.
 • تغذیه یک پمپ آب کشاورزی دارای الکتروموتور سه فاز 37 کیلو وات (50 اسب بخار) در فاصله 110 متری از شبکه برق هوایی و در منطقه ای گرمسیر با دمای هوای 40+ سلسیوس با کابل آلومینیومی:
  این موتور با فرض راندمان 87% و ضریب قدرت 0.85، جریانی نزدیک به 73 آمپر نیاز خواهد داشت. با توجه به ضریب تصحیح 0.87 برای هوای 40 درجه، کابل 35 آلومینیومی توانایی عبور این آمپر را دارد. نتیجه فرمول هم عدد 28.175 خواهد بود که نزدیکترین سایز استاندارد به آن، 35 است. بنابراین، کابل سه فاز آلومینیومی 35 میلیمتر مربع مناسب این مقدار مصرف برق از نظر آمپر مجاز، دمای هوا و افت ولتاژ خواهد بود.

فروش کابل مناسب برای کنتور سه فاز

کابل برای برق سه فاز

طبیعتاً پس از انتخاب سایز کابل برق سه فاز، نوبت به تهیه آن میرسد. دو دغدغه اصلی بسیاری از مشتریان در هنگام خرید کابل عبارتست از:

 1. استاندارد بودن کابل
 2. قیمت مناسب و منصفانه

نامیرا کابل برای پاسخگویی مطلوب به این درخواستها و رفع دغدغه ها یا نگرانیهای مشتریان، انواع کابل را با تضمین تطابق با استانداردها، کیفیت ساخت مطمئن و قیمت منصفانه عرضه مینماید. انواع کابل سه فاز که با همین ویژگیها و در سایزهای گوناگون ارائه میگردند از این قرارند:

 • افشان مسی
 • مفتولی و نیمه افشان مسی زمینی
 • نیمه افشان آلومینیومی زمینی
 • هوایی خودنگهدار آلومینیومی
 • مسی زره دار
 • افشان مسی با عایق و روکش رابر (بسیار انعطاف پذیر، مقاوم در برابر روغن و ضد آب)