کابل AWA؛ زره دار تک رشته

کابل AWA نامیست که غالباً برای معرفی کابلهای قدرت زره دار تک رشته که در سیستمهای الکتریکی AC کار میکنند، به کار میرود.

AWA به چه معناست؟

AWA بر گرفته از سر واژه های انگلیسی “Aluminium Wire Armour” است که برگردان پارسی آن میشود: “زره سیمی آلومینیومی”. کابلهای آرموردار یا زره دار به گروهی از کابلها گفته میشود که از لایه ای فلزی برای افزایش استحکام فیزیکی و مکانیکی در ساختار و اجزای تشکیل دهنده آنها استفاده شده است.

کابل AWA ولتاژ متوسط

کابلهای آرمِد میتوانند به طور مستقیم در زیر خاک نصب شوند. این کابلها در برابر تنشهای فیزیکی مانند نیروهای فشار و کشش از استقامت مطلوبی برخوردار خواهند بود.

زره در کابلها میتواند شکل و جنس مختلفی داشته باشد. دو نمونه سیمی و نواری اشکال متداول آرمر در کابلهای برق به شمار میروند. آلومینیوم و فولاد نیز دو فلز رایج برای ساخت زره کابلها هستند.

چرا زره آلومینیومی؟

حال که دانستیم مقصود از کابل AWA، کابل قدرت با زره سیمی آلومینیومی است، این پرسش مطرح میشود که چرا از فلز آلومینیوم برای ساخت زره در این کابلها استفاده میگردد؟ در حالی که در ذهنها فولاد استحکام فیزیکی بیشتری دارد، دلیل انتخاب آلومینیوم برای ساخت آرمور چیست؟

برای بیان جواب این سؤال، باید به سراغ خواص الکترومغناطیسی فلزات برویم. در مقدمه اشاره کردیم که این زره بیشتر در کابلهای قدرت تک رشته AC (جریان متناوب) دیده میشود. میدانیم که با عبور جریان برق از یک رسانا، میدان مغناطیسی در آن ایجاد میگردد. این میدان اگر حاصل از جریان الکتریکی متناوب باشد، در فلزات مغناطیسی مجاور ولتاژ القاء خواهد نمود. اگر فلز به کار رفته در بخش زره کابلهای تک رشته از جنس فولاد باشد که یک فلز مغناطیسیست، القاء ولتاژ از رسانای کابل بر روی آن و جاری شدن جریان، سبب تلفات حرارتی در زره میگردد. این حرارت ایجاد شده، ظرفیت انتقال جریان و توان الکتریکی در کابل را کاهش میدهد و در صورت ادامه دار بودن میتواند موجب آسیب به ساختار کابل گردد.

در کابلهای چند رشته (Multi Core) برق، به دلیل اختلاف فاز 120 درجه ای میان فازها، برآیند این میدان مغناطیسی صفر خواهد بود و مسئله القای ولتاژ بر روی زره تقریباً منتفی میگردد. بنابراین در کابلهای قدرت چند رشته میتوان از زره فولاد گالوانیزه استفاده نمود. اما در کابلهای تک رشته (Single Core) باید به سراغ انتخاب یک فلز غیر مغناطیسی برویم. آلومینیوم همان گزینه مناسب خواهد بود که ضمن سبکی و مغناطیس نشونده بودن، از استحکام فیزیکی مطلوبی برخوردار است و در برابر خوردگی مقاومت خوبی نشان میدهد. بنابراین در کابلهای قدرت تک رشته AC از زره های آلومینیومی استفاده میگردد.

انواع کابل AWA

در جدول زیر فهرست کابلهای قدرت آلومینوم و مسی تک رشته رایج را با زره سیمی آلومینیومی در رده فشار ضعیف، ولتاژ متوسط و فشار قوی مشاهده مینمایید:

انواع کابل AWA

همانطور که اشاره شد، وجه اشتراک همه این کابلها وجود آرمر سیمی آلومینیومی در ساختارشان است. قطر مفتولهای آلومینیومی به کار رفته در بخش زره کابلها مطابق استاندارد و بر اساس قطر کابل در زیر زره تعیین میگردد. بر این اساس، قطر سیمهای زره گرد یکی از موارد 0.8، 1.25، 1.6، 2.0، 2.5 و 3.15 میلیمتر خواهد بود.

سایز کابلهای تک رشته یاد شده نیز از تنوع بالایی برخوردار میباشد. مثلاً میتوان برای کابلهای LV سایز 16×1 تا 500×1 میلیمتر مربع، برای کابلهای MV سایز 50×1 تا 630×1 میلیمتر مربع و برای کابلهای فشار قوی سایزهای 185×1 تا 2500×1 میلیمتر مربع را بیان نمود.

فروش کابل AWA

شرکت نامیرا کابل، تأمین و تحویل کابلهای قدرت تک رشته با زره سیمی آلومینیومی را مطابق با درخواست و سفارش مشتریان محترم به انجام میرساند. گروهی از این کابلها تقاضای بیشتری را به خود اختصاص داده اند و تولید آنها پی در پی انجام میشود. بر این اساس تحویل این دست محصولات در زمان بسیار کوتاهتری صورت میگیرد. در مورد کابلهای دیگر نیز پس از دریافت سفارش مشتریان و ارجاع به واحد تولید، زمانبندی ساخت و تحویل اطلاع رسانی میگردد.

کابل AWA فشار ضعیف

نکات مهمی که در فروش کابل قدرت آرمور دار به آنها توجه شده و مورد تأکید قرار میگیرند، عبارتند از:

  • تطابق کابلها با استاندارد های ملی و بین المللی
  • سازگاری مشخصات فنی با شرایط مدنظر پروژه های مشتریان
  • ارائه مشاوره برای انتخاب راه حلهای بهینه و مطمئن
  • به کار نبردن مواد مخرب محیط زیست در اجزای کابلها

📞