معرفی و فروش کابل ولتاژ متوسط

نامیرا کابل در این بخش به معرفی کابل ولتاژ متوسط و گوناگونی موجود در فهرست تولید و فروش این گروه از کابلهای برق میپردازد.

کابل ولتاژ متوسط چیست؟

نخست به سراغ این پرسش میرویم تا بدانیم که قرار است راجع به چه محصولاتی گفت و گو کنیم. ولتاژ متوسط که در زبان انگلیسی Medium Voltage گفته میشود، به دسته ای از سطوح ولتاژی اطلاق میگردد. در ایران، عبارت فشار متوسط نیز به این منظور به کار میرود.

متوسط یا میانه یعنی چیزی که میان کم و زیاد قرار دارد. ولتاژ متوسط هم دقیقاً به ولتاژهایی اشاره میکند که بیشتر از فشار ضعیف و کمتر از فشار قوی بوده و میان این دو گروه قرار گرفته اند. طبیعتاً کابل ولتاژ متوسط هم به کابلهایی گفته میشود که ولتاژ نامی آنها در محدوده یاد شده باشد؛ اما این محدوده دقیقاً چیست؟

برابر با استاندارد بین المللی IEC 60038، ولتاژهایی که بیش از یک کیلو ولت (1000 ولت) و کمتر یا مساوی 35 کیلو ولت هستند در رده فشار متوسط یا همان MV قرار میگیرند. همچنین، مطابق با استاندارد IEC 60502-2 و استاندارد ملی ایران به شمار 2-3569، کابلهایی که ولتاژ نامی آنها 6 کیلو ولت تا 30 کیلو ولت (Um=36 KV) است، در یک بخش جداگانه معرفی شده اند که مربوط به همین گروه Medium Voltage خواهند بود. در دسته بندی دیگر نیز به محدوده بالاتر از 1000 ولت تا 45000 ولت اشاره شده است.

با این اوصاف، کابلهایی مانند 6 کیلو ولت، 10 کیلو ولت، 20 کیلو ولت، 30 کیلو ولت و 33 کیلو ولت، در همین دسته جای میگیرند.

انواع کابل MV

کابل MV تک رشته بدون زره

حال ببینیم کابلهای فشار متوسط از چه تنوعی برخوردارند. برای بیان انواع این کابل، میتوان فراسنجهای گوناگونی را ملاک قرار داد. در اینجا بر پایه چند شاخصه، انواع کابل برق فشار متوسط را برخواهیم شمرد:

 • رده ولتاژی: (7.2) 3.6/6، (12) 6/10، (24) 12/20، (36) 18/30 یا (36) 19/33 کیلوولت
 • جنس رسانا: مس یا آلومینیوم
 • محل مناسب نصب: خطوط زمینی یا خطوط هوایی (کابل خودنگهدار MV یا کابل فاصله دار)
 • تعداد رشته ها (Core) : یک یا سه
 • سرشت عایق: XLPE (همان پلی اتیلن کراسلینک شده)، EPR و موارد دیگر
 • جنس روکش: PE, PVC, آمیزه های هالوژن فری و کم دود (LSZH, HFFR) و موارد مشابه دیگر
 • حفاظ یا شیلد الکترومغناطیسی: سیمهای مسی، نوار مسی و یا ترکیب این دو
 • حفاظت فیزیکی و مکانیکی: بدون زره، با زره یا آرمور نواری یا مفتولی و زره آلومینیومی یا فولاد گالوانیزه
 • حفاظت افزوده در برابر آب: نوارهای مانع نفوذ آب، نوار آلومینیوم کو پلیمر و نمونه های مشابه

در جدول زیر نگاهی به تنوع کابلهای فشار متوسط با بیان کد مشخصه آنها داریم:

جدول انواع کابل ولتاژ متوسط

افزون بر اینها، کابلهای خاص دیگری هم در این دسته وجود دارند. مثلاً کابل فشار متوسط مدار روشنایی پرایمری باند فرودگاه، کابلهای زیر دریایی و یا کابلهای MV انعطاف پذیر مورد استفاده در معادن.

شاخصه دیگری که میتوان بر اساس آن به دسته بندی و تمایز میان کابلهای ولتاژ متوسط پرداخت، سایز یا همان سطح مقطع این کابلهاست:

 • تک رشته: 35×1، 50×1، 70×1، 95×1، 120×1، 150×1، 185×1، 240×1، 300×1، 400×1، 500×1 و 630×1
 • سه رشته: 50×3، 70×3، 95×3، 120×3، 150×3، 185×3، 240×3 و 300×3

کاربرد کابلهای فشار متوسط

شبکه ولتاژ متوسط

حال که کابل ولتاژ متوسط را تعریف کردیم و مروری بر انواع و اقسام آن داشتیم، بد نیست که پیرامون کاربردهای این کابلها هم بگوییم. موارد زیر را میتوان از مراکز و محلهای مهم استفاده این گروه از کابلهای قدرت دانست:

 1. نیروگاه ها و پستهای فشار قوی
 2. خطوط زمینی و هوایی توزیع برق در شهرها و روستاها
 3. خطوط زیر دریایی برای اتصال جزایر به شبکه اصلی برق یا ارتباط میان مزارع بادی دریایی
 4. شبکه های اختصاصی تأمین برق صنایع یا کابل اختصاصی الکتروموتورهای MV
 5. برقراری مدار اولیه سیستم روشنایی باند فرودگاه
 6. تأمین انرژی الکتریسیته مراکز استخراج نفت و گاز
 7. برقرسانی به تجهیزات حفاری در معادن

فروش کابل ولتاژ متوسط

سخن به خرید و فروش کابلهای فشار متوسط که میرسد، نکات مهمی مطرح خواهند شد. از میان این نکات میتوان به مواردی مانند نحوه دسترسی به فروشنده یا تأمین کننده، سطح کیفی کابلها و وجود گواهیهای تأیید کننده این موضوع، زمان و مکان تحویل سفارشها، میزان تنوع از نظر ساختار و سایز، وجود رابطه منطقی میان مشخصات فنی با قیمتهای پیشنهاد شده و پشتیبانیهای تخصصی برای انتخاب بهترین راه حل اشاره کرد.

مطمئناً در این مورد با ما موافق هستید که هر شرکتی بتواند عملکرد بهتری را در نکات بیان شده نشان دهد، موفقتر خواهد بود و توجه شمار زیادی از مخاطبان، همکاران و مشتریان را به خود جلب خواهد نمود.