کابل مقاوم در برابر سایش

کابل ضد سایش یا به بیان بهتر، مقاوم در برابر سایش، از موادی ساخته شده است که چنین خصوصیتی را دارا شود و سازگاری بیشینه با نوع کاربرد پیدا کند.

آنگاه که نیاز به مقاومت در برابر سایش است

تست کابل ضد سایش

سایش را میتوان فرآیندی توصیف نمود که طی آن تماس و اصطکاک قابل توجه و اثرگذاری میان دو یا چند جسم صورت میگیرد. این فرآیند در صورت تکرار یا تداوم، میتواند منجر به خراشیده شدن و حتی جدا گشتن قسمتی از سطح جسم یا اجسام درگیر گردد.

کابلها با توجه به خصوصیات محل نصبشان، ممکن است با تنشهای مکانیکی متفاوتی رو به رو شوند. سایش، یکی از این تنشها و آسیبهاست.

معمولاً کابلهایی که در محیطهای زیر نصب میگردند، احتمال زیادی برای مواجهه آنها با سایش یا خراش وجود خواهد داشت:

  1. فضای آزاد
  2. دفن مستقیم در زیر خاک
  3. محیطهای خشن و پُر تنش صنعتی و کارگاهی

بدیهی است که انتظار رود کابلهای قرار گرفته در این محیطها از استحکام مطلوبی در مقابل سایش برخوردار باشند؛ محصولاتی که با عنوان کابل ضد سایش یا Abrasion-Resistant نیز شناخته میشوند.

همانطور که میدانید، اغلب روکشهای نهایی کابلهای برق، کنترل و مخابراتی، از جنس مواد پلیمری هستند. نوع پلیمر یا آمیزه ای که در ساخت روکش کابلها به کار میرود، میتواند نشان دهنده میزان مقاومت آنها در برابر خراشها و سایش باشد.

انواع کابل ضد سایش

تفاوت کابل برق زمینی و هوایی

هنگام گفتن از انواع کابلهای مقاوم در برابر سایش، میتوان به جنس روکش آنها و یا کاربردشان توجه نمود. با همین دو شاخصه، نگاهی بر تنوع این محصولات خواهیم داشت:

  • کابلها با روکش نهایی PE: پلی اتیلن ذاتاً ماده ای سخت و مقاوم در برابر سایش است. از این روکش در ساخت کابلهای مخابراتی مسی Outdoor به شکل روتین استفاده میگردد. کابلهای قدرت LV و MV را هم میتوان بر اساس سفارش، با این جنس روکش تولید نمود. آمیزه های گروه PE مانند HDPE و MDPE، در ساخت روکش کابلهای خودنگهدار MV و کابلهای زمینی HV نیز رایجترین گزینه هستند. همچنین میتوان کابلهای شبکه مناسب نصب در فضای بیرون از ساختمانها را با این روکش طراحی کرد.
  • کابلها با روکش نهایی PVC: گریدهای مخصوصی از PVC نیز میتوانند پایداری مطلوبی در مقابل سایش از خود بروز دهند. روکشهایی مانند ST1 و ST2 که در ساخت کابلهای قدرت مسی و آلومینیومی ولتاژ پایین و ولتاژ متوسط به کار میروند، از جمله این پی وی سی ها به شمار می آیند.
  • کابل ها با روکش نهایی رابر: بسیاری از ترکیبات رابر مصنوعی به کار رفته در صنعت کابلسازی، بهره مند از ویژگی مقاومت بسیار خوب در برابر سایش هستند. این کابلها در نقش کابل برق، جوشکاری و یا کابل فرمان میتوانند ضمن انعطاف پذیری، از استقامت مکانیکی بالایی برخوردار باشند.
  • کابل پلی اورتان: این آمیزه ترموپلاستیک، مقاومت عالی در برابر سایش نشان میدهد. از PUR در ساخت روکش شماری از کابلهای الکتریکی، کنترل و کابلهای شبکه صنعتی استفاده میشود.
  • کابلهای برق هوایی خودنگهدار با عایق XLPE: نمونه های استاندارد و مرغوب کابلهای خودنگهدار LV، از عایق پلی اتیلن کراسلینک شده مشکی با ویژگی مقاومت در مقابل UV، شرایط جوی و سایش برخوردار خواهند بود.

افزون بر انتخاب روکش مناسب برای ایجاد مقاومت در برابر سایش، میتوان از لایه های حفاظتی نیز بهره جست. مثلاً به کارگیری آرمور بافت استیل یا پوشش بافت فایبرگلاس از جمله این روشها هستند.

فروش کابلهای Abrasion-Resistant

مجموعه ما آماده ارائه پیشنهادها برای کابل های ضد سایش یا مقاوم در برابر سایش معرفی شده است. مخاطبین گرامی میتوانند با توجه به نوع کابل و شرایط محیط کابلکشی، نوع مناسب را برگزینند. سازگاری ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی کابلها با محل نصب و بهره برداری از آنها، تأثیر مهمی در افزایش قابلیت اطمینان و طول عمرشان خواهد داشت.

📞