قیمت سیم و کابل در سال 1402

قیمت سیم و کابل در سال 1402 ارزان خواهد شد یا گران؟ در این مقاله نگاهی بر فراسنجهای مؤثر داریم و به شما از افزایش یا کاهش قیمت در سال جدید خواهیم گفت.

فراسنجهای اصلی در تعیین قیمت سیم و کابل

پیش از آنکه راجع به قیمت سیم و کابل در سال 1402 بگوییم، بهتر است به این نکته بپردازیم که چه شاخصه ها و پارامترهایی در تعیین، افزایش یا کاهش قیمت انواع سیم و کابل مؤثرند. میتوان تیتروار عوامل مهم را که در این زمینه نقش دارند به این شکل بیان نمود:

  • قیمت مواد اولیه: مس، آلومینیوم، PVC و …
  • هزینه های تولید: شامل قیمت انرژی و هزینه های نگهداری و سرویس ماشین آلات
  • دستمزد نیروی انسانی
  • نرخ مالیات و عوارض
  • هزینه های حمل و نقل مؤثر در ورود مواد اولیه و خروج محصولات تولید شده
  • نرخ ارز

حالا تغییراتی را که در سال آینده برای برخی از این شاخصه ها رخ خواهند داد مرور میکنیم.

پیش بینی قیمت مس و آلومینیوم

مفتول مس 8 میلیمتری

قیمت مواد اولیه، مهمترین شاخصه در تعیین قیمت سیم و کابلها هستند. تغییران قیمت فلزات مس و آلومینیوم به عنوان دو هادی پر کاربرد در صنعت سیم و کابل، مستقیماً بر نرخ سیم و کابل اثر میگذارد.

مراکز فعال در بازار فلزات و مؤسساتی که پیش بینی هایی در مورد قیمت فلزات غیر آهنی ارائه میکنند، غالباً نوسان قابل توجهی را تا انتهای سال 2023 میلادی برای قیمت مس و آلومینیوم پیش بینی نکرده اند. البته رخدادهای سیاسی و حوداث طبیعی یا غیر طبیعی نیز در این مورد دخیل هستند که قابل پیش بینی نخواهند بود.

مثلاً در گذشته و سالهای اخیر وقوع زلزله در شیلی که از منابع عظیم مس برخوردار است، سبب کاهش تولید مس و افزایش قیمت آن شد یا اعتصاب کارگران معادن نیز تأثیری مشابه بر جای گذاشت. جنگ روسیه و اوکراین تولید و عرضه محصولات پتروشیمی و آلومینیوم را دچار مشکل کرد. سیاستهای اقتصادی چین و ایالات متحده هم در رشد یا کاهش تقاضا بسیار اثرگذارند.

بنابراین در صورتی که هیچ کدام از این دست رخدادها اضافه نشود و یا ادامه دار نباشد و از طرفی تقاضا رشد ناگهانی به خود نبیند، افزایش یا کاهش شدید قیمت مس و آلومینیوم رخ نخواهد داد؛ هر چند میانگین قیمتها مقداری رشد را به نسبت سال قبل نشان خواهد داد.

دستمزد کارگران

دستمزد کارگران

مطابق تصمیمات اتخاذ شده در شواری عالی کار ایران، شاهد افزایش دستمزد دریافتی کارگران در سال 1402 به نسبت سال 1401 خواهیم بود. افزایش پایه حقوق برای حداقل بگیران 27% و برای سایز سطوح، 21% خواهد بود. این موضوع در ابتدای امر سبب افزایش هزینه های کارفرمایان خواهد شد. البته چنانچه اوضاع اقتصادی بهبود یابد و شاهد رونق فعالیتهای عمرانی باشیم، میتوان امیدوار بود که این افزایش حقوقها از طریق افزایش فروش و سود تولید کنندگان، تأمین کنندگان و بنکداران قابل تأمین باشد.

در سالهای قبل، اکثراً این طور بوده است که افزایش دستمزد در ابتدای هر سال، سهمی در افزایش قیمت محصولات شرکتهای تولید کننده سیم و کابل داشته است تا از این طریق قادر به پرداخت این ما به التفاوت حقوق قانون کار به کارکنان شرکت خود باشند.

هزینه های تولید و حمل و نقل

با توجه به تورم موجود در کشور، هر سال شاهد افزایش هزینه های تولید و تعرفه های حمل و نقل بوده ایم. در سال 1402 نیز همین موضوع رخ خواهد داد.

تغییر نرخ ارز

این شاخصه غیر قابل پیش بینی، اثر گذارترین عامل در تعیین قیمت مس و آلومینیوم در ایران است. تا زمانی که نرخ مس و آلومینیوم در ایران بر اساس میانگین قیمتهای جهانی و تبدیل آن بر اساس نرخ ارز تعیین میشود، نوسانات نرخ دلار اثری مهم بر قیمت سیم و کابلها خواهد داشت.

متغیرهای متعددی میتوانند در کاهش یا افزایش قیمت دلار یا یورو نقش بازی کنند. از رفع تحریمها، بهبود شاخصهای اقتصادی و تجاری و تصمیمات سیاسی و مدیریتی که در کاهش نرخ تبدیل دلار مؤثر است تا تورم و کاهش ارزش پول ملی که سبب بالا رفتن نرخ تبدیل دلار و دیگر ارزها میشوند.

از اواسط پاییز تا اواسط زمستان سال 1401 شاهد بودیم که افزایش قابل توجه نرخ تبدیل دلار در ایران، سبب شد قیمت انواع سیم و کابل در ایران، 80 تا 100 درصد افزایش یابند. اگر روند کاهش قیمت دلار که در روزهای پایانی سال 1401 رخ داد، ادامه دار باشد، شاید اندکی کاهش قیمت سیم و کابل را در ابتدای سال 1402 شاهد باشیم. این به شرطیست که قیمتهای جهانی رشد قابل توجهی نداشته باشند.

پیش بینی قیمت سیم و کابل در سال 1402

قیمت سیم و کابل در سال 1402

در یک جمع بندی از فراسنجهای بیان شده، به این نتیجه میرسیم که در ابتدای سال جدید ممکن است قیمتهای اندکی کاهش یابند و یا حداقل تغییری نسبت به آخرین لیست سال قبل نداشته باشند. از طرفی، برآیند تغییرات قیمتها و هزینه ها مثبت خواهد بود. پس، انتظار کاهش میانگین قیمت سیم و کابل در کل این سال به نسبت کل سال 1401، دور از ذهن است.

البته اگر رخدادهای خاص غیر قابل پیش بینی رخ ندهد، افزایش میانگین قیمت سالانه به مقداری خواهد بود که بر اساس شرایط چندین سال اخیر اقتصاد ایران، به موضوعی عادی تبدیل شده است.

تماس با ما