آشنایی با نمره کابل جوشکاری

پس از مطالعه این نوشتار، به طور کامل با نمره کابل جوشکاری و سه شیوه رایج سایزبندی این کابلها در کشورهای گوناگون آشنا خواهید شد.

آنچه در این صفحه میخوانید:

سایز کابل جوشکاری رابطه مستقیمی با توانایی آن در انتقال جریان الکتریکی (آمپر) مورد نیاز عملیات جوش با قوس الکتریکی از طریق الکترود دارد. به بیان ساده، هر چه قدر سطح مقطع کابل جوش بیشتر باشد، قادر به عبور آمپر بیشتر با افت ولتاژ اندک و بدون افزایش شدید دمای کابل خواهد بود.

نمره کابل جوشکاری

منظور از نمره، همان سایز یا اندازه کابل جوش است. در کشورهای مختلف، از روشهای متفاوتی برای سایزبندی کابلها استفاده میشود. در این بخش به شما از 3 روش متداول در بیان سایز کابلهای جوش خواهیم گفت:

  1. سایزبندی بر پایه سطح مقطع رسانای مسی کابل مطابق استاندارد IEC
  2. سایز بندی بر اساس استاندارد آمریکایی؛ AWG مخفف امریکن وایر گِیج
  3. بیان سایز بر پایه قطر تقریبی خارجی کابل (با احتساب روکش)

دو شیوه نخست در مورد دیگر انواع کابل برق نیز به کار میرود. شیوه سوم بیشتر در میان کاربران ایرانی رایج است و مختص کابلهای جوشکاریست. در جدول زیر هر سه مورد را آورده ایم و اشاره کرده ایم که هر سایز در هر روش معادل کدام سایز در روش دیگر است. لطفاً توجه بفرمایید:

جدول نمره کابل جوشکاری

با دقت در جدول بالا در مییابیم که مثلاً عنوان کابل جوش نمره 18 در بازار ایران به کابلی اشاره دارد که سطح مقطع رسانای آن 70×1 میلیمتر مربع است و سایز معادل آمریکایی آن 2/0 یا 00 (دو صفر گیج) میباشد.

به این دلیل که سایز بندی کابلها و سیمهای عایق شده در استاندارد ملی ایران شماره 3084 بر پایه سطح مقطع رسانای آنهاست، نمره کابل جوشکاری تولید شده در ایران با همان روش نخست که سازگار با استاندارد بین المللی نیز هست، بر روی کابلها درج میگردد؛ برای مثال: 35×1، 50×1 یا 95×1.