انواع سیم و کابل تلفن

میخواهیم با شما سری به انبار فروش انواع سیم و کابل تلفن بزنیم و ببینیم چه محصولاتی با چه مشخصاتی برای تحویل به مشتریان وجود دارد. با ما همراه باشید…

تفاوت سیم با کابل تلفن

تفاوت سیم با کابل تلفن

همین ابتدای انبار و قبل از آن که وارد بخش مخصوص سیم و کابل های تلفن شویم، به این پرسش پاسخ میدهیم که «چه تفاوت یا فرقی میان سیم و کابل تلفن وجود دارد؟»

واژه «بافه» نامیست که گاهی در زبان فارسی به جای Cable به کار میرود. همین کلمه تا حدودی میتواند ما را در بیان تفاوت میان سیم و کابل تلفن کمک کند. بافه در گذشته به دسته ای از علف یا محصول کشاورزی بریده شده یا برداشت شده گفته میشود. از این رو میتوان گفت دسته ای از سیمهای تلفن که در کنار یکدیگر قرار بگیرند، یک کابل تلفن را تشکیل میدهند.

به بیان دیگر، سیم تلفن معمولاً یک زوج رشته سیم مسی عایق شده است؛ اما کابل تلفن میتواند تعداد رشته های بیشتری داشته باشد و این رشته سیمها حتماً به وسیله غلاف و روکش محافظت میشوند.

انواع سیم و کابلهای مسی عایق دار در قرن 19 میلادی قبل از خطوط برق در خطوط تلگراف استفاده شدند. از این نظر سابقه استفاده از کابلهای ارتباطی و مخابراتی بیشتر است.

گاهی ممکن است بعضی از مشتریان به جای کابل تلفن، از واژه سیم تلفن برای درخواست محصول مورد نیازشان استفاده کنند. این موضوع مسئله خاصی ایجاد نخواهد کرد و همکاران ما با پرسیدن چند سوال متوجه خواهند شد که چه محصولی مدنظر خریداران است.

انواع سیم و کابل تلفن

قیمت سیم و کابل تلفن

حالا با هم پیش میرویم تا به بخش مربوط به سیم و کابلهای تلفن برسیم. خیلی جالب است! با انبوهی از قرقره ها، کلافها و کارتنها رو به رو شدیم که بر روی آنها کلمات مشابهی به فارسی و انگلیسی نوشته شده است؛ کلماتی مانند:

 • کابل تلفن
 • Telephone Cable
 • کابل مخابراتی
 • سیم رانژه مخابراتی
 • Telecommunication Cable
 • Jumper Wire

این نامها به ما میگویند که همگی مرتبط با تلفن و مخابرات و ارتباطات هستند. البته از ظاهرشان میتوان متوجه شد که تفاوتهایی هم با هم دارند. از کارشناس نامیرا کابل میپرسیم و او با اشاره به هر بسته بندی، به ما نام دقیق هر محصول را میگوید…

دسته بندی سیم و کابلهای تلفن در انبار

فروش انواع سیم و کابل تلفن

 1. کارتنهایی که ملاحظه میفرمایید مربوط به کابلهای تلفن داخل ساختمانی هستند. در بازار به این کابلها گاهی کابل هوایی و کابل طوسی هم گفته میشود. سایزهای پر مصرف این محصول عبارتند از کابل 2 زوج 0.6 (سمت راست)، کابل 4 زوج 0.6 (وسط) و کابل 6 زوج 0.6 (سمت چپ) که به ترتیب بسته بندی های 500، 300 و 250 متری دارند.
 2. در آن سمت قرقره هایی را میبینیم که در اندازه های گوناگون حاوی کابلهای تلفن و مخابراتی هستند. کابل های طوسی رنگ همانهایی هستند که راجع به آنها گفتیم؛ البته علاوه بر سایزهایی که گفتیم با تعداد زوج رشته های بیشتر از 10 زوج تا 100 زوج هم تولید میشوند. آن یکیها که رنگ روکششان مشکی است، کابل تلفن خارج ساختمانی هستند که به آن کابل مخابراتی مشترکین و گاهی کابل زمینی هم میگویند. کابلهای مشکی از دو زوج تا صد زوج تولید میشوند.
 3. کمی آن طرف تر بسته بندی های سیم رانژه را میبینیم. سیم رانژه بیشتر در مراکز مخابراتی استفاده میشود. این سیمها دارای دو رشته و یا همان تک زوج میباشند. قطر رشته های این محصول 0.5 و 0.6 میلیمتر و معمولاً متراژ بسته بندی 300 متر است.

مشخصات مهم سیم و کابلهای تلفن چیست؟

بهترین کابل تلفن برای اینترنت

این سوال شاید سوال خیلی از مشتریان هم باشد که اساساً سیم و کابلهای تلفن و مخابراتی باید دارای چه مشخصات و ویژگیهایی باشند که بتوان در مورد کیفیت عملکرد آنها مطمئن شد؟ پاسخ را از زبان کارشناس نامیرا کابل برای شما نقل میکنیم:

 • نکته اول این است که هادی یا همان رسانای به کار رفته در سیم و کابلهای تلفن مسی باید از مس خالص ساخته شده باشد. ما در هیچ استاندارد پذیرفته شده جهانی ندیده ایم که به کارگیری هادی آلومینیومی، CCA، CCAM و موارد مشابه دیگر در تولید کابل تلفن مجاز دانسته شده باشد.
 • در بازار موارد بسیاری از کابل و سیم تلفن وجود دارد که هادیهای آن آلومینیومی یا آلیاژی است. این کابلها عملکرد بسیار ضعیفی دارند و عمر مفیدشان هم بسیار کمتر است. ما در نامیرا کابل فقط محصولات استاندارد عرضه میکنیم.
 • چون این روزها بیشتر از خطوط تلفن برای برقراری اینترنت استفاده میشود؛ حتماً توجه کنید که کابل مسی با قطر واقعی و فویل دار تهیه بفرمایید. این کابلها در برابر نویزها محافظت شده هستند.
 • عایق و روکش کابلهای مخابراتی و تلفن باید از مواد اولیه مرغوب تولید شده باشد تا از رشته های آن به خوبی محافظت کنند و دوام کابل بالا باشد.
 • سعی کنید برای خرید سیم تلفن یا کابل تلفن، از مراکز معتبر کمک بگیرید که ضمن راهنمایی شما در انتخاب محصول مناسب، تضمین کافی درباره کیفیت ساخت آنها نیز ارائه نمایند.

سیم و کابل تلفن را چگونه بخریم؟

قیمت کابل 100 زوج تلفن

این همه رنگ در رشته های کابل تلفن ما را مجذوب خود کرد و داشتیم فراموش میکردیم که این سوال مهم را هم بپرسیم؛ اما درست در لحظه خروج از انبار این پرسش را هم مطرح کردیم و پاسخ آن را با شما به اشتراک میگذاریم:

 1. اگر میدانید که از میان انواع سیم و کابل تلفن چه محصولی مورد نیاز کار شماست؛ کافیست با واحد فروش تماس بگیرید. سفارش شما بدون دشواری ثبت خواهد شد.
 2. اگر نمیدانید کدام نوع یا سایز از کابل تلفن مناسب پروژه شماست، باز هم جای هیچ نگرانی نیست. از طریق مکالمه یا مکاتبه با کارشناسان نامیرا کابل، خواهید توانست به محصول مطلوب دسترسی پیدا کنید.
 3. توجه بفرمایید که گفت و گوی مستقیم با مدیران و کارشناسان خبره فروش سیم و کابل، مزیتی است که در کمتر جایی وجود دارد. این ویژگی نامیرا کابل را فراموش نفرمایید.

امیدواریم از این بازدید کوتاه از انبار انواع سیم و کابل تلفن بهره مند شده باشید.

📞