فروش عمده سیم رانژه مخابراتی

در این مرکز فروش سیم رانژه مخابراتی ابتدا اطلاعات مفیدی راجع به مشخصات فنی و دلایل تفاوت در قیمت انواع سیم رانژه ارائه میگردد تا پس از آن، شما آگاهانه دست به انتخاب محصول موردنظرتان بزنید.

سیم رانژه چیست؟

نامی که در ایران برای معرفی این محصول از صنعت سیم و کابل به کار میرود، برگرفته از کاربرد اصلی آن در سامانه های مخابراتی است. عملیاتی در مراکز مخابراتی تحت عنوان رانژه کردن خط تلفن صورت میگیرد که بدین منظور معمولاً از سیمهای دولا یا همان سیم تلفن تک زوج استفاده میگردد که این محصول با نام “سیم رانژه” شناخته میشود. البته کاربردهای دیگری هم برای این سیم وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مشخصات سیم رانژه مخابراتی

سیم رانژه مخابراتی سفید و مشکی

 • نام انگلیسی: Telephone Jumper Wire
 • استاندارد هایی که در تولید این محصول مورد استناد قرار میگیرند: VDE 0812، VDE 0815 و TCI (مخابرات ایران)
 • کوته نوشت یا کد شناسایی محصول: YV
 • سرشت رسانای این سیم: مس مفتولی نرم شده و قلع اندود
 • قطرهای رایج هادی سیم: 0.5 و 0.6 میلیمتر که معروف به سیم رانژه 05 و 06 هستند
 • بیشینه مقاومت الکتریکی هادیها: 95 Ω/Km برای هادی 0.5 و 65 Ω/Km برای هادی 0.6 در دمای 20 سلسیوس
 • سرشت عایق سیم: پی وی سی
 • سایزهای متداول این محصول: 0.5×2 و 0.6×2
 • ساختار رشته ها: این محصول به صورت زوج به هم تابیده (Twisted-Pair) تولید میشود.
 • رنگ عایق زوج رشته: سفید و مشکی و دیگر رنگها مطابق سفارش
 • بازه دمای کار: 30- تا 70+ سلسیوس
 • متراژ بسته بندی: کلافهای 300 متری داخل کارتن
 • کاربرد: وایرینگ تابلوهای مراکز مخابراتی، سیم کشی داخلی تابلوهای توزیع مخابرات (کافوها)، وایرینگ تابلوها در سامانه های کنترلی و سوئیچینگ صنعتی، سیم کشی داخلی تجهیزات الکترونیکی و موارد مشابه

در بیان سایز سیمهای رانژه، گاهی عددی بعد از یک ممیز درج میگردد که بیانگر قطر نامی روی عایق هر رشته از سیم است؛ مثلاً سیم 0.5/0.9×2 تفاوتش با سیم 0.5/1.1×2 تنها در ضخامت عایق سیم میباشد که در اولی 0.2 و در دومی 0.3 میلیمتر است.

معیارهای تعیین و تفاوت در قیمت سیم رانژه

همان طور که در مشخصات فنی سیم بیان شد، این محصول متشکل از هادی مسی قلع اندود و عایق PVC است. نرخ روز این دو، مهمترین ملاک برای تعیین قیمت سیم رانژه به شمار می آیند. پس از اعمال هزینه های تولید، بسته بندی و توزیع و در نظر گرفتن سود فروش، قیمت برای مصرف کننده مشخص میشود.

در بازار، تفاوتهایی را در قیمت سیم رانژه میبینید که در اینجا به بعضی از دلایل این تفاوت اشاره میکنیم:

 1. بدیهی است که قیمت سیم رانژه 0.5 به دلیل قطر هادی کمتر، ارزان تر از قیمت سیم رانژه 06 (صفر شش یا همان 0.6) میباشد.
 2. تفاوت در ضخامت عایق موجب تغییر در قیمت نهایی سیم خواهد شد؛ برای مثال سیم 0.6/1.4×2 مقداری گرانتر از سیم رانژه 0.6/1.1×2 خواهد بود در حالی که قطر مس آنها یکسان است و تفاوت صرفاً در ضخامت نامی عایق آنها وجود دارد.
 3. تغییری جزئی در قطر سیم که غالباً به چشم هم نمی آید، باعث تفاوت قابل توجه در مس مصرفی برای تولید آن خواهد شد و قیمت سیم را پایین خواهد آورد؛ یعنی مثلاً بر روی بسته بندی نوشته باشد 0.6 در حالی که قطر واقعی 0.5 یا 0.4 میلیمتر است. این کار اگر آگاهانه و تعمداً صورت بگیرد، تقلب و کم فروشی محسوب میگردد.
 4. به کار گیری هادیهای دیگر مثل آلومینیوم به جای مس، ضمن تضعیف کیفیت عملکرد سیم رانژه، موجب کاهش قیمت آن خواهد شد. این کار نیز غیر استاندارد است و در صورتی که از خریدار پنهان شود، بسیار ناپسند است.

فروش عمده سیم رانژه مخابراتی

مجموعه نامیرا کابل با تجربه چندین ساله در عرصه فروش و توزیع سیم و کابل، سیم رانژه را نیز در سبد محصولات خود داشته و آماده عرضه این محصول به شکل عمده است. در این مرکز فروش، برای اطمینان خاطر خریداران از کیفیت ساخت انواع سیم رانژه، تضمینهای لازم ارائه میگردد. سیم رانژه و کابل مخابراتی از بهترین تولیدات موجود در وندور لیست تأیید شده (AVL) مخابرات، برای خرید در دسترس مشتریان گرامی قرار گرفته است.