سیم و کابل برق با کد 10 رقمی استاندارد

انتخاب و استفاده از سیم و کابل برق استاندارد برای حفظ ایمنی و سرمایه های جانی و مالی و نیز افزایش قابلیت اطمینان در تأمین برق، ضروریست. داشتن کد 10 رقمی سازمان ملی استاندارد، حداقل شاخصه لازم برای این موضوع به شمار میرود.

چرا استاندارد مهم است؟

لوگوی جدید سازمان ملی استاندارد ایران

استاندارد ها برای تعریف نحوه تولید و تضمین کیفیت ساخت محصولات و همین طور نحوه به کارگیری و بهره برداری از آنها تدوین میشوند. به بیان دیگر، با وضع استانداردها میتوانیم محصولاتی داشته باشیم که در شرایط مطلوب و سازگار با کاربری در نظر گرفته شده برای آنها، طراحی و ساخته شده اند.

بدون استاندارد، تولید محصولات فاقد چارچوب و ناهماهنگ خواهد بود. عدم سازگاری با نیاز کاربران میتواند به اشکال در انجام کارها، ایمن نبودن و هدر رفت انرژی و سرمایه ها ختم گردد.

آیا میدانید اکثریت قریب به اتفاق سیم و کابلهای برق مشمول استانداردهای اجباری هستند و لزوماً باید برابر با استانداردهای رسمی تعریف شده تولید شوند؟

متأسفانه فراوانی تولیدات غیر استاندارد در شماری از کشورها مانند ایران، سبب شده است دستیابی به محصولات استاندارد به نهایت خواسته مشتریان تبدیل شود؛ در حالیکه تطابق محصولات صنعتی با استانداردها، حداقل شاخصه ایست که باید دارا باشند. عدم توجه به فرهنگ استاندارد، سبب شده بدیهیات کالای صنعتی تبدیل به یک آپشن برای آن شود!

معایب و خطرات انتخاب سیم و کابل برق غیر استاندارد

خطرات سیم و کابل غیر استاندارد

 1. سیم و کابلهای برق غیر استاندارد از مواد اولیه نامرغوب و نامتناسب تولید میشوند و در نتیجه آن، عملکرد مطمئن و پایدار در تأمین انرژی الکتریسیته نخواهند داشت.
 2. سیم و کابل برق غیر استاندارد، نا ایمن هستند و به کارگیری آنها سلامت کاربران و مصرف کنندگان را با خطرات جدی مواجه خواهد ساخت.
 3. ناخالصی در هادی و کمتر بودن سایز از مقدار بیان شده، از جمله مشخصات کابل و سیم برق غیر استاندارد و نامرغوب است. این موضوع سبب افزایش افت ولتاژ و نیز افزایش دمای سیم و کابل در حین بهره برداری و ایجاد زمینه برای بروز آتش سوزی میگردد.
 4. کابل و سیم برق غیر استاندارد به دلیل افت توان بالا باعث اسراف و افزایش مصرف انرژی و هزینه برق مشترکان میشوند.
 5. سیم و کابل نامرغوب عمر بسیار کمتری به نسبت محصولات مرغوب دارند و در زمان کوتاه کاربران را به تعویض یا تعمیر مجبور خواهند ساخت.
 6. کابل و سیم غیر استاندارد هزینه های بهره برداری و نگهداری سیستم تأمین و توزیع برق را بسیار افزایش میدهند.
 7. انتخاب و خرید سیم و کابل غیر استاندارد موجب رشد تولید کنندگان و عرضه کنندگان غیر متعهد از یک سو و تضعیف و حمایت نکردن کارخانه داران متعهد از سمتی دیگر میشود.
 8. به کارگیری سیم و کابلهای غیر استاندارد مانع رشد اقتصادی پایدار خواهد شد.
 9. اعتبار و حسن سابقه کار شرکتها و افراد مجری پروژه های تولید، انتقال و توزیع برق و نیز فعالان صنعت ساختمان با انتخاب و به کارگیری سیم و کابلهای غیر استاندارد مورد تهدید قرار خواهد گرفت.
 10. سلامت ماشین آلات و دستگاه ها و کارکرد صحیح خطوط تولید در صنایع و پایداری برنامه تولیدی آنها با به کار بستن کابل و سیم های نامرغوب در معرض خطر جدی قرار میگیرد.

کد 10 رقمی استاندارد سیم و کابل برق چیست؟

کد 10 رقمی استاندارد سیم و کابل برق

منظور از کد 10 رقمی استاندارد، شماره پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری برای سیم و کابل های برق است که از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به تولید کنندگانی که واجد شرایط آن هستند، برای مدت تعیین شده و برای ساخت محصول تعریف شده ارائه میگردد. این شماره ده رقمی قابل استعلام و پیگیری از سازمان استاندارد است تا در نتیجه آن از موارد زیر اطمینان حاصل شود:

 • سیم برق یا کابل برق مطابق با استاندارد تولید شده است.
 • نام تجاری سیم برق یا کابل برق اصل میباشد.
 • نشان استاندارد ملی جعلی نیست و به کار بردن آن مجاز است.
 • مدت اعتبار پروانه استاندارد به پایان نرسیده باشد.
 • معیار و سندی برای پیگیری اشکالات احتمالی موجود در فرآورده (محصول) و عدم سازگاری آن با استاندارد در دست مصرف کنندگان وجود خواهد داشت.

کد 10 رقمی استاندارد بر روی عایق یا روکش سیم و کابل برق و یا مشخصات محصول (پلاک قرقره یا کاور بسته بندی) درج میگردد. این کد قابل استعلام و تطابق با نام و نشان تولید کننده و نوع محصول است.

برای رهگیری کد پروانه استاندارد محصولات، میتوانید از مسیرهای زیر اقدام بفرمایید:

 1. ارسال کد به شماره 10001517 از طریق پیامک
 2. مراجعه به سایت سازمان ملی استاندارد ← https://isom.inso.gov.ir/parvaneh

استانداردهای ملی کابلها و سیمها

در اینجا به شماره استانداردهای اجباری و مهم که توسط سازمان ملی استاندارد ایران برای تولید، آزمایش و بهره برداری از انواع سیم و کابل تدوین شده است و در پروانه های کاربرد علامت استاندارد درج میگردد، اشاره میکنیم:

 • 607-3 : سیمهای افشان، نیمه افشان و مفتولی با عایق PVC و ولتاژ اسمی کمتر و مساوی 450/750 ولت
 • 607-4 : کابل غیر قابل انعطاف (مفتولی) با عایق پلی وینیل کلراید و ولتاژ نامی کمتر و مساوی 450/750 ولت
 • 607-5 : کابل قابل انعطاف (افشان) با عایق پلی وینیل کلراید (پی وی سی) و ولتاژ اسمی تا خود 450/750 ولت
 • 607-6 : کابلهای بالابر و کابلهای اتصالات متحرک
 • 607-7 : کابل قابل انعطاف با حفاظ فلزی الکتریکی (شیلد) یا بدون حفاظ فلزی الکتریکی با دو یا چند هادی
 • 3569-1 : کابلهای قدرت با عایق اکسترود شده و تجهیزات جانبی آن برای ولتاژهای نامی 1 کیلو ولت و 3 کیلو ولت
 • 3569-2 : کابلهای قدرت با عایق اکسترود شده و تجهیزات جانبی آن برای ولتاژهای اسمی 6 KV تا و خود 30 KV
 • 1926-3 : کابل های مقاوم در برابر حرارت با عایق سیلیکون
 • 1926-4 : کابلهای با عایق لاستیکی و ولتاژ اسمی تا و خود 450/750 ولت؛ بندها و کابلهای قابل انعطاف
 • 1926-6 : کابلهای با عایق لاستیکی؛ کابل های جوشکاری با قوس الکتریکی

نامیرا کابل ← ارائه کننده سیم و کابل مرغوب

سیم و کابل استاندارد

مجموعه نامیرا کابل از آغاز فعالیت خود، فروش و تحویل سیم و کابل استاندارد را یک اصل در نظر گرفته است.  این مرکز در کارنامه تمامی سالهای فعالیتش حتی یک مورد فروش سیم و کابل غیر استاندارد را نداشته است. ما در نامیرا کابل، هم منفعت و سود خود را در نظر میگیریم و هم سود مشتریان را و رشد خود را در ارائه محصولاتی میبینیم که سبب حفظ اعتماد ایجاد شده میان ما و شرکای تجاری و مشتریانمان میشود.

بدیهی است که سیم و کابل استاندارد و دارا بودن شاخصه هایی همانند کد 10 رقمی پروانه استاندارد، پیش نیازهای تضمین کیفیت ساخت محصولات محسوب میگردند. از این مسیر رضایت حداکثری خریداران حاصل شده است.

در هنگام ثبت خرید سیم برق، کابل برق و کابل فرمان، میتوانید به سادگی از واحد فروش نامیرا کابل بخواهید که کد 10 رقمی استاندارد محصول پیشنهاد شده را در اختیار شما قرار دهد.

📞