سیم و کابل برق با کد 10 رقمی استاندارد

آنچه در این مقاله می خوانید...

چرا استاندارد مهم است؟معایب و خطرات انتخاب سیم و کابل برق غیر استانداردکد 10 رقمی استاندارد سیم و کابل برق چیست؟استاندارد های ملی سیم و کابل برقنامیرا کابل | تامین کننده انواع سیم و کابل استاندارد

انتخاب و استفاده از سیم و کابل استاندارد برای حفظ ایمنی و سرمایه های جانی و مالی و نیز افزایش قابلیت اطمینان در تامین برق، ضروریست. داشتن کد 10 رقمی سازمان ملی استاندارد، حداقل شاخصه لازم برای این موضوع به شمار می رود.

چرا استاندارد مهم است؟

علامت استاندارد ملی ایران

استاندارد ها برای تعریف نحوه تولید و تضمین کیفیت ساخت محصولات و همین طور نحوه به کارگیری و بهره برداری از آنها تدوین می شوند. به بیان دیگر، با وضع استانداردها می توانیم محصولاتی داشته باشیم که در شرایط مطلوب و سازگار با کاربری در نظر گرفته شده برای آنها، طراحی و ساخته شده اند.
بدون استاندارد، تولید محصولات فاقد چارچوب و ناهماهنگ خواهد بود و عدم سازگاری با نیاز کاربران می تواند به اشکال در انجام کارها، ایمن نبودن و هدر رفت انرژی و سرمایه ها ختم گردد.

آیا می دانید اکثریت قریب به اتفاق سیم و کابل های برق مشمول استانداردهای اجباری هستند و لزوما باید برابر با استانداردهای مرجع تعریف شده تولید شوند؟

معایب و خطرات انتخاب سیم و کابل برق غیر استاندارد

خطرات سیم و کابل غیر استاندارد

 1. سیم و کابل های برق غیر استاندارد از مواد اولیه نامرغوب و نامتناسب تولید می شوند و در نتیجه آن، عملکرد مطمئن و پایدار در تامین انرژی الکتریسته نخواهند داشت.
 2. سیم و کابل برق غیر استاندارد، نا ایمن هستند و به کارگیری آنها سلامت کاربران و مصرف کنندگان را با خطرات جدی مواجه خواهد ساخت.
 3. ناخالصی در هادی و کمتر بودن سایز از مقدار بیان شده، از جمله مشخصات کابل و سیم برق غیر استاندارد و نامرغوب است که این موضوع سبب افزایش افت ولتاژ و نیز افزایش دمای سیم و کابل در حین بهره برداری و ایجاد زمینه برای بروز آتش سوزی می گردد.
 4. کابل و سیم برق غیر استاندارد به دلیل افت توان بالا باعث اسراف و افزایش مصرف انرژی و هزینه برق مشترکان می شوند.
 5. سیم و کابل نامرغوب عمر بسیار کمتری به نسبت محصولات مرغوب دارند و در زمان کوتاه کاربران را به تعویض یا تعمیر مجبور خواهند ساخت.
 6. کابل و سیم غیر استاندارد هزینه های بهره برداری و نگهداری سیستم تامین و توزیع برق را بسیار افزایش می دهند.
 7. انتخاب و خرید سیم و کابل غیر استاندارد موجب رشد تولید کنندگان و عرضه کنندگان غیر متعهد از یک سو و تضعیف و حمایت نکردن کارخانه داران و تاجران متعهد از سمتی دیگر می شود.
 8. به کارگیری سیم و کابل های غیر استاندارد مانع رشد اقتصادی پایدار خواهد شد.
 9. اعتبار و حسن سابقه کار شرکتها و افراد مجری پروژه های تولید، انتقال و توزیع برق و نیز فعالان صنعت ساختمان با انتخاب و به کارگیری سیم و کابل های غیر استاندارد مورد تهدید قرار خواهد گرفت.
 10. سلامت ماشین آلات و دستگاه ها و کارکرد صحیح خطوط تولید در صنایع و پایداری برنامه تولیدی آنها با به کار بستن کابل و سیم های نامرغوب در معرض خطر جدی قرار می گیرد.
آیا می دانید که – متاسفانه – شمار قابل توجهی از سیم و کابل های برق در بازار سیم و کابل غیر استاندارد، غیر اصل و نامرغوب هستند؟ آگاهانه انتخاب کنید و برای انتخاب با حرفه ای ها مشورت نمایید.

کد 10 رقمی استاندارد سیم و کابل برق چیست؟

کد 10 رقمی استاندارد سیم و کابل برق

منظور از کد 10 رقمی استاندارد، شماره پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری برای سیم و کابل های برق است که از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به تولید کنندگانی که واجد شرایط آن هستند، برای مدت تعیین شده و برای ساخت محصول تعریف شده ارائه می گردد. این شماره ده رقمی قابل استعلام و پیگیری از سازمان استاندارد است تا در نتیجه آن از موارد زیر اطمینان حاصل شود :

 1. سیم برق یا کابل برق مطابق با استاندارد مرجع تولید شده است.
 2. نام تجاری سیم برق یا کابل برق اصل می باشد.
 3. نشان استاندارد ملی جعلی نیست و به کار بردن آن مجاز است.
 4. مدت اعتبار پروانه استاندارد به پایان نرسیده باشد.
 5. معیار و سندی برای پیگیری اشکالات احتمالی موجود در فرآورده (محصول) و عدم سازگاری آن با استاندارد در دست مصرف کنندگان وجود خواهد داشت.

کد 10 رقمی استاندارد بر روی عایق یا روکش سیم و کابل برق و یا مشخصات محصول (پلاک قرقره یا کاور بسته بندی) درج می گردد و قابل استعلام و تطابق با نام و نشان تولید کننده و نوع محصول است.

استاندارد های ملی سیم و کابل برق

در اینجا به مهم ترین شماره های استاندارد مرجع که توسط سازمان ملی استاندارد ایران برای تولید، آزمایش و بهره برداری از انواع سیم و کابل برق تدوین شده است و در پروانه های کاربرد علامت استاندارد درج می گردد، اشاره می کنیم :

 1. 607-3 : سیم قابل انعطاف (افشان) با عایق پلی وینیل کلراید (PVC) با ولتاژ اسمی کمتر و مساوی 450/750 ولت
 2. 607-4 : کابل غیر قابل انعطاف (مفتولی) با عایق پلی وینیل کلراید با ولتاژ نامی کمتر و مساوی 450/750 ولت
 3. 607-5 : کابل قابل انعطاف (افشان) با عایق پلی وینیل کلراید (پی وی سی) با ولتاژ اسمی تا و خود 450/750 ولت
 4. 607-6 : کابل های بالابر و کابلهای اتصالات متحرک
 5. 607-7 : کابل قابل انعطاف با حفاظ فلزی الکتریکی (شیلد) یا بدون حفاظ فلزی الکتریکی با دو یا چند هادی
 6. 3569-1 : کابل های قدرت با عایق اکسترود شده و تجهیزات جانبی آن برای ولتاژهای نامی 1 کیلو ولت و 3 کیلو ولت
 7. 3569-2 : کابلهای قدرت با عایق اکسترود شده و تجهیزات جانبی آن برای ولتاژهای اسمی 6 Kv تا و خود 30 Kv
 8. 1926-3 : کابل های مقاوم در برابر حرارت با عایق سیلیکون
 9. 1926-4 : کابل های با عایق لاستیکی با ولتاژ اسمی تا و خود 450/750 ولت؛ بندها و کابلهای قابل انعطاف
 10. 1926-6 : کابل های با عایق لاستیکی؛ کابل های جوشکاری با قوس الکتریکی

نامیرا کابل | تامین کننده انواع سیم و کابل استاندارد

سیم و کابل استاندارد

مجموعه نامیرا کابل از آغاز فعالیت خود، معرفی، تامین، فروش و تحویل سیم و کابل استاندارد را یک اصل در نظر گرفته است و در کارنامه تمامی سالهای فعالیتش حتی یک مورد فروش سیم و کابل برق غیر استاندارد را نداشته است. ما در نامیرا کابل هم منفعت و سود خود را در نظر می گیریم و هم سود مشتریان را و رشد خود را در تامین محصولاتی می بینیم که سبب حفظ ارتباط ما با شرکای تجاری و مشتریانمان می شود.

بدیهی است که سیم و کابل استاندارد و دارا بودن شاخصه هایی همانند کد 10 رقمی پروانه استاندارد، پیش نیازهای تضمین کیفیت ساخت محصولات محسوب می گردند و از این مسیر رضایت حداکثری خریداران حاصل شده است.

در هنگام ثبت سفارش خرید سیم برق یا کابل برق، می توانید به سادگی از واحد فروش نامیرا کابل بخواهید که کد 10 رقمی استاندارد محصول پیشنهاد شده را در اختیار شما قرار دهد.

بپرسید و بدانید تا بهترین خرید را تجربه نمایید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای ثبت سفارش کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

0

دیدگاهتان را بنویسید

تلگرام
تماس تلفنی
واتس اپ