ویژگیها و ساختار کابل NA2XS2Y

کابل NA2XS2Y محصولیست از گروه کابلهای قدرت فشار متوسط با رسانای آلومینیومی. در ادامه راجع به ساختار و ویژگیهای این کابل بیشتر گفته میشود. همچنین مقایسه ای میان این کابل و کابلهای مشابه صورت خواهد گرفت.

ساختار کابل NA2XS2Y

کابل NA2XS2Y

 • استانداردهای ساخت:
  IEC 60502-2, INSO 3569-2, VDE 0276-620, CENELEC HD 620
 • سطوح ولتاژ نامی:
  (12)6/10, (24)12/20, (36)18/30 کیلوولت
 • جنس رسانای کابل: مفتولهای آلومینیومی استرند شده؛ کلاس 2 = RM مطابق IEC 60228
 • سرشت عایق: پلی اتیلن کراسلینک شده
 • دارای لایه های نیمه هادی بر روی رسانا و عایق
 • اسکرین یا شیلد: مفتولهای مسی + نوار مسی
 • جنس روکش نهایی: آمیزه PE
 • رنگ روکش نهایی: مشکی
 • سایزها: 35×1 تا 800×1 میلیمتر مربع
 • حداقل شعاع خمش: 15 برابر قطر کلی

ویژگیهای کابل MV با روکش PE

همانطور که مشاهده فرمودید، تفاوت کابل NA2XS2Y با کابلهای NA2XSY، استفاده از روکش نهایی پلی اتیلن به جای PVC میباشد. همین موضوع سبب ایجاد تغییراتی در ویژگیهای فیزیکی و مکانیکی کابل خواهد شد و آن را برای گروهی از کاربردها، مناسب خواهد ساخت.

آمیزه های روکش از گروه PE به ویژه نوع MDPE، باعث میشوند کابل ساخته شده با آنها از ویژگیهای زیر به نسبت کابلهای مشابه با روکش PVC برخوردار باشد:

 1. پایداری بیشتر در برابر تنشهای مکانیکی
 2. استحکام بیشتر در مقابل سایش
 3. مقاومت عالی در مقابل فرابنفش
 4. پایداری بیشتر در برابر رطوبت
 5. امکان کابل کشی در دماهای پایین

میتوان گفت، در مکانهایی که شرایط فیزیکی و مکانیکی پیرامون محل نصب کابلهای ولتاژ متوسط سختتر است، استفاده از کابلهای با روکش بیرونی پلی اتیلن، گزینه مناسبی خواهند بود. این کابلها انتخاب مطلوبی برای نصب در فضای باز یا درون ترانشه هستند.

البته به دلیل آن که معمولاً خاصیت بازدارندگی گسترش شعله در روکشهای PE به خوبی PVC نیست و خود خاموش شونده نیستند، اغلب برای کابلهای نصب شونده در فضای داخل ساختمانها و تأسیسات به سراغ روکش PE نخواهیم رفت. به بیان دیگر، کابلهای MV با روکش نهایی پلی اتیلن، برای استفاده و کابلکشی Outdoor پیشنهاد میشوند.

کابل NA2XS(FL)2Y

گفتنیست، برای افزایش مقاومت کابل در برابر نفوذ رطوبت و آب، میتوان از نوارهای مسدود کننده به شکل طولی یا شعاعی و یا هر دو در ساختار کابل استفاده نمود. این کابلها با کدهای NA2XS(F)2Y و NA2XS(FL)2Y (تصویر بالا) شناسایی میشوند.

سفارش انواع کابل NA2XS2Y

کابلهای قدرت فشار متوسط آلومینیومی با عایق XLPE و روکش نهایی PE، محصولاتی مقاوم و پایدار هستند و به سبب استفاده از هادی آلومینیوم در آنها، مقرون به صرفه نیز خواهند بود. همانطور که میدانید، تولیدات رایج کابلهای برق ولتاژ متوسط با روکش نهایی پی وی سی انجام میشود. بر این اساس، کابلهای NA2XS2Y بر پایه درخواست مشتریان تولید میگردند.

برای سفارش و امکان سنجی تولید کابل (های) مورد نظر با سایز و ولتاژ اسمی معین و استاندارد، با واحد فروش در ارتباط باشید. اطلاعات تکمیلی از این طریق در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

📞