کابل LSHF برق و فرمان

آنچه در این مقاله می خوانید...

کابل LSHF چیست؟هالوژن ها کدامند و چرا کابل بدون هالوژن؟چه کابلهایی LSHF هستند؟کابل بدون هالوژن و مقاوم در برابر حریقکابل LSHF برق و فرمان

زمانی که گفته می شود کابل LSHF یعنی با کابلی سر و کار داریم که بدون مواد هالوژنی بوده و در زمان سوختن کم دود خواهد بود. حال ممکن است یک کابل برق یا کابل فرمان با چنین قابلیتی تولید و عرضه گردد.

کابل LSHF چیست؟

کابل نسوز اعلام حریق شیلد و فویل

حروف اختصاری LSHF سر واژه های این کلمات هستند : Low Smoke Halogen Free که معنای آن کم دود و بدون هالوژن می باشد. کابل LSHF کابلی با این ویژگی هاست که با توجه به نوع کاربری و شرایط محل نصب مورد تقاضا از سوی مشتریان قرار می گیرد.

ممکن است به جای عنوان کابل LSHF از نامهای دیگری برای معرفی یا درخواست این کابلها استفاده شود که مترادف با همین اسم هستند. برخی از این عناوین عبارتند از :

 1. کابل LSZH : در این عنوان به جای هالوژن فری از عبارت Zero Halogen (هالوژن صفر) استفاده شده است که همان مفهوم را دارد.
 2. کابل LS0H : همان عنوان قبلی است که به جای واژه Zero از عدد صفر استفاده شده است.
 3. کابل بدون هالوژن و کم دود : برگردان فارسی همان LSHF است.
 4. کابل بدون هالوژن دیرگداز : اشاره به کابلهایی دارد که علاوه بر هالوژن فری بودن از پایداری حرارتی بالایی نیز برخوردارند.

هالوژن ها کدامند و چرا کابل بدون هالوژن؟

کابل LSHF

عناصر گروه گروه 17 جدول تناوبی با نام هالوژن شناخته می شوند. چون نتیجه ترکیب شده این عناصر با گروه اول تولید نمک است، عنوان هالوژن برای آنها به کار می رود. فلوئور، کلر، برم، ید و آستاتین عناصر گروه هالوژن هستند. هالوژن ها واکنش پذیری بالایی دارند و به شدت سمی می باشند.

در اثر سوختن PVC که ماده عایقی رایج در تولید سیم و کابل است، گاز کلرید هیدروژن تولید می شود که برای سلامتی انسان و جانداران بسیار خطرناک است. همچنین تولید دود تیره موجب کاهش قدرت بینایی و اختلال در خروج از محل و امداد رسانی خواهد شد. به همین دلیل است که بسته به محل نصب و نوع کاربری، گاه به کارگیری کابل LSZH ضرورت می یابد.

چه کابلهایی LSHF هستند؟

کابل N2XH

موادی که در ساخت عایق و روکش کابلها به کار می روند تعیین کننده LSHF بودن یا نبودن آن هستند. به بیان دیگر اگر در تولید کابلها از متریالهایی استفاده کنیم که بدون هالوژن بوده و در هنگام سوختن کم دود و گازهای متصاعد شده از آن غیر سمی باشند، محصول ما یک کابل LSHF خواهد بود.

مهم ترین مواد عایقی که در ساخت کابلهای LSZH استفاده می شوند از این قرارند :

 1. پلی اتیلن؛ PE
 2. پلی اتیلن کراسلینک شده؛ XLPE
 3. پلی پروپیلن؛ PP
 4. الاستومر پلی استر؛ TPE-E
 5. لاستیک اتیلن پروپیلن؛ EPR
 6. لاستیک اتیلن وینیل استات؛ EVA
 7. لاستیک سیلیکون؛ SIR
 8. پلیمر بدون هالوژن؛ H

مثلا کابلی با حروف اختصاری N2XH کابلی هالوژن فری است و یا کابل با عایق و روکش سیلیکون رابر یک کابل بدون هالوژن دیرگداز به شمار می آید.

کابل بدون هالوژن و مقاوم در برابر حریق

کابل نسوز با روکش سیلیکون

همان طور که ملاحظه نمودید، برای تولید کابلهای بدون هالوژن می تواند ترکیبها و آمیزه های گوناگونی را استفاده کرد. با توجه به آن که در شمار قابل توجهی از سفارشها، علاوه بر بدون هالوژن بودن کابل خاصیت مقاومت در برابر گرما یا ضد حریق بودن هم مورد درخواست قرار می گیرد؛ به کارگیری سیلیکون یک پیشنهاد مناسب خواهد بود.

سیلیکون رابر یک ماده عایقی هالوژن فری و کم دود است و ترکیبهای مختلف آن در کابل سیلیکونی می تواند استقامت حرارتی متفاوتی را ایجاد نماید.

کابل LSHF برق و فرمان

انواع کابل برق و کابل فرمان با ویژگی کم دود و عاری از هالوژن قابل تولید و تحویل هستند. بسته به کمیت درخواستها، برخی از سایزهای این کابلها در برنامه تولید روتین قرارد دارند و گروهی دیگر مطابق سفارش طراحی و تولید می شوند.
سر تیترهای محصولات تولیدی در گروه کابل LSHF :

 1. کابل برق فشار ضعیف بدون هالوژن و کم دود با استقامت حرارتی 200 سانتیگراد
 2. کابل فرمان ساده یا شیلد دار LS0H در سایزهای متنوع با تحمل دمایی 200 سلسیوس
 3. کابل LSHF با حداکثر دمای کار 300 سانتیگراد
 4. کابل LSZH با بیشنه دمای کاری 750 سلسیوس
 5. کابلهای هالوژن فری و دیرگداز زره دار
 6. کابلهای بدون هالوژن فشار قوی

بپرسید و بدانید تا بهترین خرید را تجربه نمایید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای ثبت سفارش کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

کانال تلگرام
تماس تلفنی
واتس اپ