کابل LSHF برق و فرمان

زمانی که گفته میشود کابل LSHF، یعنی با کابلی سر و کار داریم که بدون مواد هالوژنی بوده و در زمان سوختن کم دود خواهد بود. حال ممکن است یک کابل برق یا کابل فرمان با چنین قابلیتی تولید و عرضه گردد.

کابل LSHF چیست؟

حروف اختصاری LSHF سر واژه های این کلمات هستند: Low Smoke, Halogen Free که معنای آن کم دود و بدون هالوژن میباشد. کابل LSHF کابلی با این ویژگیهاست که با توجه به نوع کاربری و شرایط محل نصب، مورد تقاضا از سوی مشتریان قرار میگیرد.

ممکن است به جای عنوان کابل LSHF از نامهای دیگری برای معرفی یا درخواست این کابلها استفاده شود که مترادف با همین اسم هستند. برخی از این عناوین عبارتند از:

  1. LSZH : در این عنوان به جای هالوژن فری از عبارت Zero Halogen (هالوژن صفر) استفاده شده است که همان مفهوم را دارد.
  2. LS0H : همان عنوان قبلی است که به جای واژه Zero از عدد صفر استفاده شده است.
  3. بدون هالوژن و کم دود: برگردان فارسی همان HFLS است.

هالوژن ها کدامند و چرا کابل بدون هالوژن؟

کابل LSHF

عناصر گروه 17 جدول تناوبی با نام هالوژن شناخته میشوند. چون نتیجه ترکیب این عناصر با گروه اول تولید نمک است، عنوان هالوژن برای آنها به کار میرود. فلوئور، کلر، برم، ید و آستاتین عناصر گروه هالوژن هستند. هالوژنها واکنش پذیری بالایی دارند و به شدت سمی میباشند.

در اثر سوختن PVC که ماده عایقی رایج در تولید سیم و کابل است، گاز کلرید هیدروژن تولید میشود که برای سلامتی انسان و جانداران بسیار خطرناک است. همچنین تولید دود تیره موجب کاهش قدرت بینایی و اختلال در خروج از محل و امداد رسانی خواهد شد. به همین دلیل است که بسته به محل نصب و نوع کاربری، گاه به کارگیری کابل LSZH ضرورت مییابد.

چه کابلهایی LSHF هستند؟

کابل HFFR

موادی که در ساخت عایق و روکش کابلها به کار میروند تعیین کننده LSHF بودن یا نبودن آن هستند. به بیان دیگر، اگر در تولید کابلها از متریالهایی استفاده کنیم که بدون هالوژن بوده و در هنگام سوختن کم دود و گازهای متصاعد شده از آن غیر سمی باشند، محصول ما یک کابل LSHF خواهد بود.

مثلاً کابلی با حروف اختصاری N2XH و ساختار Cu/XLPE/LSFOH کابلی هالوژن فری است و یا کابل با عایق و روکش سیلیکون رابر یک کابل بدون هالوژن دیرگداز به شمار می آید.

کابل بدون هالوژن و مقاوم در برابر حریق

همان طور که ملاحظه نمودید، برای تولید کابلهای بدون هالوژن میتوان ترکیبها و آمیزه های گوناگونی را استفاده کرد. با توجه به آن که در شمار قابل توجهی از سفارشها، علاوه بر بدون هالوژن بودن کابل خاصیت مقاومت در برابر حرارت هم مورد درخواست قرار میگیرد؛ به کارگیری سیلیکون یا نوار میکا یک پیشنهاد مناسب خواهد بود.

سیلیکون رابر یک ماده عایقی هالوژن فری و کم دود است و ترکیبهای مختلف آن در کابل سیلیکونی میتواند استقامت حرارتی متفاوتی را ایجاد نماید.

فروش کابل LSHF برق و فرمان

انواع کابل برق و کابل فرمان با ویژگی کم دود و عاری از هالوژن قابل تولید و تحویل هستند. بسته به کمیت درخواستها، برخی از سایزهای این کابلها در برنامه تولید روتین قرار دارند و گروهی دیگر مطابق سفارش طراحی و تولید میشوند.

عناوین محصولات قابل تأمین در گروه کابل LSHF :

  • کابل برق یا فرمان ساده یا شیلد دار LSFOH در سایزهای متنوع با تحمل دمایی 200+ سلسیوس
  • کابل قدرت مسی 0.6/1 کیلو ولت N2XH
  • اعلان حریق LSZH تست شده با شعله 830+ سانتی گراد
  • هالوژن فری و دیرگداز زره دار
  • کابلهای بدون هالوژن فشار متوسط و فشار قوی