سیم و کابل Low Smoke

سیم یا کابل Low Smoke محصولاتی هستند که با برخوداری از عایق و روکش ویژه، در صورت سوختن دود بسیار کمی ایجاد میکنند. درباره این محصولات بیشتر بدانید.

چرا و کجا کم دود بودن مهم می شود؟

آتش و دود

افزون بر ویژگیهای اصلی سیم و کابل که بر اساس نوع کاربری، استانداردها و تواناییهای مدنظر تعیین میشوند و در انتخاب، طراحی و تولید به آنها توجه میگردد، شاخصه های دیگری نیز وجود دارند که غالباً در نتیجه واکنش مواد تشکیل دهنده سیم و کابلها در برابر رخدادهای پیرامونی به وجود می آیند.

کم دود یا پر دود بودن یک سیم و کابل جزئی از شاخصه های دسته دوم است. طبیعیست که سیم و کابلها برای سوختن تولید نمیشوند؛ اما نمیتوان تأثیرات محیط بر آنها و نیز تأثیر آنها بر پیرامون محل نصب و بهره برداریشان را نادیده گرفت. درست به همین دلیل است که موضوع Low Smoke (به اختصار LS) بودن یک سیم یا کابل مطرح میشود.

کاهش قدرت دید و سخت شدن عملیات کنترل و تخلیه یا نجات و اشکالات تنفسی در نتیجه دود حاصل از آتش سوزی، از مهم ترین دلایل اهمیت سیم و کابل کم دود است. متأسفانه درصد قابل توجهی از آسیبها و مرگ و میرهای بعد از آتش سوزی، نه به خاطر سوختن، بلکه به دلیل خفگی و استنشاق دود فراوان و سمی رخ میدهد.

در هر مکانی که تراکم بالای جمعیت یا محدودیت در فضا و امکان جا به جایی و یا علل مشابه دیگر وجود دارد، به کارگیری سیم و کابل کم دود مورد توجه قرار میگیرد؛ مکانهایی مانند:

 1. ساختمانهای مسکونی بلند مرتبه با تعدد واحدها
 2. سالنهای اجتماعات و ورزشگاه ها
 3. پاساژها و بازارهای سر پوشیده
 4. داخل هواپیماها
 5. درون لوکوموتیو و واگنهای قطار و مترو
 6. ایستگاه های زیر زمینی مترو
 7. مراکز آموزشی

سیم و کابل Low Smoke چگونه محصولاتی هستند؟

کابل کم دود و هالوژن فری

همان طور که در ابتدا اشاره شد، ویژگی کم دود بودن در یک کابل یا سیم به جنس موادی که در ساخت عایق و روکش آنها به کار رفته است مرتبط است. سالهاست که عایق گرمانرم (ترموپلاستیک) PVC به یک ماده متداول در تولید انواع سیم و کابل تبدیل شده است. پی وی سی معمولی در کنار مزایایش، چند عیب هم دارد. تولید دود زیاد و تیره و انتشار گازهای خطرناک در زمان سوختن از معایب مهم این نارسانا به شمار میروند.

بنابراین، انواع سیم و کابلی را که در تولید بخشهای عایق و روکششان از موادی استفاده شده است که بر خلاف پی وی سی کم دود هستند، میتوان در گروه سیم و کابل Low Smoke جای داد.

معمولاً در کنار ویژگی کم دود بودن، هالوژن فری یا بدون هالوژن بودن سیم و کابلها هم مطرح میشود. هالوژنها در ترکیب با بخار آب موجود در هوا یک گاز اسیدی و خطرناک تولید میکنند که موجب تنگی نفس و سوزش چشمها میگردد. این محصولات را با شناسه هایی مانند LSZH، LSHF یا LSFOH میشناسیم.

انواع سیم و کابل کم دود

انواع سیم و کابل کم دود و بدون هالوژن

 1. سیمهای برق یا ارت افشان مسی با عایق کم دود و هالوژن فری: H05Z-K , H07Z-K
 2. سیم ارت یا برق مفتولی و نیمه افشان مسی با عایق کم دود و بدون هالوژن: H05Z-U, H07Z-U, H07Z-R
 3. سیمهای برق افشان مسی مقاوم در برابر حرارت سیلیکونی، کم دود و عاری از هالوژن: H05S-K, SIF, SIF-GL
 4. کابلهای برق با عایق و روکش کم دود و هالوژن فری: N2XH
 5. کابل اعلام حریق با عایق و روکش هالوژن فری، کم دود و مقاوم در برابر گسترش شعله
 6. کابل شبکه با روکش کم دود و بدون هالوژن: Cat6 SF/UTP, LSZH

فروش سیم و کابل Low Smoke

فروش سیم و کابل کم دود

ما در نامیرا کابل با سابقه چندین ساله در فروش کابلهای کم دود، بدون هالوژن و مقاوم در برابر حرارت، با توجه به رشد درخواستها و توجه بیشتر به افزایش ایمنی در پروژه ها، برنامه فروش محصولات این گروه را گسترده ساخته ایم و تلاش میکنیم اکثر درخواستهای خرید عمده مربوط به انواع سیم و کابل کم دود و هالوژن فری را پشتیبانی نماییم.

از طریق ارتباط با دپارتمان فروش میتوانید از نحوه سفارش و تحویل محصولات مورد نیاز آگاهی پیدا کنید و مشخصات تکمیلی را دریافت نمایید.

📞