نکات مهم درباره کابل شبکه

توجه به نکات مهم درباره کابل های شبکه سبب میشود در هنگام انتخاب، خرید و استفاده از این کابلها، بهترین تصمیم گرفته شود. قصد داریم در این مقاله به بیان چند نکته اساسی و تأثیرگذار پیرامون این کابلها بپردازیم.

گفت و گو راجع به چه موضوعیست؟

شاید بهتر باشد که در مدخل بحث، معَیَّن سازیم که قرار است درباره چه موضوعی به تبادل دیدگاه و اشتراک گذاری آموخته ها و تجارب بپردازیم.

منظور از کابل های شبکه در این مقاله، کابلهایی هستند که برای برقراری شبکه های کامپیوتری از نوع LAN، استفاده میشوند. در شبکه های کابلی رایانه ای، میتوان گزینه های متفاوتی را انتخاب نمود. کابلهای کواکسیال، کابلهای زوج به هم تابیده و کابلهای نوری از انواع مهم کابلهایی هستند که در این شبکه ها به کار میروند.

با توجه به این که کابلهای زوج به هم تابیده، رایجترین نوع کابل برای ایجاد اِترنتها و لَنها هستند؛ گفت و گوی این بخش را متمرکز بر این نوع کابلها نموده ایم. به بیان بهتر، هنگامی که اینجا از نکات مهم کابل شبکه میگوییم، مقصود نکاتی راجع به کابلهای twisted pair یا همان کابلهای مسی زوجی خواهد بود.

نکات مهم کابل شبکه

نکات مهم کابل شبکه

  • تطابق کابل شبکه با استانداردها: استانداردهای رسمی جهانی برای ساخت کابلهای شبکه وجود دارد. همخوانی مشخصات این کابلها با استانداردهای مرتبط مانند TIA/EIA 568 C.2 و ISO/IEC 11801، نخستین شاخصه لازم برای انتخاب کابل به شمار میرود.
  • همخوانی کابل با نیازها و انتظارات: پهنای باند، سرعت مورد نیاز برای تبادل داده و حجم شبکه، از فاکتورهایی هستند که باید با کابل همخوانی داشته باشند. همانطور که میدانید، کابلهای زوجی شبکه در Category چندگانه از نظر فراسنجهای که گفتیم، تقسیم بندی میشوند.
  • سایز و جنس رسانای کابل: تنها متریال مجاز برای تولید کابلهای زوجی LAN، رسانای مسی خواهد بود. خالص بودن مس در ساختار کابل شبکه و سایز مطابق با استاندارد آن، از مشخصات کابلهای مرغوب خواهند بود. از سویی دیگر، کابلهای نامرغوب اترنت را معمولاً از رسانای ناخالص یا سایزهای پایینتر از مقدار استاندارد میسازند.
  • توجه به نتایج تست کابل شبکه: برای آزمایش نحوه عملکرد کابلهای شبکه، مقررات و تستهای معینی وجود دارد. نتایج این آزمونها، به خوبی بیانگر کیفیت کار کابلها خواهند بود.
  • همخوانی ساختار کابل با محیط نصب و بهره برداری: مستحضرید که کابلهای شبکه از نظر حفاظت الکترومغناطیسی و الکترواستاتیکی در انواع بدون شیلد و فویل U/UTP، فویلدار F/UTP or F/FTP و شیلد و فویل دار SF/UTP or S/FTP  طراحی میگردند. از دیدگاه حفاظت مکانیکی نیز انتخاب جنس روکش مناسب و بدون زره یا زره دار بودن برای این کابلها میسر است. محل نصب کابل (Indoor یا Outdoo و کاربری خانگی، اداری، تجاری و یا صنعتی) و ویژگیهای حاکم بر آن، تعیین خواهد کرد که به چه سطحی از حفاظت نیاز خواهد بود.
  • اصل بودن برند یا نام تجاری: متأسفانه، به کار بردن عناوین و نشانهای جعلی در مورد کابل شبکه، بسیار رایج است. باید دقت نمود که صرفاً تکیه سطحی بر نامها و برندها، خریداران را در معرض انتخاب محصولات تقلبی قرار میدهد.