کابل برق ولتاژ بالا

این نوشتار از نامیرا کابل پیرامون تعریف ولتاژ بالا بر پایه استانداردهای ملی و بین المللی و بیان انواع کابل برق ولتاژ بالاست. اگر به این موضوع علاقه مند هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای مطلب با ما باشید.

حتی اگر تخصص و کار شما مرتبط با برق نباشد؛ حتماً واژه فشار قوی به گوش شما خورده است. فشار قوی، ولتاژ بالا یا High Voltage عناوینی هستند که در معرفی گروهی از تجهیزات، سیستمها و خطوط برق استفاده میشوند. در این بخش ضمن نگاهی بر چیستی این اسامی، به کابلهایی که در این جرگه میگنجند خواهیم پرداخت.

تعریف کابل ولتاژ بالا

چنانچه بخواهیم تعریفی مستند و دقیق برای کابل برق ولتاژ بالا ارائه دهیم، بهتر آن است که به استانداردها رجوع کنیم. در استاندارد IEC شماره 60038 و نیز استاندارد ایران شماره 6، ولتاژهای AC بیش از 35 کیلو ولت در جدولی جداگانه دسته بندی شده اند که عنوان ولتاژ بالا در معرفی آنها به کار میرود. این جدول را در زیر مشاهده میفرمایید:

جدول ولتاژ بالا

در یک دسته بندی جزئی تر، ولتاژهای بیش از 35000 ولت تا خود 230000 ولت (230 کیلو ولت) با عنوان HV یا فشار قوی و ولتاژهای بیش از 230 کیلو ولت با نام EHV یا ولتاژ خیلی بالا معرفی میگردند.

از طرفی چون اولین ولتاژ نامی بالاتر از 35 KV موجود در سیستمهای برق برخی از کشورها ولتاژ 45 KV است، در برخی منابع به ولتاژهای 45 کیلو ولت و بالاتر نام فشار قوی اطلاق شده است.

با این تعریف میتوان سیستمها، شبکه ها و کابلهای ولتاژ بالا را از تجهیزات و کابلهای ولتاژ متوسط و ولتاژ پایین متمایز نمود. ناگفته نماند که برخی از کاربران و فعالین صنعت برق به کابلهایی که ولتاژی بیش از 1000 ولت دارند، کابل فشار قوی میگویند. یعنی عملاً دسته فشار متوسط را نادیده میگیرند. در حالت کلی این موضوع مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد؛ چون در طراحی و اجرا باید به استانداردهای رسمی استناد شود و ولتاژ نامی سیستم یا کابلها به دقت بیان میگردند.

همچنین بر پایه تعاریف، اکنون دانستیم که اسامی «فشار قوی» یا «های ولتاژ» ارتباطی با سایز کابلهای برق و ظرفیت عبور جریان (آمپر) از آنها ندارند. بلکه صرفاً در دسته بندی ولتاژ نامی آنها به کار میروند.

کابلهای الکتریکی ولتاژ بالا

کابل 630 مسی فشار قوی

اکنون که با تعریف ولتاژ بالا آشنا شدیم، به سراغ کابلهای رایجی میرویم که ولتاژ اسمی آنها در این گروه قابل تعریف خواهد بود و استاندارد تولیدشان را بیان میداریم:

  • کابلهای (72.5) 38/66 کیلو ولت مطابق با استاندارد IEC شماره 60840
  • کابل 76/132 با حداکثر ولتاژ 145 کیلوولت منطبق بر استاندارد IEC شماره 60840
  • کابلهای 133/230 با بیشینه ولتاژ 245 کیلوولت سازگار با استاندارد IEC شماره 62067
  • کابل 230/400 با حداکثر ولتاژ 420 کیلوولت بر پایه استاندارد IEC شماره 62067

این کابلها با رسانای مسی یا آلومینیومی و در سطح مقاطع متعدد تولید میشوند. امروزه اکثر کابلهای HV با عایق اکسترود شده پلی اتیلن کراسلینک شده طراحی میگردند. کابلهای مورد بحث، در خطوط زمینی انتقال انرژی الکتریسیته استفاده میشوند. ممکن است این کابلها در نیروگاهها، پستهای فشار قوی انتقال، خطوط ولتاژ بالای داخل شهرها و نیز خطوط زیر دریایی به کار روند.

همانطور که میدانید، هدف از به کار گیری ولتاژهای بالا در شبکه برق، فراهم کردن امکان انتقال توان الکتریکی در مقادیر بسیار زیاد بدون افزایش جریان الکتریکی و کنترل تلفات انرژی در خطوط میباشد. بر این اساس در شبکه جریان متناوب، با استفاده از ترانسفورمرهای قدرت افزاینده در کنار نیروگاهها، ولتاژ را بالا میبرند. سپس از طریق خطوط انتقال برق از نیروگاه، انرژی تولید شده را تا نزدیکی مراکز مصرف منتقل میسازند. سپس در آنجا ولتاژ تا حد مطلوب مصرف کنندگان کاهش داده میشود.

خرید کابل برق ولتاژ بالا

کابل برق ولتاژ بالا

مایه بسی خرسندیست که در جریان ارتباط با مخاطبین و شرکای تجاری، ضمن به اشتراک گذاری دانسته ها و تجارب، فرصتهای خوبی برای همکاری و کسب سود برای طرفین ایجاد میگردد. نامیرا کابل آمادگی خود را برای تأمین انواع کابل الکتریکی ولتاژ بالا اعلام میدارد. کابلهایی که بر پایه سفارش مشتریان و سازگار با استانداردهای یاد شده طراحی و تولید میگردند.