کابل هم محور فرکانس بالا

آنچه در این مقاله می خوانید...

کابل هم محور چیست و چرا به این نام خوانده می شود؟چرا کابل کواکسیال را به این شکل می سازند؟انواع کابل فرکانس بالامشخصات کابل هم محورفروش کابل هم محور

کابل هم محور یا Coaxial یک خط انتقال مناسب را برای انتقال امواج فرکانس بالای رادیویی فراهم می سازد. نامیرا کابل دانستنیهای مفیدی از این کابلها ارائه می نماید.

کابل هم محور چیست و چرا به این نام خوانده می شود؟

اجزای کابل هم محور

هم محور برابر پارسی کلمه Coaxial است. در ساده ترین شکل و ساختار، این کابل دارای دو رساناست که مرکز یا محور آنها مشترک است. یکی از آشناترین نمونه های کابل کواکسیال برای همه ما، کابل آنتن تلویزیون است. همان طور که در تصویر بالا می بینید، هادی مرکزی یا مغزی کابل توسط یک دی الکتریک از هادی بیرونی یا همان شیلد جدا شده است.

اگر رسانای مرکزی و شیلد را دو استوانه در نظر بگیرید، خواهید دید که دارای مرکز مشترک هستند. این موضوع علت نامگذاری این محصول به کابل کواکسیال یا هم محور است.

چرا کابل کواکسیال را به این شکل می سازند؟

کابل فرکانس بالا

هدف از به کارگیری کابل های کواکسیال، تبادل اطلاعات و سیگنالهایی هستند که فرکانس بالایی دارند. این امواج در گروه فرکانسهای رادیویی (Radio Frequency) دسته بندی می شوند. به این سبب گاهی این کابلها را با عنوان کابل کابل کواکسیال RF نیز معرفی می کنند.

در فرکانسهای بالا، چنانچه بخواهیم امواج را با یک هادی تکی مسی منتقل نماییم، همان سیم مشابه یک آنتن عمل می کند و سیگنالها را در هوا منتشر خواهد کرد؛ در نتیجه به گیرنده و انتهای خط نمی رسند. متخصصین نخستین بار در قرن 19 میلادی، از ساختار کواکسیال برای انتقال این امواج استفاده کردند و نتایج مطلوبی به دست آورند.

وجود دو رسانای هم محور جدا شده توسط یک عایق از همدیگر در ساختار این کابل باعث می شود امواج الکترومغناطیسی به بیرون از کابل انتشار یا نشت نیابند. از طرفی همین ساختار و شیلد کابل از آن در برابر تداخلات ناشی از میدانها و امواج مغناطیسی بیرونی نیز حفاظت می کند.

انواع کابل فرکانس بالا

انواع کابل هم محور

کابلهای کواکسیال فرکانس بالا از دیدگاه فراسنج های زیر قابل دسته بندی هستند :

 1. امپدانس مشخصه : مثلا 50، 60 یا 75 اهم
 2. جنس هادی مرکزی : مس خالص، مس قلع اندود، CCS و CCA
 3. ساختار رسانای مرکزی : تک مفتولی، مفتولی استرند شده (نیمه افشان) و افشان
 4. جنس عایق : PE، FPE و یا موارد خاص دیگر
 5. ساختار شیلد : بافت از جنس مس، مس قلع اندود یا CCA به صورت تک، دو یا سه لایه که ممکن است به همراه یک فویل از جنس مس یا آلومینیوم نیز باشد
 6. روکش : PVC یا آمیزه های LSZH

نمونه های دیگری از کابلهای فرکانس بالای هم محور نیز وجود دارد که ساختار متفاوتی دارند؛ مثلا هادی مرکزی به شکل استوانه و یا شیلد به صورت تیوب مسی یکپارچه موج دار است و یا کابلهای کواکسیال با ولتاژ بالا که کاربردهای خاص خود را خواهند داشت.

ماهیت عملکرد کابلهای کواکسیال در دستگاه ها و سامانه های فرکانس بالا سبب می شود کوچکترین تغییر در جنس و ابعاد اجزای تشکیل دهنده آنها و همین طور روش اتصالشان، تاثیر بسیار زیادی در خروجی و کیفیت عملکرد آنها بر جای بگذارد.

مشخصات کابل هم محور

در جدول زیر مهم ترین ویژگیهای چند نوع از کابلهای فرکانس بالای کواکسیال آمده است. در این جدول، افزون بر مشخصات ابعادی کابل، به فراسنجهای دیگری مانند امپدانس مشخصه، مقدار تضعیف، ظرفیت خازنی و سرعت کابل هم محور اشاره می شود :

مشخصات کابل هم محور

فروش کابل هم محور

نامیرا کابل با تجربه چندین ساله خود در تامین و فروش انواع کابل مخابراتی و کواکسیال، محصولات را بر اساس کمیت و فراوانی تقاضا در برنامه فروش جای می دهد. کابلهای هم محور زیر در اولویت سبد فروش قرار دارند :

 1. کابل کواکسیال آنتن تلویزیون دیجیتال از نوع 4.5C-2V
 2. کابل RG6
 3. کواکسیال RG59
 4. کابل RG11
 5. RG58

دیگر انواع کابل هم محور فرکانس بالا نیز مطابق سفارش مشتریان قابل تامین و تحویل خواهند بود.

اگر قصد دارید سیم یا کابل مرغوب خریداری نمایید، با ما تماس بگیرید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon واتس اپ: کلیک کنید

نامیرا کابل شما را به انتخاب بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای مشاوره کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

Call Now Buttonتماس بگیرید