نخ داخل کابل شبکه چیست؟

در این مقاله آموزشی از شرکت نامیرا کابل، دلیل وجود نخ داخل کابل شبکه را دانسته و نحوه استفاده از آن را به شکل ویدیویی مشاهده خواهید کرد.

آنچه در این صفحه میخوانید:

دوستداران سامانه های رایانه ای و استفاده کنندگان از کابلهای شبکه، به احتمال زیاد با نخی که درون شماری از کابلهای LAN وجود دارد، رو به رو شده اند. شاید این پرسش برای بسیاری از شما ایجاد شده باشد که کارکرد و دلیل وجود این نخ چیست؟

کاربرد نخ داخل کابل شبکه

پیش از پرداختن به چیستی و کاربرد این نخ، پیشنهاد میکنیم ویدیو کلیپ زیر را با همین موضوع تماشا بفرمایید:

در زبان انگلیسی، ترکیب “RipCord” برای معرفی این نخ به کار میرود. این نام در شکلی ساده و صریح به کاربرد آن اشاره میکند:

  • Rip : به معنی شکاف در حالت اسم و شکافتن یا پاره کردن در حالت فعل است.
  • Cord : واژه های نخ، طناب یا ریسمان معادل پارسی آن میباشند.

پس ترجمه Ripcord هم میشود: «نخی برای شکافتن» یا «نخ شکافت». گمان میکنیم متوجه کاربرد این نخ شدید. درست است؛ این نخ به منظور شکافتن روکش نهایی کابل شبکه پیش بینی شده است. همان طور که در ویدیو هم مشاهده فرمودید، هدف اصلی قرار دادن این نخ داخل کابل های شبکه، فراهم کردن امکان برداشت آسان روکش آنهاست. نخِ نسبتاً محکمی که در صورت کشیدن به سمت پایین، سبب ایجاد شکاف در روکش کابل خواهد شد و آن را برای برقراری اتصالات و نصب سوکت آماده خواهد کرد.

ظرافت و حساسیت بالای کابلهای شبکه، طراحان را بر آن میدارد که شرایطی را مهیا سازند تا در زمان نصب کابل، آسیبی متوجه زوج رشته های آن نگردد. مثلاً به کارگیری ابزار آلات فلزی و بُرنده برای شکافت روکش این کابلها، ممکن است باعث زخمی شدن عایق یا رشته های مسی داخل آن شود. وجود این نخ تا حد قابل توجهی مانع چنین صدماتی خواهد شد.

نخ داخل کابل شبکه

ریپ کورد یا با تلفظ بهتر، ریپ کُودها را میتوان از طیف گسترده الیاف تخصصی ساخت. برخی از این مواد رایج، نایلون و آرامید هستند. بدیهی است که این نخ باید ضمن نازک بودن و داشتن سطحی صاف، از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار باشد. در این حالت میتواند کاری را که برای آن ساخته شده است، خوب و آسان انجام دهد.

گفتنیست کابلهای اترنت که توسط مرکز تجاری نامیرا کابل ارائه میگردند، همگی دارای RipCord هستند.

📞