فرق کابل NYY با NAYY چیست؟

نامیرا کابل در این مقاله کوتاه با شما از تفاوت میان دو کابل برق پر کاربرد خواهد گفت. پس از مطالعه این بخش به طور کامل فرق کابل NYY با NAYY را خواهید دانست.

کوته نگاشتها یا همان کدهای اختصاری کابلها، سبب میشوند شناسایی و دسته بندی این محصولات راحتتر صورت بگیرد و با چند حرف به مشخصات مهم آنها اشاره شود. این شناسه ها بر پایه استانداردهای معتبر و متعددی تعریف میشوند که در ساخت کابلها نیز به آنها استناد میگردد.

نخست به معرفی کدهای NYY و NAYY خواهیم پرداخت و سپس به بیان تفاوت میان این دو میرسیم.

کابل NYY چیست؟

این کد برگرفته از استاندارد آلمانی VDE/DIN است که در معرفی کابل قدرت مسی ولتاژ پایین به کار میرود. حرف N به تطابق شناسه و کابل متناظر با همین استاندارد اشاره دارد. بعد از این حرف به بخش معرفِ جنس رسانای کابل میرسیم. اگر حرف A نوشته شده باشد، متوجه میشویم که هادی کابل آلومینیومی است. در اینجا چون حرف A بعد از N وجود ندارد؛ یعنی کابل مورد نظر مسی میباشد.

حرف Y اول شناساننده سرشت عایق کابل است. در این استاندارد، Y برای معرفی آمیزه پلی وینیل کلراید که به اختصار PVC نوشته میشود، به کار میرود. Y بعدی نیز برای تعیین جنس روکش نهایی کابل درج میگردد. بر این اساس، جنس روکش نیز پی وی سی خواهد بود.

با این اوصاف، دانستیم که کابل NYY کابل قدرت مسی با عایق و روکش PVC است. غالباً این شناسه بر روی کابلهای تک رشته درج میگردد. بهتر است برای کابلهای قدرت مسی دو رشته و چند رشته از NYY-O یا NYY-J استفاده شود. NYY-O یعنی کابل 0.6/1 کیلو ولت مسی چند رشته بدون رشته ارت و NYY-J معرف کابل چند رشته مسی 0.6/1 کیلو ولت با رشته ارت (زرد و سبز) خواهد بود.

به کارگیری کد NYY در معرفی کابلهای برق مسی سبک یا ابزار دقیق با ولتاژ نامی 300/500 و 450/750 ولت درست نخواهد بود. همانطور که اشاره شد، این شناسه مختص کابلهای قدرت مسی با ولتاژ اسمی 600/1000 ولت است. کابلهایی که امکان نصب در فضای داخل و بیرون از ساختمان را دارند و در صورت نبود احتمال آسیب و تنشهای بالای مکانیکی، میتوان آنها را به طور مستقیم در زیر خاک خشک و مرطوب دفن نمود.

کابل NAYY چیست؟

این کوته نگاشت هم منطبق با همان استاندارد انجمن مهندسین برق آلمان است. با توضیحاتی که در بند قبلی بیان شد، به سرعت درمییابیم که کابل NAYY یک کابل قدرت آلومینیومی با عایق و روکش پی وی سی است.

کابلهای برق آلومینیومی زمینی تک رشته که با این کد نامگذاری میشوند نیز دارای ولتاژ نامی 0.6/1 کیلو ولت هستند و در خطوط برق ولتاژ پایین (LV) به کار میروند. برای کابلهای چند رشته آلومینیومی که دارای عایق و روکش PVC میباشند هم میتوان از کدهای NAYY-O و NAYY-J استفاده کرد.

فرق کابل NYY با NAYY

فرق کابل NYY با NAYY

به احتمال زیاد، با تعاریفی که از کابلهای NYY و NAYY ارائه شد، پی به تفاوت میان این دو شناسه برده اید. درست است، فرق مابین کابل NAYY با کابل NYY تنها در جنس رسانای آنهاست.

بر پایه آنچه که گفته شد، NYY بیانگر کابل برق قدرت مسیست و NAYY در معرفی کابل قدرت آلومینیومی LV به کار گرفته میشود.

این دو گروه از کابلهای برق به شکل گسترده در شبکه های توزیع انرژی الکتریسیته و مراکز صنعتی استفاده میگردند. مزیت اصلی کابلهای مسی، ظرفیت انتقال توان و جریان الکتریکی بالاتر آنها در سایز مشابه است. کابلهای قدرت آلومینیومی استاندارد نیز با دو دلیل وزن کمتر و قیمت ارزانتر مورد توجه قرار میگیرند.

خرید کابل NYY و NAYY

اکنون که با تفاوت این دو گروه از کابلها آشنا شدید؛ شاید در پی یافتن مرکزی معتبر و مطمئن برای تهیه این محصولات نیز باشید. خبر خوشی برای شما مخاطبین محترم داریم که قصد خرید کابل NAYY یا کابل NYY و یا هر دو مورد را دارید. مجموعه نامیرا کابل با آگاهی بخشی در مورد نکات ریز و درشت محصولات صنعت سیم و کابل، فضا و امکان خرید آگاهانه را برای مشتریان ایجاد میکند.

هر دو دسته کابلهای برق مسی و آلومینیومی معرفی شده در این مرکز از تولیدات استاندارد ارائه میگردند. کابلهایی که تمامی اجزای تشکیل دهنده آنها شامل رسانا، عایق و روکش از مواد اولیه مرغوب انتخاب شده اند و فرآیند ساخت آنها سازگار با استاندارد ملی INSO 3569-1 و استاندارد جهانی IEC 60502-1 است.

تنها در مورد کیفیت عملکرد مطلوب و طول عمر مفید بالای کابلهایی با این ویژگی است که میتوان به مشتریان دور اندیش تضمین کافی ارائه نمود.