قیمت روز سیم و کابل ساختمانی

اولین لیست قیمتی که در زمان نوسان نرخ ها به روز رسانی میشود، لیست سیم و کابل LV، ارت و تلفن است تا مشتریان این محصولات از قیمت روز سیم و کابل ساختمانی مطلع گردند.

معرفی محصول: سیم و کابل ساختمانی

قیمت روز سیم و کابل ساختمانی

یک روشی که برای دسته بندی محصولات صنعت سیم و کابل به کار میرود، گروه بندی بر پایه کاربرد و محل نصب آنهاست. مطابق همین اصل، وقتی که محصولاتی با عنوان سیم و کابل ساختمانی معرفی میشوند متوجه خواهیم شد که کاربرد عمده آنها در ساختمانها خواهد بود.

با نگاهی به ساختمان های مسکونی، اداری، آموزشی و تجاری و لیست های استعلام قیمت شرکتهای پیمانکار فعال در پروژه های ساختمانی، میتوانیم محصولات مهم این گروه را بدین شکل بیان نماییم:

 • سیم برق افشان
 • ارت افشان و مفتولی
 • کابلهای برق افشان معمولی
 • کابلهای تلفن درون ساختمانی
 • کابل آیفون
 • سیم یا کابل نسوز مخصوص سیستم اعلام حریق
 • کابل کواکسیال آنتن
 • کابلهای برق مفتولی
 • کابل فرمان آسانسور

در ادامه در مورد هر کدام از این محصولات اطلاعات بیشتری تقدیم شما خواهد شد.

سیم برق افشان ساختمانی

فروش سیم برق

این سیمها مطابق استاندارد ISIRI 607-3 سازمان ملی استاندارد ایران تولید میشوند. رنگ بندی متنوعی از سیم افشان قابل ارائه خواهد بود تا سیم کشی با دقت بالاتری انجام شود. این محصول از دو بخش زیر تشکیل یافته است :

 1. رسانا : مس انیل شده افشان برابر با استاندارد IEC 60228
 2. عایق : پلی وینیل کلراید (PVC) نوع C به رنگ قرمز، آبی، مشکی، زرد، سبز، قهوه ای و …

برای وایرینگ ساختمانها غالباً سایزهای 1.5، 2.5، 4 و 6 میلیمتر مربع سیم برق افشان خریداری میشود؛ هر چند این سیم در سطح مقطع های کمتر و بیشتر از مقادیر یاد شده هم قابل عرضه خواهد بود.

سیم ارت افشان

سیم ارت روکش دار افشان

مقررات ملی ساختمانها بر ایمنی سیم کشی آنها تاکید دارد. یکی از اقدامات موثر در ایجاد ایمنی برق، استفاده از سیستم ارت مطمئن در ساختمانهاست. برای تکمیل سیستم زمین حفاظتی ساختمان، در کنار سیمهای فاز و نول، از سیم مخصوص ارت استفاده میگردد.

اجزای تشکیل دهنده سیم ارت افشان مشابه سیم برق افشان است و تفاوت آن تنها در رنگ عایق است. برای تمایز سیم ارت از دیگر سیمها، رنگ روکش آن سبز و زرد میباشد. این سیم نیز در سطح مقاطع گوناگونی مانند 1.5 و 2.5 مورد استفاده قرار میگیرد.

کابل برق افشان

قیمت کابل 2.5*4 افشان

محصول دیگری که در فهرست استعلام قیمت روز سیم و کابل ساختمانی وجود دارد، کابل افشان میباشد. کابل افشانی که در ساختمانها غالبا استفاده میشود، کابل افشان معمولی است که با کد NYMHY یا H05VV-F و H07VV-F شناسایی میگردد. ساختار این کابل عبارت است از :

 • هادی : مس انیل شده کلاس 5
 • عایق : پی وی سی نوع D با رنگ بندی قرمز، مشکی، آبی، طوسی، قهوه ای و سبز و زرد
 • روکش : PVC نوع ST5 غالبا مشکی رنگ یا مطابق سفارش مشتری
 • استاندارد : ISIRI 607-53 و ISIRI 607-71C
 • ولتاژ کار : 300/500 , 450/750 ولت

کابل افشان ساختمانی در سایزهای مثل 0.75×2، 1×2، 1.5×2، 2.5×2، 4×2، 6×2، 0.75×3، 1×3، 1.5×3، 2.5×3، 4×3، 6×3، 10×3، 0.75×4، 1×4، 1.5×4، 2.5×4، 4×4، 6×4، 10×4، 16×4، 1.5×5، 2.5×5، 4×5، 6×5، 10×5 و 16×5 تولید و به فروش میرسد.

کابل تلفن ساختمان

خرید کابل تلفن طوسی

در کنار سیم و کابل برق، کابلهای تلفن نیز در ساختمانها برای برقراری خطوط تلفن و اینترنت به کار میروند. این کابلها برای نصب در فضای داخلی ساختمانها طراحی میشوند. در بازار این محصول با اسامی کابل تلفن طوسی یا کابل تلفن هوایی هم شناخته میشوند.

ساختار کابل مخابراتی داخل ساختمانی JY(St)-Y یا J-2Y(St)Y این گونه است :

 1. سرشت رسانا : مس انیل شده مفتولی
 2. جنس عایق : کمپوند پی وی سی نوع YI1 یا پلی اتیلن
 3. شیلد : فویل آلومینیومی + سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 4. روکش : آمیزه PVC نوع YM1 به رنگ طوسی

این کابلها با تعداد زوج 2، 4، 6، 8، 10، … و 100 زوج تولید میشوند. قطری که بیشتر مورد تقاضای پروژه های ساختمانی قرار میگیرد 0.6 میلیمتر است.

کابل آیفون

فروش کابل آیفون تصویری

کابل آیفون کابل دیگری است که در لیست قیمت سیم و کابل ساختمانی به چشم می آید. همان طور که از نام این کابل پیداست از آن برای برقراری اتصال تجهیزات آیفونهای صوتی و تصویری استفاده میشود. تقاضای کابل برای آیفونهای تصویری بیشتر شده است و برای این کاربری از همان کابلهای فویل دار معرفی شده در پاراگراف قبل استفاده می گردد.

سیم و کابل نسوز

کابل اعلام حریق 1.5*2

تجهیزات دیگری که امروزه برای افزایش ایمنی ساکنین ساختمانها استفاده میشود، آشکارسازها و ادوات اعلان و اعلام حریق هستند. چنانچه ارتباط میان دتکتورها، آلارمها و تابلوهای کنترل سیستم اعلام حریق از طریق سیم یا کابل نسوز برقرار گردد، قابلیت اطمینان آن بسیار افزایش پیدا میکند.

سیم های نسوز با عایق سیلیکون رابر تولید میشوند و هادی آنها مس افشان قلع اندود در سایزهای گوناگون خواهد بود. کابل مخصوص سیستم اعلام حریق نیز معمولا کابل سیلیکونی شیلد دار با سایز 1.5×2، 1.5×3 و 1.5×4 میباشد.

کابل کواکسیال آنتن

کابل آنتن تمام مس

وظیفه رساندن امواج دریافت شده توسط آنتن به گیرنده های تلویزیون در واحد های ساختمان بر عهده کابل آنتن است. کابل 4.5C-2V تمام مس که در میان عموم مردم با نام سیم آنتن صادراتی شناخته میشود، رایج ترین نوع محصول برای این کاربری به شمار میرود.

کابل برق مفتولی

کابل برق مفتولی

کابل مفتولی محصولی است که به عنوان کابل ورودی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. این کابلها مطابق استاندارد ISIRI 607-4 با عایق، فیلر و روکش ترموپلاستیک (PVC) تولید میشوند. کابل مفتولی سبک با هادی مسی 2 تا 5 رشته در سطح مقطع های 1.5 تا 16 میلیمتر مربع تولید و عرضه میگردد.

تراول کابل آسانسور

تراول کابل ایرانی

تراول کابل یا کابل فلت آسانسور محصول دیگری است که در ساختمانهای دارای آسانسور برای ارتباط کابین با تابلوی فرمان مورد استفاده قرار میگیرد. کابل افشان تخت مسی 0.75×24 رایج ترین سایز کابل فرمان آسانسور به شمار میرود.

قیمت روز سیم و کابل ساختمانی

قیمت و مرغوبیت کابل برق

اگر به مشخصات سیم و کابلهایی که معرفی شد توجه بفرمایید، متوجه خواهید یک نکته مشترک در تمامی آنها مسی بودن هادی به کار رفته در تولیدشان است. بر این اساس است که نرخ روز مس بر قیمت همه انواع کابل و سیم ساختمان تاثیر می گذارد.

با این هدف که قیمت اعلام شده به مشتریان قیمت روز محصولات باشد و با مقدار سفارش و سطح کیفی مورد درخواست آنها بیشترین تطابق را داشته باشد، پیشنهاد قیمت به طور اختصاصی برای هر مشتری ارسال میشود. برای اطلاع از نرخها میتوانید با دپارتمان فروش در ارتباط باشید.

فروش انواع کابل و سیم ساختمانی

فروشگاه سیم برق

همه انواع سیم و کابلی که در پروژه های ساختمانی استفاده میشوند، قابل تامین و تحویل به وسیله مجموعه نامیرا کابل خواهد بود. بسته بندی رایج کابل و سیم ساختمانی به شکل زیر میباشد:

 • سیم افشان، سیم ارت افشان و کابل افشان : کلافهای 100 متری
 • سیم و کابل نسوز : کلاف 200 و 100 متری یا قرقره 500 متری
 • کابل مفتولی : قرقره
 • آنتن : کلاف یا قرقره 100 و 500 متری
 • تلفن : حلقه یا قرقره 250، 300 و 500 متری
 • فلت آسانسور : قرقره