هادی هوایی آلومینیومی با مغزی فولادی

هادی هوایی با مغزی فولادی، پر کاربرد ترین نوع از سیمهای هوایی آلومینیومی به شمار میرود. در فهرست محصولات یا اقلام مورد نیاز پروژه های خطوط، این محصول با عنوان ACSR معرفی میشود که هر سایز آن نام مخصوص خود را دارد.

چه در سیمها و هادیهای هوایی و چه در کابلهای زمینی، علاوه بر مشخصات الکتریکی، کمیتها و پارامترهای مکانیکی و فیزیکی نیز حائز اهمیت هستند. دلیل این موضوع پایداری هادیها و کابلها در برابر تنشها و نیروهای مکانیکی است تا بتوانند به صورت مطمئن به وظیفه خود که همانا انتقال جریان الکتریسیته است، ادامه دهند. هادی هوایی با مغزی فولادی نیز بر اساس همین اصل طراحی و تولید شده است.

انواع هادی ACSR

ساختار هادی هوایی با مغزی فولادی

هادیهای ACSR از دو بخش تشکیل یافته اند که عبارتند از:

  1. مفتولهای آلومینیوم که از آلومینیوم 1350 با رسانایی الکتریکی 61.5% IACS میباشند که اکثر جریان الکتریکی از آنها عبور میکند.
  2. مفتول یا مفتولهای فولادی که در بخش مرکزی یا مغزی هادی قرار گرفته اند و پایداری آن را در برابر نیروی کشش، باد، نیروی وزن یخ و وزن خود هادی ارتقاء میبخشند.

کاربرد هادی هوایی ACSR

استحکام مکانیکی بالای هادیهای هوایی ACSR موجب شده تا به عنوان یک گزینه مورد علاقه در اجرای انواع خطوط هوایی برق تبدیل شوند. در مناطقی که اسپن پایه ها یا تاورهای خطوط زیاد بوده (فاصله میان دو دکل) و یا شرایط سخت آب و هوایی (توفان، یخ زدگی و …) حاکم است، استفاده از این هادیها توصیه میگردد. ACSR ها هم در خطوط هوایی توزیع و هم انتقال برق به کار میروند؛ اما سهم شبکه هوایی انتقال بسیار بیشتر است.

هادی خطوط هوایی برق

انواع هادی آلومینیومی تقویت شده با فولاد

مطابق استانداردهای BS و ASTM برای رده بندی یا سایز بندی ACSR ها از نامهای جانداران استفاده میشود. در جدول زیر نامها و مشخصات چند نمونه از هادیهای آلومینیومی تقویت شده با فولاد را که کاربرد بیشتری در خطوط برق ایران دارند مشاهده میفرمایید:

مشخصات هادیهای با مغزی فولادی

در رده بندی این هادیها مطابق استاندارد DIN، به جای نام مخصوص از اعدادی استفاده میشود که سطح مقطع بخش آلومینیوم و فولاد را بیان میکند. مثلاً  120/20 دارای مغزی فولادی به سطح مقطع تقریبی 20 میلیمتر مربع و هادی آلومینیومی دور آن به سطح مقطع 120 میلیمتر مربع است.

فروش هادی هوایی با مغزی فولادی

هادیهای معرفی شده در بالا جزئی از فهرست تولیدات محسوب میشوند. رنجهای پر کاربرد و پر تقاضا در برنامه تولید روتین هستند و دیگر سایزها بر اساس سفارش مشتریان قابل تولید و تحویل خواهند بود.

همچنین علاوه بر سیمهای بدون روکش آلومینیومی، هادیهای روکش دار آلومینیومی با مغزی فولادی نیز برای خطوط فشار متوسط در برنامه فروش پیش بینی شده اند.