کابل 800×1 مسی و آلومینیومی

کابل 800*1 میلیمتر مربع را بیشتر در خطوط زمینی HV میبینیم؛ اما در صورت نیاز، امکان تولید آنها در سطوح ولتاژی MV و LV نیز وجود دارد.

در استاندارد کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) و نیز سازمان ملی استاندارد ایران (INSO)، معیار اندازه یا سایز بندی کابلهای برق برابر با سطح مقطع رسانای آنها با واحد میلیمتر مربع است. بر این اساس، هنگامی که گفت و گو از کابل قدرت 1 در 800 به میان می آید، مقصود کابلیست که دارای یک هادی به سطح مقطع هشتصد mm² میباشد.

انواع کابل 800*1

کابل 800×1 63 کیلو ولت

دسته بندی و بیان تنوع در کابلهای تک هسته 800 را میتوان بر پایه ولتاژ نامی، جنس رسانا، جنس عایق و ساختار حفاظتی آنها انجام داد. مطابق همین ملاکها، موارد زیر را خواهیم داشت:

  • ولتاژ پایین مسی یا آلومینیومی بدون زره با عایق PVC یا XLPE
  • فشار ضعیف مسی یا آلومینیومی زره دار با عایق XLPE
  • ولتاژ متوسط آلومینیومی یا مسی بدون آرمور
  • فشار متوسط مسی یا آلومینیومی آرموردار
  • فشار قوی مسی یا آلومینیومی بدون آرمر
  • ولتاژ بالای آلومینیومی یا مسی آرمر دار

در ادامه جزئیات بیشتری را از مشخصات هر کدام از این کابلها تقدیم نگاهتان خواهیم کرد.

کابلهای 1 در 800 LV

ولتاژ نامی کابلهای قدرت در این رده برابر با 0.6/1 کیلو ولت است. رسانای به کار رفته در آنها از نوع مفتولی کلاس 2 گرد (RM) خواهد بود که از مس یا آلومینیوم ساخته میشوند. این کابلها سازگار با استاندارد IEC 60502-1 و استاندارد ملی 1-3569 تولید میگردند.

جدول زیر مشخصات چند نمونه کابل 800×1 ولتاژ پایین را به نمایش گذاشته است که توجه شما را به آن جلب میکنیم:

جدول کابل 800 فشار ضعیف

این کابلها قابلیت نصب در فضای داخل ساختمان و بیرون از ساختمان، درون تونلها و دفن مستقیم در ترانشه ها را خواهند داشت. وظیفه این کابلها توزیع و رساندن انرژی الکتریسیته در سطح ولتاژ فشار ضعیف میباشد. به همین دلیل در شبکه های توزیع برق عمومی و اختصاصی به کار میروند.

کابلهای 800×1 MV

برای آنکه بتوان انرژی بیشتری را به ویژه در مسافتهای طولانی از طریق کابلهای خطوط توزیع برق به دست مصرف کنندگان رساند، از رده ولتاژهای فشار متوسط استفاده میگردد. کابل 800*1 MV منطبق با استانداردهای IEC 60502-2 و INSO 3569-2 طراحی و ساخته میشوند. این کابلها نیز در خطوط زمینی توزیع انرژی الکتریسیته به کار میروند. اکثر کابلهای ولتاژ متوسط، با عایق پلی اتیلن کراسلینک شده تولید میگردند. برای ساخت روکش نهایی این کابلها نیز آمیزه ترموپلاستیک پی وی سی و یا پلی اتیلن به کار میرود.

مشخصات 4 نمونه از این گروه کابلها را در جدول زیر ملاحظه میفرمایید که مناسب شبکه های 20، 30 یا 33 کیلوولت هستند:

مشخصات کابل 800*1 ولتاژ متوسط

کابل های 800*1 HV و EHV

همان طور که در ابتدای متن گفتیم، تقاضا برای کابل هشتصد میلیمتر مربع در رده ولتاژهای فشار قوی بیش از فشار متوسط و در رده ولتاژ فشار متوسط بیشتر از فشار ضعیف است. کابلهای ولتاژ بالای 800 میلیمتر مربعی موافق استانداردهای جهانی IEC 60840 و IEC 62067 طراحی، تولید و تست میشوند.

بالا رفتن تقاضا برای انرژی برق موجب شده که پای خطوط فشار قوی برق به درون شهرها باز شود. به کارگیری خط انتقال هوایی در شهرها خطرات متعددی را در پی خواهد داشت. از این جهت، انتخاب شبکه زمینی گزینه بهتری خواهد بود. همین نیاز، بزرگترین عامل برای تولید و استفاده از کابلهای زیر زمینی HV به شمار میرود. با توجه به ویژگیهای محل نصب کابلها، آنها را به شکل ساده، مقاوم در برابر نفوذ آب یا اصطلاحاً ضد آب و نیز زره دار میتوان طراحی و تولید نمود.

بخشی از مشخصات چندین نمونه کابل 1 در 800 فشار قوی را در جدول زیر گرد آورده ایم. این کابلهای مسی یا آلومینیومی در شبکه های 63، 66، 110، 132، 220، 230، 400 و 420 کیلو ولت وظیفه انتقال نیرو را بر عهده خواهند داشت:

جدول کابل 800 فشار قوی

سفارش انواع کابل 800

چنانچه محاسبات الکتریکی انجام شده برای برقرسانی در پروژه های شما به کابلی مسی یا آلومینیومی با سطح مقطع 800 میلیمتر مربع ختم شده است، برای قبول سفارش تهیه و تحویل آن در خدمت شما هستیم. درخواست ساخت این کابلها با در نظر گرفتن حداقل مقدار سفارش (MOQ) و متراژ مورد نیاز مشتریان، به واحد تولید ارجاع میشود و پس از آماده شدن در مدت زمان اعلام شده، تحویل خواهند شد.