کابل 240×4 بدون زره و زره دار

کابل 240*4 در انواع NAYRY, NA2XRY, NA2XBY, NYRY, N2XRY, N2XBY, N2XY, N2XH, NYY مطابق سفارش مشتریان قابل ارائه خواهد بود.

تفاوت کابل 240×4 با کابل 120+240×3

هر دوی این کابلها از کابلهای قدرت و زمینی 4 رشته به شمار میروند؛ اما تفاوت در سایز رشته چهارم آنها نهفته است. هنگامی که نوشته میشود کابل 240×4 یعنی کابلی داریم که سطح مقطع هریک از چهار رشته آن، دویست و چهل میلیمتر مربع میباشد. زمانی هم که گفته میشود کابل 120+240*3، متوجه میشویم سخن راجع به کابلیست که دارای 3 رشته 240 و یک رشته 120 میلیمتر مربعی خواهد بود.

وقتی که سایز رشته چهارم کمتر از سه رشته دیگر است، از عنوان کابل 3.5 رشته هم برای معرفی آن استفاده میگردد. رشته چهارم در این سایز از کابلهای قدرت LV، غالباً نقش نول را ایفا مینماید. همانطور که در توضیح کابل 185*4 گفتیم، اگر از تعادل بارهای سه فاز مطمئن نیستیم، یا عدم همزمانی در روشن شدن و به مدار آمدن تجهیزات تکفاز وجود دارد، به سراغ کابلهایی میرویم که سایز رشته نول آنها برابر با فازها باشد.

مشخصات کابل 240*4 بدون آرمور

کابل 240*4 آلومینیومی

 • استانداردهای تولید:
  INSO 3569-1, IEC 60502-1
 • ولتاژ نامی: 0.6/1 کیلو ولت معادل 600/1000 ولت
 • جنس رسانای کابل: مس یا آلومینیوم به شکل نیمه افشان سکتور (مفتولهای به هم تابیده و قطاعی شکل= SM)
 • جنس عایق: پی وی سی یا پلی اتیلن کراسلینک شده
 • روکش میانی (بدینگ) : پی وی سی اکسترود شده یا نوار پلی پروپیلن
 • جنس روکش نهایی: PE, PVC و یا آمیزه های کم دود و بدون هالوژن (LSZH = LSHF)
 • بیشینه دمای مجاز در کار نرمال: 70+ سلسیوس با عایق PVC و 90+ سلسیوس با عایق XLPE

در جدول زیر ویژگیهای الکتریکی تکمیلی چهار نمونه کابل 4 در 240 مسی و آلومینیومی بیان شده است:

مشخصات الکتریکی کابل 240×4

و جدول زیر به مشخصات فیزیکی (ضخامت، قطر و وزن) کابلهای بدون زره بالا اشاره میکند:

مشخصات فیزیکی کابل 240*4

کابلهای مسی و آلومینیومی 4 در 240 میلیمتر مربع معرفی شده برای نصب ثابت در فضای داخل تأسیسات، فضای آزاد، بر روی سینی یا نردبان کابل، داخل لوله یا کانال و دفن مستقیم در خاک خشک یا مرطوب مناسب خواهند بود. این کابلهای قدرت در تأمین انرژی الکتریسیته برای مصارف متنوع مانند صنایع و یا مجتمعهای مسکونی و تجاری به کار میروند.

در مشخصات روکش اعلام شد که افزون بر PVC، امکان انتخاب روکش PE یا LSHF نیز وجود دارد. روکش PE یا پلی اتیلن گزینه مطلوبی برای حفاظت بیشتر در برابر رطوبت و آب است. روکش بدون هالوژن و کم دود نیز برای کابلهایی که در محیطهای بسته و حساس نصب خواهند شد، انتخاب ایمنتری محسوب میگردد.

اگر نیروهای آسیب رسان مانند فشار، زیاد بوده و احتمال صدمه دیدن ساختار کابل به ویژه در دفن مستقیم زیر زمینی وجود داشته باشد، میتوان از کابلهای زره دار استفاده نمود. درباره ساختار و مشخصات نمونه های آرموردار کابل 240*4 در ادامه همین متن بیشتر خواهیم گفت.

کابلهای 4 در 240 زره دار

کابل 240*4 مسی آرموردار

دو شکل رایج آرمر یا زره برای کابلهای برق زمینی LVAC چند رشته، استفاده از نوار یا مفتولهای فولاد گالوانیزه در ساختار کابل است. وجود زره فولادی SWA و STA یا DTA در ساختمان کابلهای قدرت موجب افزایش استحکام آنها در برابر تنشهای فیزیکی و مکانیکی خواهد شد.

مشخصات الکتریکی کابلهای زمینی آرموردار به نسبت نمونه های بدون زره، تفاوت قابل ملاحظه ای نخواهد داشت. از این رو، در جدول زیر به بیان ویژگیهای ابعادی و وزن 7 نمونه کابل 240×4 وایر آرمور و تیپ آرمور میپردازیم:

مشخصات فیزیکی کابل 240×4 زره دار

جریان مجاز کابل 240×4 مسی و آلومینیومی

در این بخش حداکثر جریان مجاز قابل عبور از کابلهای 240×4 را به تفکیک مسی و آلومینیومی و با توجه به جنس عایق و نصب در هوای آزاد یا زمین، بیان میشود:

 • مسی با عایق PVC در هوای 30 سلسیوس: 435 آمپر
 • آلومینیومی با عایق PVC در هوای 30 سانتیگراد: 338 آمپر
 • مسی با عایق XLPE در هوای 30 سانتیگراد: 550 آمپر
 • آلومینیومی با عایق XLPE در هوای 30 سلسیوس: 417 آمپر
 • Cu با نارسانای پی وی سی در زمین 20 سانتیگراد: 465 آمپر
 • Al با نارسانای پی وی سی در زمین 20 سلسیوس: 362 آمپر

در فواصل طولانی برای جلوگیری از ازدیاد افت ولتاژ، باید جریان عبوری از کابل کنترل گردد. با توجه به شاخص افت ولتاژ که در جدول مشخصات الکتریکی کابلها بیان شد، میتوان جریان مجاز را در مسافتهای گوناگون و با در نظر گرفتن مقدار افت ولتاژ مجاز، محاسبه نمود.

فروش انواع کابل 240*4

انواع کابل قدرت چهار رشته 240 میلیمتر مربعی که به حضور شما معرفی شدند، بر پایه سفارش تولید و در زمان بندی معین تحویل خواهند شد. بدیهی است که سازگاری این کابلها با استانداردها و گواهیهای کیفی تأیید کننده، از حقوق مشتریان به شمار میروند و در واحد فروش نامیرا کابل همواره مورد توجه بوده و خواهند بود.

در مورد قیمت کابل 240*4 هم تلاش میشود مناسبترین نرخ با در نظر گرفتن مشخصات فنی، فراسنجهای کیفی و شرایط سفارش، به متقاضیان محترم خرید پیشنهاد گردد.

📞