اطلاعات مفیدی پیرامون آنچه که به دنبال آن هستید در ادامه این متن وجود دارد که شما را به مطالعه آن دعوت میکنیم. از طریق ارتباط با کارشناسان نامیرا کابل میتوانید مشاوره خرید دریافت کنید و سفارش خود را به سادگی ثبت نمایید.

قیمت سیم یک و نیم افشان و ارت

آنچه در این مقاله می خوانید...

دسته بندی سیم های برقسیم برق یک و نیمشاخصه های سیم یک و نیم مرغوب کاربرد سیم یک و نیمسیم یک و نیم چند آمپر ظرفیت دارد؟سیم 1.5 نسوزقیمت سیم یک و نیم

قیمت سیم یک و نیم

قیمت سیم یک و نیم، تغییرات و نوسانات آن، رابطه میان سطح کیفی و قیمت، تفاوت یا عدم تفاوت قیمت سیم افشان رنگی و ارت و چگونگی خرید آسان، مهم ترین پرسشهای مشتریان این محصول است و ارائه بهترین پاسخها به این سوالات هدف ماست.

سیمهای برق عایق دار با سه فاکتور یا شاخصه مهم دسته بندی میشوند. تغییرات یا تفاوتها در تعیین قیمت هم با این 3 موضوع مرتبط هستند. نخست درباره این سه شاخصه صحبت میکنیم و سپس در مورد عوامل موثر بر قیمت خواهیم گفت.

دسته بندی سیم های برق

قیمت سیم افشان

 1. شکل، نوع یا ساختار هادی سیم : افشان، نیمه افشان یا مفتولی
 2. جنس عایق سیم : پی وی سی در رنگهای گوناگون و رنگ سبز و زرد مخصوص ارت، سیلیکون و دیگر عایقها
 3. سایز سیم برق : بر مبنای استاندارد IEC یا AWG سایز بندی سیمهای برق صورت میگیرد و که نوع اول رایج تر است و مبنای آن سطح مقطع هادی سیم با واحد میلیمتر مربع میباشد.

سیم برق یک و نیم

سیم برق یک و نیم سیم عایق داری است که سطح مقطع هادی مسی آن ۱٫۵ میلیمتر مربع میباشد. هادی سیم یک و نیم می تواند به شکل افشان باشد که از کنار هم قرار گرفتن ۳۰ الی ۳۲ تار نازک مس تشکیل شده است. در شکلی دیگر سیم برق ۱٫۵ تنها شامل یک مفتول است و به نام سیم برق مفتولی خوانده می شود. و نهایتا در نوع نیمه افشان، این سیم متشکل از ۷ رشته مفتول مسی میباشد.

مهم ترین دلیل تنوع در شکل یا کلاس رسانای سیمها، رسیدن به ویژگیهای متفاوت فیزیکی است. مثلا سیم افشان انعطاف پذیری بالاتری دارد و یا سیم مفتولی برای نصب ثابت گزینه مطلوبی خواهد بود. قیمت سیم یک و نیم افشان و مفتولی نیز مقداری متفاوت است.

شاخصه های سیم یک و نیم مرغوب

این روزها بازار سیم و کابل ایران پر است از انواع نامها و نشانها و مخلوطی از محصولات استاندارد و غیر استاندارد. همین نکته سبب شده است که مشتریان در انتخاب سیم برق استاندارد و مناسب دچار سردرگمی و تردید شوند. ما اینجا هستیم تا تمامی نکته ها، خاصه آنهایی که کمتر گفته شده اند را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید آگاهانه انتخاب نمایید.

 1. سیم برق عایق دار افشان یا نیمه افشان حتما باید از مس خالص ساخته شود. قلع اندود بودن این سیم ها نیز مجاز است.
 2. به کارگیری هادی آلومینیومی با روکش مس (CCA) یا دیگر آلیاژها در این سیمها ممنوع است.
 3. وزن هادی مسی سیم برق ۱٫۵ افشان در کلاف ۱۰۰ متری بایستی حدود 1.344 کیلوگرم باشد.
 4. جرم عایق پی وی سی سیم برق یک و نیم ۷۷۰ گرم در طول ۱۰۰ متر است.
 5. وزن کلاف صد متری سیم افشان ۱٫۵ میلیمتر مربع نباید کمتر از ۱٫۹۴ کیلوگرم باشد.
 6. پروانه کاربرد علامت استاندارد سازمان ملی استاندارد و کد 10 رقمی مربوط به آن، نشانه خوبی برای تشخیص سیم برق استاندارد است.
 7. به تاریخ انقضای پروانه استاندارد و تطابق میان نام تجاری درج شده در آن با نام تجاری مندرج بر روی سیم دقت بفرمایید.

نکات دیگری هم درباره برندها و اصالت آنها وجود دارد که در مذاکره با مشتریان به آنها اشاره می شود.

 کاربرد سیم یک و نیم

سیم یک و نیم

سیم افشان با نمره 1.5 در سیم کشی روشنایی ساختمانهای گوناگون و همین طور سیم کشی داخل تابلوهای صنعتی و کنترل به کار میروند. سیم با رنگ بندی متنوع به منظور تمایز و تشخیص راحت تر در سیم کشی، تولید و استفاده میگردد. معمولا رنگهای قرمز، مشکی، طوسی و قهوه ای برای فاز و آبی برای نول انتخاب میشوند.
رنگ سیم افشان ارت هم به صورت اختصاصی سبز – زرد است. این سیم مطابق نامش برای تکمیل سیستم زمین حفاظتی استفاده میشود.

سیم یک و نیم چند آمپر ظرفیت دارد؟

ظرفیت آمپری هر سیم برق با توجه به جنس و سایز رسانای آن و نیز جنس عایقش تعیین می شود. مشخص کردن محدوده برای جریان عبوری از سیم به منظور جلوگیری از تغییر شکل هادی و مهمتر از آن سالم و ایمن ماندن عایق است. در جدول زیر جریان مجاز سیم یک و نیم با عایق PVC (بیشینه دمای 70 سلسیوس) در شرایط نصب مختلف و دمای 25 سانتی گراد بیان شده است.
جریان مجاز سیم 1.5چنانچه دمای محیط مقداری به غیر از 25 درجه سلسیوس باشد، جریان مجاز را با ضرایب اعلام شده در جدول زیر تصحیح میکنیم.
ضریب جریان مجاز

سیم 1.5 نسوز

سیم نسوز 1.5

سیم با همین سایز و همین سطح مقطع و با قابلیت نسوز بودن وجود دارد. ویژگی استحکام حرارتی بالا در این سیم ناشی از به کارگیری عایقی غیر از PVC است. معمولا سیلیکون رابر عایقی مناسب برای مقاوم ساختن سیم در برابر دماهای بالا (200 و 250 درجه سلسیوس) میباشد.

قیمت سیم یک و نیم

تا اینجا صحبت از نوع، ساختار و ظرفیت سیم سایز 1.5 بود. با شناخت بهتر انواع سیم یک و نیم بهتر می توانیم از قیمت آن بگوییم. با توجه به نکات بیان شده، قیمت سیم یک و نیم تابع فراسنجهای زیر خواهد بود :

 1. نرخ روز مفتول مس
 2. نوع سیم : افشان، مفتولی، ارت یا نسوز
 3. درجه کیفی یا سطح مرغوبیت سیم
 4. کمیت یا مقدار سفارش

با افزایش قیمت مس، قیمت سیم یک و نیم هم افزایش خواهد داشت و کاهش نرخ مفتول مس تاثیری مشابه بر نرخ سیم 1.5 برجای میگذارد. سیم افشان رنگی و ارت تفاوت چندانی در قیمت ندارند؛ اما سیم مفتولی قیمت بیشتری دارد. همچنین قیمت سیم یک و نیم معمولی به مراتب ارزان تر از سیم نسوز میباشد.

میان مرغوبیت یک سیم برق و قیمت رابطه مستقیم و میان مقدار سفارش و قیمت رابطه معکوس وجود دارد.

باید به این نکته توجه نمایید که خسارات ناشی از به کارگیری سیمهای غیر استاندارد و نامرغوب بسیار بیشتر از قیمت سیم مرغوب است؛ پس خرید سیمهای ظاهرا ارزان که نامرغوب هستند، حتی از نظر اقتصادی نیز توصیه نمیشوند و به نفع خریداران نخواهند بود.

برای خرید آسان سیم و کابل استاندارد، با ما تماس بگیرید :

راه های ارتباطی :

phone icon  09120471420

phone icon  کلیک نمایید

 info@namiracables.com

تماس بگیرید