قیمت سیم یک و نیم افشان و ارت

آنچه در این مقاله می خوانید...

دسته بندی سیم های برقسیم برق یک و نیمشاخصه های سیم یک و نیم مرغوب کاربرد سیم 1.5 افشان و ارتسیم یک و نیم چند آمپر ظرفیت دارد؟سیم 1.5 نسوزقیمت سیم یک و نیم

قیمت سیم یک و نیم

قیمت سیم یک و نیم ، تغییرات و نوسانات آن، رابطه میان سطح کیفی و قیمت، تفاوت یا عدم تفاوت قیمت سیم افشان رنگی و ارت و چگونگی خرید آسان، مهم ترین پرسشهای مشتریان این محصول است و ارائه بهترین پاسخها به این سوالات هدف ماست.

سیمهای برق عایق دار با سه فاکتور یا شاخصه مهم دسته بندی می شوند. تغییرات یا تفاوتها در تعیین قیمت هم با این 3 موضوع مرتبط هستند. نخست درباره این سه شاخصه صحبت می کنیم و سپس در مورد عوامل موثر بر قیمت خواهیم گفت.

دسته بندی سیم های برق

قیمت سیم افشان

 1. شکل، نوع یا ساختار هادی سیم : افشان، نیمه افشان یا مفتولی
 2. جنس عایق سیم : پی وی سی در رنگهای گوناگون و رنگ سبز و زرد مخصوص ارت، سیلیکون و دیگر عایقها
 3. سایز سیم برق : بر مبنای استاندارد IEC یا AWG سایز بندی سیمهای برق صورت می گیرد و که نوع اول رایج تر است و مبنای آن سطخ مقطع هادی سیم با واحد میلیمتر مربع می باشد.

سیم برق یک و نیم

سیم برق یک و نیم سیم عایق داری است که سطح مقطع هادی مسی آن ۱٫۵ میلیمتر مربع می باشد. هادی سیم یک و نیم می تواند به شکل افشان باشد که از کنار هم قرار گرفتن ۳۰ الی ۳۲ تار نازک مس تشکیل شده است. در شکلی دیگر سیم برق ۱٫۵ تنها شامل یک مفتول است و به نام سیم برق مفتولی خوانده می شود. و نهایتا در نوع نیمه افشان، این سیم متشکل از ۷ رشته مفتول مسی می باشد.

شاخصه های سیم یک و نیم مرغوب

این روزها بازار سیم و کابل ایران پر است از انواع نام ها و نشان ها و مخلوطی از محصولات استاندارد و غیر استاندارد. همین نکته سبب شده است که مشتریان در انتخاب سیم برق استاندارد و مناسب دچار سردرگمی و تردید شوند. ما اینجا هستیم تا تمامی نکته ها، خاصه آنهایی که کمتر گفته شده اند را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید آگاهانه انتخاب نمایید.

 1. سیم برق عایق دار افشان یا نیمه افشان حتما باید از مس خالص ساخته شود. قلع اندود بودن این سیم ها نیز مجاز است.
 2. به کارگیری هادی آلومینیومی با روکش مس (CCA) یا دیگر آلیاژها در این سیم ها ممنوع است.
 3. وزن هادی مسی سیم برق ۱٫۵ افشان در کلاف ۱۰۰ متری بایستی حداقل ۱٫۱۷ کیلوگرم باشد
 4. وزن عایق پی وی سی سیم برق یک و نیم ۷۷۰ گرم در طول ۱۰۰ متر است
 5. وزن کلاف صد متری سیم افشان ۱٫۵ میلیمتر مربع نباید کمتر از ۱٫۹۴ کیلوگرم باشد
 6. پروانه کاربرد علامت استاندارد سازمان ملی استاندارد و کد 10 رقمی مربوط به آن، نشانه خوبی برای تشخیص سیم برق استاندارد است
 7. به تاریخ انقضای پروانه استاندارد و تطابق میان نام تجاری درج شده در آن با نام تجاری مندرج بر روی سیم دقت بفرمایید

نکات دیگری هم درباره برندها و اصالت آنها وجود دارد که در مذاکره با مشتریان به آنها اشاره می شود.

 کاربرد سیم 1.5 افشان و ارت

سیم یک و نیم

سیم افشان با نمره 1.5 در سیم کشی روشنایی ساختمانهای گوناگون و همین طور سیم کشی داخل تابلوهای صنعتی و کنترل به کار می روند. سیم با رنگ بندی متنوع به منظور تمایز و تشخیص راحت تر در سیم کشی تولید و استفاده می گردد. معمولا رنگهای قرمز، مشکی، طوسی و قهوه ای برای فاز و آبی برای نول انتخاب می شوند.
رنگ سیم افشان ارت هم به صورت اختصاصی سبز – زرد است. این سیم مطابق نامش برای تکمیل سیستم زمین حفاظتی استفاده می شود.

سیم یک و نیم چند آمپر ظرفیت دارد؟

ظرفیت آمپری هر سیم برق با توجه به جنس و سایز رسانای آن و نیز جنس عایقش تعیین می شود. مشخص کردن محدوده برای جریان عبوری از سیم به منظور جلوگیری از تغییر شکل هادی و مهمتر از آن سالم و ایمن ماندن عایق است. در جدول زیر جریان مجاز سیم یک و نیم با عایق PVC (بیشینه دمای 70 سلسیوس) در شرایط نصب مختلف و دمای 25 سانتی گراد بیان شده است.
جریان مجاز سیم 1.5چنانچه دمای محیط مقداری به غیر از 25 درجه سلسیوس باشد، جریان مجاز را با ضرایب اعلام شده در جدول زیر تصحیح می کنیم.
ضریب جریان مجاز

سیم 1.5 نسوز

سیم نسوز 1.5

سیم با همین سایز و همین سطح مقطع و با قابلیت نسوز بودن وجود دارد. ویژگی استحکام حرارتی بالا در این سیم ناشی از به کارگیری عایقی غیر از PVC است. معمولا سیلیکون رابر عایقی مناسب برای مقاوم ساختن سیم در برابر دماهای بالا (200 و 250 درجه سلسیوس) می باشد.

قیمت سیم یک و نیم

تا اینجا صحبت از نوع، ساختار و ظرفیت سیم سایز 1.5 بود. با شناخت بهتر انواع سیم یک و نیم بهتر می توانیم از قیمت آن بگوییم. با توجه به نکات بیان شده، قیمت سیم یک و نیم تابع فراسنجهای زیر خواهد بود :

 1. نرخ روز مفتول مس
 2. نوع سیم : افشان، مفتولی، ارت یا نسوز
 3. درجه کیفی یا سطح مرغوبیت سیم
 4. کمیت  یا مقدار سفارش

با افزایش قیمت مس، قیمت سیم یک و نیم هم افزایش خواهد داشت و کاهش نرخ مفتول مس تاثیری مشابه بر نرخ سیم 1.5 برجای می گذارد. سیم افشان رنگی و ارت تفاوت چندانی در قیمت ندارند؛ اما سیم مفتولی قیمت بیشتری دارد. همچنین قیمت سیم یک و نیم معمولی به مراتب ارزان تر از سیم نسوز می باشد.

میان مرغوبیت یک سیم برق و قیمت رابطه مستقیم و میان مقدار سفارش و قیمت رابطه معکوس وجود دارد.

باید به این نکته توجه نمایید که خسارات ناشی از به کارگیری سیمهای غیر استاندارد و نامرغوب بسیار بیشتر از قیمت سیم مرغوب است؛ پس خرید سیمهای ظاهرا ارزان که نامرغوب هستند، حتی از نظر اقتصادی نیز توصیه نمی شوند و به نفع خریداران نخواهند بود.

بپرسید و بدانید تا بهترین خرید را تجربه نمایید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای ثبت سفارش کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ