کابل قدرت چند رشته مسی

کابل قدرت چند رشته یا چند سیمه در سیستمها و شبکه های گوناگون تک فاز و سه فاز نقش مهم تبادل و تامین برق را بر عهده دارد. همان طور که می دانید این کابلها از نظر جنس رسانا در دو نوع مسی و آلومینیومی تولید میشوند.

کابلهای زمینی مسی و آلومینیومیدو نکته مهم در انتخاب و به کارگیری همه انواع کابل به ویژه کابلهای قدرت، توجه به الزامات و محاسبات فنی از یک سو و در نظر گرفتن پارامتر مالی و اقتصادی از سمتی دیگر است. مشاوران خبره فعال در پروژه های مختلف انرژی، با در نظر گرفتن این دو شاخصه به نقطه بهینه انتخاب ملزومات پروژه دست یافته و یا بسیار به آن نزدیک میشوند.

انواع کابل قدرت

 1. تعداد رشته : تک رشته و چند رشته
 2. جنس رسانا : مس یا آلومینیوم
 3. محافظت فیزیکی : بدون زره و کابل زره دار
 4. محافظت شیمیایی – حرارتی : ضد آب، نسوز، مقاوم در برابر شعله، مقاوم در مقابل روغن و غیره
 5. ولتاژ اسمی : فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی

کابل قدرت چند رشته

کابل قدرت چند رشتهکابل قدرت آلومینیومی

می توان همه انواع کابلهای قدرت را که دارای بیش از یک رشته (یک هادی یا یک سیم) هستند در گروه کابلهای چند رشته جای داد. بدین ترتیب با انبوهی از کابلهای دو، سه، سه و نیم، چهار و پنج رشته رو به رو هستیم که در سطح مقاطع استاندارد و مختلف تولید و عرضه میشوند.

کابل قدرت مسی

کابل قدرت مسی

تنوعی که در بالا راجع به آن صحبت شد نشان میدهد که کار انتخاب کابل مناسب کاری تخصصی و مهم است. در بسیاری از پروژه ها از کابلهای قدرت مسی استفاده میشود. هدایت الکتریکی مناسب و ثبات شیمیایی قابل قبول فلز مس، از دلایل یک چنین انتخابی به شمار می آیند.

کابل قدرت چند رشته آلومینیومی

کابل برق 3 فاز آلومینیومی

زیر گروهی دیگر از انواع کابل قدرت چند رشته، کابلهای آلومینیومی هستند. این کابلها را می توان به شکل 2 رشته، 3 رشته، 3.5 رشته، 4 رشته و 5 رشته تولید نمود. در ادامه نمونه هایی از سایزهای کابل چند رشته با هادی آلومینیوم را میبیند :

 1. کابل دو رشته : 10×2، 16×2، 25×2 و 35×2
 2. 3.5 سیمه : از 16+25×3 تا 120+240×3
 3. کابل 4 رشته : 10×4، 16×4 و 25×4
 4. 5 رشته : 16×5 و 25×5

خرید انواع کابل قدرت

بیشتر انرژی واحد فروش نامیرا کابل صرف این نکته میشود که کاربران، صنعتگران، پیمانکارها، پروژه کاران و همه متقاضیان انواع کابل قدرت بتوانند محصول مورد نیاز خود را با شرایط زیر تهیه نمایند :

 1. انتخاب آسان
 2. اطمینان از استاندارد بودن کابل
 3. دسترسی ساده به عرضه کننده کابل
 4. بهره مندی از مشاوره خرید و اطلاعات کافی
 5. آسانی و کم هزینه بودن ثبت سفارش و خرید کابل