خانه / کابل زمینی / مشخصات فنی کابل فشار متوسط زمینی

مشخصات فنی کابل فشار متوسط زمینی

در این مطلب به مهم ترین مشخصات و فراسنجهای فنی کابل های فشار متوسط که در شبکه های زمینی برق استفاده می شوند اشاره می شود.
معمولا این گونه است که محصولات صنعتی با مجموعه ای از ویژگی ها و پارامترهای معین تولید و عرضه می گردند و بر پایه همین مشخصات از آنها استفاده می شود. کابلهای برق نیز دارای مشخصات فنی و تخصصی هستند که معمولا توسط عرضه کنندگان و تامین کنندگان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

کابل فشار متوسط زمینی

کابل فشار متوسط زمینی همان طور که از نامش پیداست برای کار در شبکه های با ولتاژ اسمی بیش از 1000 ولت و کمتر یا مساوی 35000 ولت (35 کیلو ولت) و نصب در زیر خاک یا درون کانال طراحی شده است. بخشی از مشخصات فنی این محصولات مشابه کابلهای برق فشار ضعیف است و دسته ای دیگر مخصوص این رده از کابلها خواهد بود.

مشخصات فنی کابل

مشخصات فنی کابل های فشار متوسط

  • استاندارد مرجع : بیان استاندارد مرجعی که کابل مطابق آن تولید و تست شده است مهم ترین مشخصه فنی است.
  • ولتاژ کار : ولتاژ کابل فشار متوسط اغلب به شکل (U0/U (Um بیان می شود که U0 بیانگر ولتاژ نامی فاز – زمین، U ولتاژ اسمی فاز – فاز و Um بیشینه ولتاژ کاری کابل خواهد بود.
  • هادی کابل : جنس هادی کابل ممکن است مسی یا آلومینیومی باشد، سایز آن مطابق استاندارد تولید و اعلام می گردد و تعداد رشته ها در این کابلها یک یا سه خواهد بود.
  • عایق و روکش : جنس و ضخامت عایق و روکش نهایی از دیگر مشخصات فنی مهم کابل فشار متوسط زمینی به شمار می آیند.
  • قطر و وزن : برای محاسبات، جا به جایی و آماده سازی مکان کابل کشی اطلاع از قطر نهایی کابل و وزن یا جرم آن مهم تلقی می گردد.
  • دیگر اجزای کابل : جنس، شکل و نوع لایه ها و اجزای تشکیل دهنده کابل با کوته نوشتهای اختصاصی بیان می شود.
  • پارامترهای الکتریکی : مقادیری مانند مقاوت اهمی AC (اهم بر کیلومتر)، راکتانس سلفی (اهم بر کیلومتر) و ظرفیت خازنی (میکرو فاراد بر کیلومتر) با توجه به سایز و نحوه نصب کابل در کاتالوگها درج می گردد.

موارد بیان شده از جمله برجسته ترین مشخصات فنی کابل فشار متوسط زمینی محسوب می شوند. اکنون مثالی از شیوه بیان این پارامترها را خواهیم دید.

کد مشخصات فنی کابل 20 کیلو ولت

1x 185 RM/25 ، Cu/SC/XLPE/SC/SCT/CWS/WBT/AlC/PE، IEC 60502-2، 12/20(24)kV

این حروف اختصاری بیان می کنند کابل کابل مورد نظر برابر با استاندارد IEC 60502-2 تولید شده، دارای یک رشته یا مونو فاز است که سطح مقطع هادی آن 185 میلی متر مربع و شکل مقطع آن گرد استرند شده (RM) یا چند مفتولی است. سطح مقطع اسکرین نیز 25 میلیمتر مربع می باشد. جنس هادی کابل مس (CU)، عایق آن پلی اتیلن کراسلینک شده (XLPE) و روکش از جنس پلی اتیلن (PE) است.
این کابل دارای چند لایه نیمه هادی است (SC و SCT) و از اسکرین سیمی مسی (CWS) برخوردار می باشد. همچنین کابل فشار متوسط مورد نظر دارای نوار ضد آب (WBT) است. و در نهایت ولتاژ فاز – زمین کابل 12، فاز – فاز 20 و ماگزیمم ولتاژ کاری آن 24 کیلو ولت خواهد بود.

تشریح ویدیویی ساختار کابل فشار متوسط

افزون بر اطلاعات بیان شده، چنانچه باز هم سوال یا ابهامی درباره انواع کابل فشار متوسط داشتید، اصلا نگران نباشید. با یک تماس تلفنی می توانید سوالات خود را از تیم پشتیبانی بپرسید و حتی سفارش خرید کابل مورد نظرتان را ثبت بفرمایید! بله، اینجا مرکز جامع اطلاع رسانی و تامین کابل برق است…
ارتباط با واحد فروش نامیرا کابل :
کارشناس فروش : 09120471420

مطلب پیشنهادی

کابل زمینی آلومینیومی

کابل زمینی آلومینیومی فشار ضعیف و متوسط

کابل زمینی آلومینیومی امروزه هم در سطوح ولتاژی فشار ضعیف و هم فشار متوسط تولید …

دیدگاهتان را بنویسید

Call Now Buttonمشاوره و خرید