سیم برق تمام مس

آنچه در این مقاله می خوانید...

مگر همه سیمهای برق از هادی تمام مس ساخته نشده اند؟چرا تمام مس بودن این سیمها مهم است؟مشخصات مفتول تمام مسانواع سیم برق تمام مسفروش سیم برق تمام مس

وجود محصولات نامرغوب باعث شده است که تهیه سیم برق تمام مس برای بسیاری از مشتریان سخت شود؛ اما چاره کار در این جاست.

مگر همه سیمهای برق از هادی تمام مس ساخته نشده اند؟

تولید کابل زمینی مسی

منظور ما از سیم برق در این مقاله، سیم های عایق داری هستند که در سیم کشی ساختمانها، تابلوها و تجهیزات الکتریکی به کار می روند. برابر با استانداردهای مرجع تولید، بخش هادی یا رسانای این سیمها باید از مس خالص بدون اندود یا اندود شده (مثلا قلع اندود) استفاده گردد. بنابراین کاربرد دیگر هادیها و فلزات در این گروه از سیمها ممنوع و غیر مجاز است.

اما متاسفانه برخی از تولید کنندگان، فلزات دیگر یا ترکیبها و آلیاژهای غیر مجاز را در تولید سیم برق به کار می برند و یا خلوص مس به کار رفته در محصولاتشان پایین است. به همین دلیل موضوعی به نام سیم برق تمام مس در مقابل این نوع سیمها مطرح می شود.

چرا تمام مس بودن این سیمها مهم است؟

سیم ساختمانی

هادی آلومینیوم نیز فلز پر مصرفی در صنعت سیم و کابل به شمار می رود؛ اما موارد مصرف آن کاملا مشخص شده است. از آلومینیوم در کابلهای قدرت با سطح مقطع 10 میلیمتر مربع به بالا می توان استفاده نمود. همچنین این فلز را می توان در تولید هادیهای هوایی خطوط برق و کابلهای هوایی (خودنگهدار) به کار برد؛ اما به کار بردن آن در سیم های برق افشان و مفتولی تا سطح ولتاژ 450/750 ولت غیر استاندارد خواهد بود. دلایل مهم این موضوع عبارتند از :

 1. اکسید آلومینیوم بر خلاف اکسید مس هادی برق نیست. در سایزهای پایین نسبت اکسید آلومینیوم به سطح کلی هادی بالا خواهد بود و موجب افزایش مقاومت الکتریکی سیم پس از نصب خواهد شد.
 2. ضریب انبساط طولی آلومینیوم بالاست. از این رو در سیمهای سایز پایین ممکن است موجب سست شدت یا جداشدن هادی از محل اتصال شود.

بنابراین مس که بهترین رسانای برق پس از نقره است، مناسب ترین و ایمن ترین گزینه برای تولید سیمهای برق در رده ولتاژی 300/300، 300/500 و 450/750 ولت خواهد بود.

سیمهای برق ناخالص یا غیر مسی به همراه اتصالات غیر استاندارد و سست، مهم ترین دلایل بروز آتش سوزی در ساختمانها و کارگاه ها به شمار می روند. در کنار این، سیمهای غیر استاندارد موجب افزایش تلفات و مصرف انرژی الکتریسیته نیز می گردند.

مشخصات مفتول تمام مس

مفتول مس 8 میلیمتری

مفتول مس 8 میلیمتری به عنوان ورودی خط تولید هادی مسی در کارخانه های سیم و کابل به شمار می آید. برخی از مهم ترین ویژگی های مفتول مس استاندارد عبارتند از :

 1. هدایت الکتریکی : 101% IACS
 2. حداقل خلوص مس : 99.9%
 3. مقدار اکسیژن : 0 تا 5 ppm
 4. تعداد پیچش تا شکست : بیش از 47 دور
 5. چگالی : 8.96 گرم/سانتیمتر مکعب

توضیح : IACS مخفف International Annealed Copper Standard می باشد که معمولا هدایت الکتریکی دیگر فلزات را در مقایسه با مس می سنجند. با فرض 100% برای مس، هدایت نقره 105%، طلا 70%، آلومینیوم 61%، برنج حدود 28% و آهن 17% خواهد بود.

انواع سیم برق تمام مس

انواع سیم برق تمام مس

 1. افشان با عایق PVC در سایزهای 0.5 تا 1 میلیمتر مربع با استاندارد : ISIRI (607) 06
 2. افشان با عایق پی وی سی در سطح مقاطع 1.5 تا 120 mm² با استاندارد : ISIRI (607) 02
 3. مفتولی با عایق PVC در سطح مقطع های 0.5 تا 16 mm² با استاندارد : ISIRI (607) 01
 4. نیمه افشان با عایق پی وی سی در سایزهای 1.5 تا 120 میلیمتر مربع با استاندارد : ISIRI (607) 01
 5. مفتولی و نیمه افشان با عایق LSZH در سطح مقاطع 1 تا 120 mm² با استاندارد : IEC 60754-1 و BS 7211
 6. افشان با عایق کم دود و بدون هالوژن در سایزهای 1 تا 120 میلیمتر مربع با استاندارد : IEC 60754-1 و BS 7211

رسانای تمامی این سیمها از مس خالص مطابق با استاندارد IEC 60228 و ISIRI 3084 ساخته می شود.

فروش سیم برق تمام مس

سیم افشان تمام مس

نامیرا کابل همواره بر تولید، فروش و استفاده از محصولات استاندارد تاکید داشته است و این اصل را در تمامی محصولات ارائه شده از سمت خود نیز رعایت می نماید. شما مشتری ارجمند که هوشمندانه به دنبال سیم برق استاندارد با هادی تمام مس هستید، می توانید با خیالی آسوده و دریافت تضمین، سایزهای مدنظر را از نامیرا کابل خریداری نمایید.

بپرسید و بدانید تا بهترین خرید را تجربه نمایید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای ثبت سفارش کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ