سیم و کابل برق با قیمت مناسب

بسیاری از مشتریان به دنبال سیم و کابل برق با قیمت مناسب هستند؛ اما آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که قیمت مناسب چیست؟ و یا چه سیم و کابلی قیمتش مناسب است؟ با ما باشید تا در این باره بیشتر گفت و گو کنیم.

امروز میخواهیم به شما درباره موضوعی بگوییم که کمتر به آن پرداخته شده است. موضوع پیرامون عبارت «قیمت مناسب» است. شاید بگویید که قیمت مناسب را همه میدانند یعنی چه؛ اما اگر تا انتهای این مطلب با ما باشید، متوجه خواهید شد موضوع مهمتر و دقیقتر از آنیست که به نظر میرسد.

قیمت مناسب چیست؟

قیمت مناسب سیم و کابل یعنی چه؟

قیمت در لغت به معنای ارزش است؛ اما در خرید و فروش این ارزش لزوماً ارزش ذاتی نیست. بلکه ممکن است ارزشی توافقی یا قراردادی برای یک کالا یا محصول باشد. واژه مناسب را نیز میتوان فراخور یا شایسته ترجمه کرد و یا هر چیزی که دارای تناسب باشد.

با دانستن معنای این دو واژه و ترکیب آنها میتوانیم پی به مفهوم عبارت قیمت مناسب ببریم. بر پایه توضیحات ارائه شده در تجارت و خرید و فروش، قیمت مناسب یعنی قیمتی که در آن تناسب وجود دارد. به بیان بهتر، زمانی میگوییم که قیمت کالای الف مناسب است که میان کیفیت ساخت آن با قیمت تعیین شده، تناسب وجود داشته باشد. ترکیب قیمت منصفانه را هم میتوان در این باره به کار بُرد. همین طور میتوان منظور از قیمت مناسب را قیمتی دانست که با شرایط مدنظر خریدار تناسب دارد.

پس تا اینجا این طور دستگیرمان شد که قیمت یک عدد است و به تنهایی مفهوم دقیقی نخواهد داشت. قیمت کالا زمانی معنا خواهد یافت که رابطه آن را با کیفیت کالا و دیگر شرایط خرید و فروش بسنجیم. همچنین دانستیم قیمت مناسب لزوماً مترادف با ارزان قیمت بودن نیست. در ادامه ناگفته های دیگری راجع به قیمت مناسب سیم و کابل بیان خواهد شد. خواهیم دانست این طور نیست که هر سیم و کابل ارزانی، قیمتش مناسب باشد.

چه زیادند سیم و کابلهای ارزانی که گران تمام میشوند

با تعاریف یاد شده میبینیم چه زیادند سیم و کابلهایی که قیمتشان ارزان است؛ اما مناسب نیست. شاید بپرسید این جمله یعنی چه؟ مثالی را مطرح میکنیم تا موضوع آشکار شود.

فرض میکنیم قیمت کابل برق ب 1000 تومان است و قیمت کابل برق ج با مشخصات ظاهری و بیان شده مشابه، 1500 تومان. اگر در بین عموم جامعه قیمت این دو کابل برق بیان شود و نظر آنها راجع به قیمتها پرسیده شود، با شنیدن آن به سرعت خواهند گفت:

 1. «قیمت کابل برق ب مناسب است» یا
 2. «قیمت کابل برق ب مناسب تر است»

اما ما و شما که مخاطب این مقاله بودید، چنین نظری نخواهیم داشت. بدون اطلاع از کیفیت ساخت و مشخصات کابلهای یاد شده، صرفاً میتوانیم بگوییم که قیمت کابل برق ب ارزانتر از کابل ج است. حتی ممکن است پس از بررسی شاخصه های کیفی، قیمت کابل برق ج را مناسب دانسته و قیمت ب را مناسب ندانیم. چون مثلاً:

 • ارزش ذاتی کابل ب با توجه به نرخ روز مواد اولیه و هزینه های تولید، کمتر از 1000 تومان است.
 • تناسبی میان قیمت و کیفیت ساخت آن وجود ندارد و 1000 تومان هم برای این کابل زیاد است.
 • و یا این که در آینده نزدیک هزینه های زیادی را به بهره بردار تحمیل خواهد نمود.

مراقب باشید که گول نخورید

خطرات سیم و کابل غیر استاندارد

زمانی که فشارهای اقتصادی وجود دارد، معمولاً تقاضا برای کالاهای ارزان بیشتر میشود. عده ای از این نیاز افراد جامعه سوء استفاده میکنند و از راههای غیر مجاز و تعریف نشده، محصولات نامرغوب را روانه بازارها میسازند. جمع قابل توجهی از مردم نیز بدون آگاهی، جذب قیمت ارزان این کالاها شده و بعد از خرید است که متوجه انتخاب نادرست خود میشوند.

اگر در پروژه های کوچک، متوسط و بزرگ خود با محدودیت بودجه مواجه شده اید؛ برای کاهش هزینه ها هیچگاه به سمت کابل و سیم برق نامرغوب ارزان نروید. با افراد و شرکتهای خبره مشورت کنید تا بتوانید به سیم و کابل با قیمت مناسب دست پیدا نموده و مطابق استانداردها، هم هزینه ها را کاهش دهید و هم پروژه خود را ایمن و مطمئن اجرا نمایید.

نامیرا کابل در پروژه های متعدد با پیشنهادهای سازگار با استاندارد، توانسته است هزینه های تأمین سیم و کابل برق را برای مجریان کاهش دهد و یا هزینه های ثانویه بهره برداری و سرویس و نگهداری را برای کاربران به حداقل برساند.

سیم و کابل برق با قیمت مناسب

سیم و کابل برق با قیمت مناسب

مخاطبین ما با آگاهی به دست آمده و با تفکر بر روی مفاهیم یاد شده دانستند که:

 1. سیم یا کابل برق ارزان ممکن است قیمت مناسب نداشته باشد.
 2. کابل و سیم برق نامرغوب که در ابتدا ارزان به نظر میرسند، در آینده نزدیک با تحمیل هزینه های تعویض یا تعمیر، حتی گرانتر از سیم و کابلهای مرغوب تمام خواهند شد.
 3. میتوان با همفکری و مشورت با افراد متخصص و با تجربه، سیم و کابل برق با قیمت متناسب و شرایط مدنظر تهیه نمود؛ در حالی که به استانداردها توجه شده است.
 4. عجله در تصمیم گیری برای انتخاب و خرید کابل و سیم برق پیامدهای آسیب رسان و گاه جبران ناپذیری خواهد داشت.
 5. اگر بنا بر هر دلیلی به دنبال سیم یا کابل با قیمت پایین هستیم میگوییم: «سیم یا کابل ارزان میخواهم» و کلمه مناسب را به جای ارزان به کار نمیبریم.
 6. با توجه به نوسانات نرخهای مواد اولیه، هزینه های تولید و تأثیر نرخ ارز بر قیمت سیم و کابل، نمیتوان قیمت معین و ثابتی را به عنوان قیمت مناسب سیم و کابل برق معرفی کرد.
 7. با ارزیابی قیمت تمام شده تولید و سود فروش و در نظر گرفتن سطح کیفی یک سیم و کابل برق، میتوان درباره مناسب بودن یا نبودن قیمت آن اظهار نظر نمود.