کابل شبکه ضد آفتاب

کابل شبکه ضد آفتاب از ویژگی مقاومت در برابر خورشید و پرتوی فرابنفش آن بهره مند است. از عبارت Sunlight & UV Resistant هم در شناسایی آن استفاده میشود.

ضد آفتاب یعنی چه؟

کابل ضد آفتاب

این یک اصطلاح رایج است که میتوان از ترکیب واژه های مناسب دیگری نیز به جای آن استفاده نمود. در اکثر جاهایی که عباراتی مانند: ضد آب، ضد حریق و یا همین ضد آفتاب به کار میروند، مقصود وجود حفاظت و پایداری در برابر آب، آتش سوزی و آفتاب است.

در مورد کابلها، خاصه کابل شبکه نیز همین مفهوم وجود دارد. به بیان دیگر، هر جا گفته شود کابل شبکه ضد آفتاب یا عباراتی مشابه و مترادف آن، منظور اشاره به کابلیست که در برابر خورشید از مقاومت مطلوبی برخوردار است.

حال دو پرسش مطرح میشود که ما قصد داریم پاسخ مناسبی برای این دو ارائه نماییم:

  1. آفتاب چه تأثیری بر کابلها دارد؟
  2. چگونه یک کابل ضد آفتاب خواهد شد؟

در ادامه متن پیرامون این دو موضوع اطلاعات بیشتری را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

اثرات خورشید بر کابلها

تاثیر آفتاب بر کابلها

خورشید و مخصوصاً اشعه فرابنفش آن، چندین اثر بر روی کابلها خواهد داشت که این آثار را میتوان در دو دسته زیر معرفی کرد:

  • تأثیر بر مقدار جریان مجاز کابلها
  • تأثیر بر ویژگیهای فیزیکی روکش کابلها

در این بخش صحبت ما راجع به کابل شبکه های کامپیوتریست. بنابراین تغییر در جریان مجاز اهمیت زیادی در این کابلها نخواهد داشت و متوجه کابلهای برق و قدرت است. پس آنچه که در اینجا مهم میباشد، اثرات نور و پرتوی فرابنفش هور بر روی روکش کابلهاست.

UV آفتاب نیز دو اثر فیزیکی مهم در روکش کابلها برجای خواهد گذاشت که عبارتند از:

  1. تغییر رنگ روکش یا محو شدن رنگ آن
  2. تخریب خواص فیزیکی روکش

محو شدن رنگ هم شاید چندان مهم نباشد؛ چون بیشتر یک سوء اثر در زیبایی و ظاهر کابل است تا باطن و نحوه عملکرد آن. اما تغییر، تضعیف و تخریب خواص فیزیکی روکش، ارتباطی مستقیمی با کاهش طول عمر آن و توقف کار سالم و ایمن کابل خواهد داشت. پیری زودرس روکش کابل، ایجاد ترک بر سطح آن، نفوذ آب به داخل روکش و لایه های درونی کابل و کاهش استقامت مکانیکی در برابر دیگر عوامل محیطی، از اثرات تابش فرابنفش بر روکش کابلها در گذر زمان هستند.

به خاطر همین موضوع، مفهومی تحت عنوان ضد آفتاب یا مقاومت در برابر فرابنفش برای کابلهایی که در فضای باز و آزاد نصب شده و در معرض تابش مستقیم خورشید هستند، مطرح میگردد.

چگونه یک کابل شبکه ضد آفتاب میشود؟

همان طور که بیان شد، آفتاب و فرابنفشَش آثار منفی بر روکش کابلهایی خواهد داشت که در معرض تابش آن قرار میگیرند. برای آن که روکش یک کابل شبکه از استحکام و پایداری مناسبی در مقابل این اثرات بهره مند باشد، روشهای مختلفی را میتوان به کار گرفت.

انتخاب نوع مناسب آمیزه عایقی برای ساخت روکش کابل، توجه به رنگ و استفاده از کربن سیاه (دوده) به عنوان تثبیت کننده در حین ساخت ترکیبات روکش، از جمله شیوه های مقاوم سازی کابلها در برابر آفتاب به شمار میروند.

بیان این نکته خالی از لطف نیست که پلیمرها و پلاستیکهای به کار رونده در تولید روکش کابلهای ضد آفتاب نیز به مروز زمان و در پایان طول عمر تعریف شده، تخریب خواهند شد و این طور نیست که دوام آنها ابدی باشد. اما نکته مهم اینجاست که روکشهای مقاوم در برابر آفتاب حتی اگر دچار رنگ پریدگی شوند، خواص فیزیکی و مکانیکی خود را در مدت بسیار طولانیتری به نسبت کابلهای غیر مقاوم در برابر UV، حفظ خواهند نمود.

انواع کابل شبکه ضد آفتاب

فروش کابل شبکه ضد آفتاب

در بند قبلی، به روشهایی که به منظور استحکام بخشی روکشهای کابل در مقابل پرتوی فرابنفش آفتاب استفاده میشوند، اشاره کردیم. در مورد کابلهای شبکه، یکی از رایجترین روشها به کارگیری روکشی از جنس PE مشکی رنگ است. این آمیزه ضمن استقامت مناسب در برابر UV خورشید، از پایداری خوبی در مقابل نفوذ آب نیز برخوردار خواهد بود. این ویژگیها سبب شده است که پلی اتیلن به یک انتخاب متداول برای ساخت روکش کابلهای شبکه Outdoor تبدیل گردد.

کابلهایی که دارای جنس روکش PE و مقاوم در برابر فرابنفش آفتاب هستند، از تنوع زیر برخوردارند:

  • کابل شبکه Cat5E SFTP یا همان SF/UTP
  • کابل شبکه Cat6 SFTP
  • Cat6 SFTP دو روکش (دبل جکت)
  • Cat 6 SFTP آرموردار

فروش کابل شبکه UV Resistant

در کنار دیگر نمونه های کابل شبکه مسی، کابلهای مقاوم در برابر آفتاب نیز با گوناگونی یاد شده از سوی نامیرا کابل ارائه میگردند. این کابلها سازگار با استانداردهای IEC, TIA و ISO تولید شده اند. بیشینه دمای قابل تحمل برای کابلهای شبکه سان پروف، 60+ سلسیوس میباشد.

پایش کیفی مستمر محصولات و پیشنهاد مناسبترین کابل با توجه به محل نصب و شرایط حاکم بر بهره برداری، از نکات مهم در دپارتمان فروش نامیرا کابل به شمار میروند.

📞