کابل برق روکار | اطلاع از مشخصات + خرید

آنچه در این مقاله می خوانید...

سیم کشی روکار و توکارانواع کابل برق روکارانتخاب نوع مناسب سیم و کابل برای سیم کشی روکارنکاتی برای بهبود کابل کشی روکاراستاندارد ملی سیم و کابلهای برق معرفی شدهفروش سیم و کابل برق روکار

کابل برق روکار را می توان در معرفی انواع سیم و کابلهایی به کار برد که برای سیم کشی روکار مناسب هستند. استانداردها و مشخصات این محصولات را در ادامه ببینید.

سیم کشی روکار و توکار

سیم کشی توکار و روکار

واژه های روکار و توکار به دو روش سیم کشی اشاره دارند. در وایرینگ روکار ( تصویر بالا، عکسهای سمت راست)، سیم ها و کابل ها بر روی سطح دیوار یا سقف کشیده می شوند که ممکن است این کار به طور مستقیم یا از طریق قرارگیری آنها داخل لوله یا داکت باشد. به کابل برقی که به این شکل نصب می شود، کابل برق روکار گفته می شود.

بر خلاف سیم کشی روکار، در وایرینگ توکار (عکسهای سمت چپ) کابل و سیم ها درون دیوار نصب می شوند. در این حالت نیز ممکن است سیم و کابلها مستقیم زیر گچ باشند یا از مسیر لوله ها یا رایزرهای در نظر گرفته شده درون دیوار عبور داده شوند.

هر کدام از این شیوه های سیم کشی ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. از مزایای سیم کشی برق روکار می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. معمولا سرعت وایرینگ بیشتر خواهد بود.
 2. امکان تغییر در تعداد یا سایز سیم ها و کابلها پس از عملیات وایرینگ و نازک کاری ساختمان به راحتی امکان پذیر است (برخلاف روش توکار).
 3. گسترش سیم کشی و افزودن انشعابها با سرعت بیشتر و ساده تر ممکن خواهد بود.
 4. در صورت بروز اشکال در سیم ها و کابلها، تعویض آنها آسان تر انجام خواهد پذیرفت.

در بیان معایب روش سیم کشی روکار هم می توانیم موارد زیر را برشماریم :

 1. سیم و کابلها یا لوله، داکت یا ترانک ها در معرض دید هستند و ممکن است در معماری داخلی ساختمان و زیباسازی یک عیب به شمار رود.
 2. تاثیر پذیری سیم و کابل ها از اتفاقات درون ساختمان و محیط (مانند آتش سوزی، سرما و گرما) بیشتر و سریع تر خواهد بود.

انواع کابل برق روکار

کابل برق روکار

با توجه به نوع مصرف کنندگانی که انرژی الکتریسیته آنها توسط سیم و کابل برق تامین خواهد شد و همین طور ویژگی های محل نصب سیم و کابل، از انواع سیم و کابل برق روکار استفاده می شود. نخست به انواع کابل و سیم برق روکار اشاره خواهیم کرد و پس از آن نمونه هایی از کاربرد آنها را بر خواهیم شمرد.

 1. سیم برق مسی افشان، نیمه افشان و مفتولی
 2. سیم بند تخت (سیم نایلون، سیم سفید یا همان سیم برق دولا)
 3. کابل برق افشان مسی سبک گرد یا تخت
 4. کابل برق مسی افشان و مفتولی معمولی
 5. کابل قدرت مسی
 6. کابل قدرت مفتولی و نیمه افشان آلومینیومی (از سایز 10 میلیمتر مربع به بالا)
 7. کابل خودنگهدار آلومینیومی

انتخاب نوع مناسب سیم و کابل برای سیم کشی روکار

روشنایی روکار

 1. سیم کشی روکار برای روشنایی ها و نصب داخل لوله یا داکت : سیم برق افشان (H07V-K)، نیمه افشان (H07V-R) یا مفتولی (H07V-U) مسی سایز 1.5×1
 2. سیم کشی روکار برای پریزهای مصارف عمومی و نصب داخل لوله یا داکت و ترانک : سیم مسی افشان، نیمه افشان یا مفتولی سایز 2.5×1
 3. وایرینگ روکار روشنایی های کم مصرف بدون لوله درون ساختمان : سیم بند تخت 0.75×2
 4. سیم کشی بدون لوله یا داکت برای روشنایی داخل ساختمان یا بالکن و تراس : کابل برق افشان معمولی (H05VV-F) سایز 1.5×2 یا 1.5×3 (رشته سوم برای ارت)
 5. وایرینگ پریزهای عمومی بدون لوله یا ترانک درون ساختمان یا بالکن، تراس یا ایوان : کابل برق افشان یا مفتولی (H05VV-U) مسی سایز 2.5×2 یا 2.5×3
 6. کابل برق روکار برای نصب مستقیم روی دیوار در فضای بیرون از ساختمان با سایبان : کابل برق مفتولی مسی  معمولی (300/500 ولت) در سایزهای متناسب با آمپر یا توان مصرفی
 7. کابل کشی برق تک فاز برای نصب مستقیم روی دیوار خارج از ساختمان بدون سایبان : کابل برق مفتولی یا نیمه افشان مسی NYY دو یا سه رشته با ولتاژ نامی 0.6/1 کیلو ولت، کابل برق آلومینیومی دو رشته NAYY یا NA2XY و یا کابل خودنگهدار دو رشته با عایق XLPE مقاوم در برابر UV
 8. کابل کشی برق سه فاز در فضای روباز بر روی دیوار : کابل قدرت مسی یا آلومینیومی مفتولی یا نیمه افشان 4 یا 5 رشته یا کابل خودنگهدار سه فاز 4 یا 5 رشته

نکاتی برای بهبود کابل کشی روکار

سیم کشی روکار

 1. در انتخاب تمامی تجهیزات کابل کشی اعم از لوله، کلیدها، پریزها، سیم و کابل برق روکار به سازگار بودن آنها با استانداردها توجه شود.
 2. اتصالات به صورت ایمن و از طریق ترمینال باکس ها، سرسیم ها، وایرشوها و رابط های استاندارد انجام شود.
 3. اگر کابل کشی در محیط بسته و بدون تهویه طبیعی صورت می گیرد، استفاده از سیم و کابل های LSHF گزینه بهتری خواهد بود.
 4. با انتخاب هوشمندانه مسیر کابل کشی یا رنگ آمیزی مناسب لوله ها، نه تنها می توان آثار نامطلوب بصری کابل کشی روکار را کاهش دهد، بلکه می توان از آنها به عنوان بخشی از طراحی معماری داخلی نیز بهره جست.

استاندارد ملی سیم و کابلهای برق معرفی شده

استاندارد سیم و کابل روکار

 1. سیم برق افشان و مفتولی مسی سایزهای 1.5 میلیمتر مربع و بالاتر : 3-607
 2. کابل مفتولی با عایق و روکش پی وی سی : 4-607
 3. بند و کابل های قابل انعطاف با عایق و روکش پی وی سی : 5-607
 4. کابل های افشان بالابر و اتصالات متحرک با روکش پی وی سی : 6-607
 5. کابل های قدرت مسی و آلومینیومی : 1-3569

فروش سیم و کابل برق روکار

قیمت کابل برق روکار

انواع سیم و کابل برق معرفی شده در این بخش برای سیم کشی و کابل کشی روکار از محصولات استاندارد و درجه یک تقدیم مشتریان می گردد. برای اطلاع از قیمت، مشخصات تکمیلی و ثبت سفارش خرید، به آسانی می توانید با کارشناسان نامیرا کابل در ارتباطات باشید.

برای خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز پاسخگویی: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ