کابل برق ضد آفتاب (مقاوم در برابر آفتاب)

منظور کاربران از کابل برق ضد آفتاب، کابلهایی هستند که برای تأمین انرژی الکتریسیته به کار میروند با این ویژگی که از روکش مقاوم در برابر خورشید برخوردارند.

اثرات آفتاب بر کابلهای برق

خورشید منبع انرژی ما ساکنان زمین است. تابش این ستاره، نور و گرما را به سیاره زمین هدیه میدهد. این مخلوق پر فروغ خداوند، وجودش برای ادامه حیات در کره زمین لازم و ضروریست.

اما همین آفتاب و مخصوصاً اشعه فرابنفش آن، ممکن است اثرات تخریبی و نامطلوبی بر سلامت موجودات زنده و همین طور عملکرد دست ساخته های بشر داشته باشد. لایه اوزون، چتر مناسبی برای حفاظت در برابر UV به شمار میرود؛ اما متأسفاته فعالیتهای بشر به این محافظ زمین آسیب وارد کرده و نتیجه آن رسیدن بخشی از پرتوهای فرابنفش به سطح زمین است.

کابل ضد آفتاب

علاوه بر انسانها و موجودات زنده، یکی از مصنوعات بشر که از تابش فرابنفش آفتاب متأثر میگردد، کابل است. کابلهایی که در فضای باز و آزاد و در معرض تابش مستقیم خورشید قرار میگیرند، در عملکرد و طول عمر آنها تغییراتی ایجاد میشود. سه اثر نامطلوب مهم خورشید بر روکش کابلهای برق عبارتند از:

 1. تغییر در مقدار جریان مجاز کابل
 2. محو شدن رنگ روکش کابل
 3. تخریب خواص فیزیکی روکش کابل

گرمای حاصل از تابش خورشید سبب میگردد حداکثر جریان مجاز عبوری از آن کاهش یابد. بر این اساس است که جریان مجاز قابل عبور از کابلها بر پایه مکان نصب و مقدار دمای محیط تعریف و یا ضرایبی برای اصلاح آن در جداولی ارائه میشود.

اثر دیگر، رنگ پریدگی روکش کابلهاست که البته به خودی خود چندان مهم نیست. اما آثار منفی ساختاری که فرابنفش در روکش کابلهای برق بر جای میگذارد، غیر قابل صرفنظر کردن است.

خشک و شکننده شدن، ایجاد ترک در سطح کابل، کاهش استقامت در برابر نفوذ رطوبت، تضعیف استحکام فیزیکی و مکانیکی و تخریب کامل روکش کابل از اثرات UV به شمار میروند. اینجاست که وجود یک کابل برق با روکش مقاوم در برابر فرابنفش یا اصطلاحاً کابل برق ضد آفتاب کاملاً احساس میگردد.

روکش مقاوم در برابر آفتاب

کابل خودنگهدار دوستدار پرندگان

هم اکنون که با کنشها و واکشنهای آفتاب و روکش کابلهای برق آشنا شدیم و به ضرورت وجود روکش مقاوم در برابر آن پی بردیم، باید ببینیم که چگونه میتوان به چنین روکشی دست یافت.

ممکن است روشهای گوناگونی در زمان ساخت روکش کابلهای برق و آمیزه های استفاده شونده برای ساخت روکشها به کار گرفته شوند تا ویژگی مقاوم در برابر نور آفتاب و فرابنفش در آنها به دست آید. مهمترین اقدامات از این قرارند:

 • استفاده از موادی که ذاتاً در برابر خورشید مقاوم هستند.
 • به کارگیری رنگهایی که استقامت بیشتری در برابر آفتاب خواهند داشت.
 • افزودن موادی به روکش کابلها به منظور افزایش پایداری آنها در مقابل آفتاب و UV.

آمیزه های ترموست و الاستومری مانند اتیلن پروپیلن رابر و پلی کلروپرن از آن دسته موادی هستند که استحکام خوبی در برابر خورشید و فرابنفش از خود نشان میدهند. کمپوندهای ترموپلاستیک مانند پلی اتیلن و پی وی سی نیز از طریق افزودن پایدارسازها و تثبیت کننده هایی مانند کربن سیاه یا تیتانیوم دی اکسید TiO2 سفید، در گروه کابلهای UV Resistant قرار میگیرند.

از عایقهای کراسلینک که با این شیوه در مقابل فرابنفش مقاومسازی میگردد، میتوان به پلی اتیلن کراسلینک مشکی اشاره کرد. رنگ مشکی هم از رنگهایی به شمار میرود که در کابلهای Sunlight Resistant استفاده میشوند.

افزون بر کابلهای برق، این روشها برای ساخت کابلهای Outdoor مخابراتی، کنترل، کواکسیال و کابل شبکه ضد آفتاب نیز به کار میروند.

انواع کابل برق Sunlight Resistant

کابل برق ضد آفتاب

حال متوانیم نگاهی بر تنوع آن گروه از کابلهای برق داشته باشیم که با بهره مندی از یک یا چند روشی که بیان کردیم، در برابر آفتاب مقاوم شده اند. مقاومت در مقابل آفتاب به این معنیست که این کابلها مجاز به نصب دائم در معرض تابش خورشید هستند و میتوانند در مدت زمان بیشتری یکپارچگی و عملکرد ایمن خود را در این شرایط بهره برداری حفظ نمایند.

پر کاربردترین این کابلها را میتوان اینگونه برشمرد:

 • کابلهای افشان مسی فشار ضعیف با روکشهای رابر
 • کابلهای جوشکاری افشان مسی با روکش رابر
 • کابل های مفتولی و نیمه افشان مسی LV با روکش ترموپلاستیک
 • کابلهای قدرت آلومینیومی ولتاژ پایین با روکش ترموپلاستیک پی وی سی
 • کابل های ولتاژ متوسط مسی یا آلومینیومی با روکش PVC یا PE
 • کابلهای هوایی خودنگهدار LV با روکش XLPE مشکی
 • کابل های هوایی خودنگهدار MV با روکش نهایی HDPE
 • انواع کابل ولتاژ بالای مسی یا آلومینیومی با روکش PVC یا HDPE
 • کابل H1Z2Z2-K سلولهای خورشیدی با روکش مقاوم در برابر UV

استاندارد UL 1581 بخش 1200 در مورد الزامات و آزمون روکش کابلها در برابر پرتوی فرابنفش است. نمونه ای از کابلهای تولید شده که برای نصب در فضای بیرون از تأسیسات و ساختمانها طراحی شده اند، به مدت 720 ساعت در معرض تابش فرابنفش قرار میگیرند تا کهنگی منتج از این موضوع برای روکش کابل شبیه سازی گردد.

پس از آن، کمیتهایی مانند ازدیاد طول، شکست عایقی و استقامت کششی اندازه گیری و با مقادیر قبل از کهنگی مقایسه میگردد. در صورت تأیید نتایج آزمون، میتوان از مقاومت نسبی روکش کابل در برابر آفتاب اطمینان حاصل نمود.

فروش کابل برق مقاوم در برابر آفتاب

بخشی از کابلهایی که در خطوط انتقال و توزیع انرژی الکتریسیته به کار میروند، در فضای باز و در معرض تابش مستقیم آفتاب خواهند بود. بنابراین، وجود منبعی قابل اتکاء برای تأمین انواع کابل برق مقاوم در برابر آفتاب میتواند گزینه بسیار خوبی برای شرکتهای فعال در پروژه های برقرسانی، صنایع و حتی بهره برداران و مصرف کنندگان نهایی باشد.

نامیرا کابل که با همکاری شرکای تجاری خویش، فعال در تهیه و تحویل انواع سیم و کابل است، در زمینه تأمین این گروه از کابلها نیز در کنار شما خواهد بود.