کابل مناسب بانک خازن

آنچه در این مقاله می خوانید...

بانک خازن چیست و چه کاری انجام می دهد؟محاسبه سایز کابل بانک خازننوع مناسب سیم یا کابلخرید سیم و کابل برای بانک خازن

در این مقاله پیرامون نحوه محاسبه سایز کابل بانک خازن و گزینه های پیش رو در انتخاب کابل صحبت خواهیم کرد و مسیری آسان برای تهیه کابل را پیشنهاد می دهیم.

بانک خازن چیست و چه کاری انجام می دهد؟

بانک خازن

قبل از آن که راجع به انتخاب کابل بانکهای خازن صحبت کنیم، مروری بر این موضوع خواهیم داشت که منظور از بانک خازن چیست و این وسیله چه عملکردی در صنعت برق دارد.

به زبان ساده، بار یا مصرف کنندگان برق را می توان در دو گروه اصلی زیر تقسیم بندی نمود :

  1. بارهای اهمی
  2. بارهای اندوکتیو یا سلفی

مصرف کنندگان اهمی یا مقاومتی تجهیزاتی مانند لامپهای رشته ای (التهابی)، بخاری برقی، اجاق برقی، آبگرمکن برقی، سماور برقی و موارد مشابه دیگر هستند. ولتاژ و جریان برق در این وسایل همفاز هستند و فقط توان الکتریکی اکتیو (P) توسط آنها مصرف می شود.

گروهی دیگر از تجهیزات الکتریکی وجود دارند که به واسطه وجود سیم پیچ ها یا خودالقاء (سلف اندوکتیو) ها، سبب ایجاد اختلاف فاز میان جریان مصرفی و ولتاژ می گردند. الکتروموتورها یا کوره های القایی از جمله این تجهیزات به شمار می روند. این موضوع باعث می شود علاوه بر توان اکتیو، توان راکتیو (Q) نیز از شبکه برق دریافت کنند. نتیجه این کار افزایش جریان دریافتی از شبکه و افزایش مصرف برق است.

اصلاح ضریب قدرت

درست همینجاست که حضور و نقش آفرینی بانک خازن ضرورت می یابد. در خازن بر خلاف سلف، جریان نسبت به ولتاژ پیش فاز است. این یعنی وجود خازن می تواند توان راکتیو مورد نیاز مصرف کنندگان سلفی را تامین کند و نیازی به دریافت این توان از شبکه نباشد. بانک خازن مجموعه ای از خازنها و تجهیزات مرتبط است که کار اصلاح ضریب قدرت را در سیستم های برق صنعتی بر عهده دارند.

محاسبه سایز کابل بانک خازن

محاسبه کابل بانک خازنی

ماهیت عملکرد خازن ها در برق جریان متناوب و مواردی مانند جریان هجومی در زمانهای اتصال یا انفصال از شبکه، باعث شده است کارشناسان صنعت برق پیشنهاد نمایند برای انتخاب سایز مناسب کابل بانک خازنی، جریانی بیش از جریان نامی خازنها در نظر گرفته شود.

مثلا در استاندارد IEC/EN 60831-1 بیان شده است که کابل بانک خازن باید بتواند 1.3 برابر جریان اسمی آن را به صورت دائم تحمل نماید. در عمل و با در نظر گرفتن خطاها و اصلاحات، ضرایب 1.35، 1.43 و 1.5 برابر جریان نامی هم برای انتخاب سایز مناسب کابل بانک خازن پیشنهاد شده است.

بر این اساس و با در نظر گرفتن حد بالای قابلیت اطمینان، از فرمول زیر می توان برای بدست آورن جریان مورد نظر (آمپر) در شبکه AC سه فاز 400 ولت استفاده کرد :

Ic = (1.5 × KVAr × 1000) ÷ (1.73 × 400)

جدول زیر سایزهای پیشنهادی کابل را بر اساس توان و جریان محاسبه شده ارائه می نماید :

جدول انتخاب سایز کابل بانک خازن

نوع مناسب سیم یا کابل

برای وایرینگ داخل تابلوهای بانک خازن می توان از سیم یا کابل با سایزهای پیشنهاد شده استفاده نمود. ارتباط تابلو با بیرون نیز از طریق کابل مناسب انجام می شود. بر این اساس می توان محصولات زیر را انتخاب نمود :

  1. سیم افشان مسی
  2. کابل افشان، نیمه افشان یا مفتولی مسی
  3. کابل نیمه افشان آلومینیومی

این کابلها چنانچه دارای عایق PVC باشند، حداکثر دمای کار عادی آنها 70+ سانتی گراد و اگر با عایق XLPE ساخته شده باشند، بیشینه دمای مجاز کار عادی آنها 90+ سانتی گراد خواهد بود.

خرید سیم و کابل برای بانک خازن

سایز کابل بانک خازنی

پس از انتخاب نوع و سایز مناسب سیم یا کابل، نوبت به تهیه آن می رسد. نامیرا کابل این مژده را به شما می دهد که برای خرید سیم و کابل استاندارد و مرغوب اصلا نگران نباشید و این کار را با خیالی آسوده به ما بسپارید.

نامیرا کابل انواع سیم و کابل مسی و آلومینیومی را با تضمین کیفیت ساخت و سازگاری با استانداردها تامین و تحویل می نماید.

بپرسید و بدانید تا بهترین خرید را تجربه نمایید :

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز تماس: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می کند.
برای ثبت سفارش کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید :

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ