کابل مناسب بانک خازن

در این مقاله پیرامون نحوه محاسبه سایز کابل بانک خازن و گزینه های پیش رو در انتخاب کابل خواهیم گفت و مسیری آسان را برای تهیه کابل پیشنهاد میدهیم.

بانک خازن چیست و چه کاری انجام می دهد؟

بانک خازن

قبل از آن که راجع به انتخاب کابل بانکهای خازن بگوییم، مروری بر این موضوع خواهیم داشت که منظور از بانک خازن چیست و این وسیله چه عملکردی در صنعت برق دارد.

به زبان ساده، بار یا مصرف کنندگان برق را میتوان در دو گروه اصلی زیر تقسیم بندی نمود:

  1. بارهای اهمی
  2. بارهای اندوکتیو یا سلفی

مصرف کنندگان اهمی یا مقاومتی تجهیزاتی مانند لامپهای رشته ای (التهابی)، بخاری برقی، اجاق برقی، آبگرمکن برقی، سماور برقی و موارد مشابه دیگر هستند. ولتاژ و جریان برق در این وسایل همفاز هستند و فقط توان الکتریکی اکتیو (P) توسط آنها مصرف میشود.

گروهی دیگر از تجهیزات الکتریکی وجود دارند که به واسطه وجود سیم پیچ ها یا خودالقاء (سلف اندوکتیو) ها، سبب ایجاد اختلاف فاز میان جریان مصرفی و ولتاژ میگردند. الکتروموتورها یا کوره های القایی از جمله این تجهیزات به شمار میروند. این موضوع باعث میشود علاوه بر توان اکتیو، توان راکتیو (Q) نیز از شبکه برق دریافت کنند. نتیجه این کار افزایش جریان دریافتی از شبکه و افزایش مصرف برق است.

اصلاح ضریب قدرت

درست همینجاست که حضور و نقش آفرینی بانک خازن ضرورت مییابد. در خازن بر خلاف سلف، جریان نسبت به ولتاژ پیش فاز است. این یعنی وجود خازن میتواند توان راکتیو مورد نیاز مصرف کنندگان سلفی را تأمین کند و نیازی به دریافت این توان از شبکه نباشد. بانک خازن مجموعه ای از خازنها و تجهیزات مرتبط است که کار اصلاح ضریب قدرت را در سیستم های برق صنعتی بر عهده دارند.

محاسبه سایز کابل بانک خازن

محاسبه کابل بانک خازنی

ماهیت عملکرد خازن ها در برق جریان متناوب و مواردی مانند جریان هجومی در زمانهای اتصال یا انفصال از شبکه، باعث شده است کارشناسان صنعت برق پیشنهاد نمایند برای انتخاب سایز مناسب کابل بانک خازنی، جریانی بیش از جریان نامی خازنها در نظر گرفته شود.

مثلا در استاندارد IEC/EN 60831-1 بیان شده است که کابل بانک خازن باید بتواند 1.3 برابر جریان اسمی آن را به صورت دائم تحمل نماید. در عمل و با در نظر گرفتن خطاها و اصلاحات، ضرایب 1.35، 1.43 و 1.5 برابر جریان نامی هم برای انتخاب سایز مناسب کابل بانک خازن پیشنهاد شده است.

بر این اساس و با در نظر گرفتن حد بالای قابلیت اطمینان، از فرمول زیر میتوان برای بدست آورن جریان مورد نظر (آمپر) در شبکه AC سه فاز 400 ولت استفاده کرد:

Ic = (1.5 × KVAr × 1000) ÷ (1.73 × 400)

جدول زیر سایزهای پیشنهادی کابل را بر اساس توان و جریان محاسبه شده ارائه مینماید:

جدول انتخاب سایز کابل بانک خازن

نوع مناسب سیم یا کابل

برای وایرینگ داخل تابلوهای بانک خازن میتوان از سیم یا کابل با سایزهای پیشنهاد شده استفاده نمود. ارتباط تابلو با بیرون نیز از طریق کابل مناسب انجام میشود. بر این اساس میتوان محصولات زیر را انتخاب نمود:

  1. سیم افشان مسی
  2. کابل افشان، نیمه افشان یا مفتولی مسی
  3. کابل نیمه افشان آلومینیومی

این کابلها چنانچه دارای عایق PVC باشند، حداکثر دمای کار عادی آنها 70+ سانتی گراد و اگر با عایق XLPE ساخته شده باشند، بیشینه دمای مجاز کار عادی آنها 90+ سانتیگراد خواهد بود.

خرید سیم و کابل برای بانک خازن

سایز کابل بانک خازنی

پس از انتخاب نوع و سایز مناسب سیم یا کابل، نوبت به تهیه آن میرسد. نامیرا کابل این مژده را به شما میدهد که برای تهیه سیم و کابل استاندارد و مرغوب جایی برای نگرانی وجود ندارد و این کار را با خیالی آسوده به نامیرا بسپارید.

نامیرا کابل انواع سیم و کابل مسی و آلومینیومی را با تضمین کیفیت ساخت و سازگاری با استانداردها تأمین و تحویل مینماید.