انواع کابل برای نصب در ترانشه

وقتی صحبت از کابل ترانشه میشود، همه انواع کابلهایی را که قابلیت نصب در ترانشه دارند شامل میگردد. مرکز فروش نامیرا کابل شما را با این کابلها آشنا خواهد ساخت.

ترانشه چیست؟

Tranchée یک واژه فرانسویست که البته تلفضش ترانشه نیست؛ اما با این شکل در ایران رایج شده است. معادل آن در زبان انگلیسی Trench با تلفظ ترنچ میباشد. اگر بخواهیم به جست و جوی برابر پارسی این لغات بپردازیم، با کلماتی مانند سنگر، جان پناه، خندق، گودال و شیار طولانی رو به رو میگردیم.

کابل قدرت زیر زمینی

در تعریف گفته شده که «ترانشه یا ترنچ یک فرو رفتگی طبیعی یا ایجاد شده به دست بشر در سطح زمین است که عمق آن از عرضش بیشتر و عرضش بسیار کمتر از طولش میباشد.» این خندقها یا شیارها با اهداف گوناگونی توسط انسانها حفر میشوند. یکی از آنها، ایجاد مسیری زیر زمینی برای عبور کابلهاست. این جویهای نسبتاً ژرف، مطابق دستورالعملها ایجاد گشته تا مسیری مطمئن و ایمن را برای کابلکشی فراهم سازند.

از مزایای کابل کشی در ترانشه میتوان به حذف آلودگیهای دیداری کابلهای هوایی و روکار، افزایش ایمنی، کاهش اثرپذیری خطوط انتقال و توزیع برق و مخابرات از شرایط آب و هوایی، کاهش قطعیهای غیر برنامه ریزی شده و افزایش قابلیت اطمینان در تأمین انرژی الکتریسیته و ارتباطات اشاره نمود.

حال که نام گروهی از کابلها به این کلمه متصل و منتسب میشود، متوجه میشویم هر کابلی را نمیتوان در این شیارهای زیر زمینی قرار داد. در ادامه متن، راجع به ویژگیهای لازم برای کابلهای مناسب نصب درون ترانشه بیشتر خواهیم گفت.

ویژگیهای لازم برای کابل ترانشه

کابل ترانشه

چنانچه بخواهیم پی ببریم که کابلهای مناسب برای نصب در ترانشه ها باید دارای چه خصوصیاتی باشند، بهتر است ابتدا به شرایطی که در چنین محل نصبی وجود دارد توجه کنیم. شرایط مهم عبارتند از:

 1. رطوبت خاک ممکن است کابل را تحت تأثیر قرار دهد.
 2. تنشهای مکانیکی مانند فشار یا ضربه وجود دارد و یا محتمل است.
 3. احتمال دارد که جوندگان به کابل آسیب بزنند.
 4. تغییرات دمایی ایجاد میشود.
 5. آسیبهایی مانند خراش یا سایش وجود خواهد داشت.

با علم به این نکات در مییابیم که کابل مناسب برای قرارگیری در ترانشه، ناگزیر باید از استحکام مطلوبی در برابر موارد یاد شده بهره مند باشد. همچنین در هر مکانی که مقدار این مخاطرات زیاد باشد، بایستی از اقدامات حفاظتی بیشتری در ساختار کابلها استفاده شود.

دو راهکار کلی برای مناسب سازی کابلها به منظور افزودن قابلیت نصب مستقیم در زیر خاک وجود دارد:

 1. به کارگیری آمیزه مناسب با ضخامت کافی در ساخت روکش
 2. افزودن لایه های حفاظتی به اجزای تشکیل دهنده کابل

انواع کابل برق برای نصب داخل ترانشه

کابل برق مناسب نصب درون ترانشه

حال نگاهی خواهیم داشت بر کابلهای قدرتی که با استفاده از یک یا دو روش بیان شده، برای دفن مستقیم در زیر خاک سازگار شده اند:

 • کابل LV مسی زمینی تک رشته: NYY و N2XY
 • کابل کنسنتریک زمینی تک رشته: NYCY, N2XCY
 • کابلهای فشار ضعیف مسی چند رشته: NYY-O, NYY-J, N2XY-O, N2XY-J
 • کابل ولتاژ پایین آلومینیومی تک رشته: NAYY و NA2XY
 • کابلهای فشار ضعیف زمینی آلومینیومی چند رشته: NAYY-O, NAYY-J, NA2XY-O, NA2X2Y-O
 • کابل های 0.6/1 کیلو ولت مسی زره دار: NYRY, N2XRY, N2XRY-J, NYBY
 • کابلهای 0.6/1 کیلو ولت آلومینیومی آرموردار: NAYRY, NA2XRY, NA2XBY, NAYBY
 • کابل های MV مسی زمینی بدون آرمر: N2XSY, N2XSEY
 • کابلهای آلومینیومی MV زمینی بدون زره: NA2XSY, NA2XSEY
 • کابل های فشار متوسط مسی آرمردار: N2XSYBY, N2XSYRY, N2XSEYBY, N2XSEYRY
 • کابلهای فشار متوسط آلومینیومی آرمور دار: NA2XSYBY, NA2XSEYBY, NA2XSEYRY
 • کابل های فشار قوی زمینی مسی: N2XSY, N2XS(FL)2Y
 • کابلهای فشار قوی آلومینیومی: NA2XSY, NA2XS(FL)2Y
 • کابل های HV مسی آرمِد: N2XSYB2Y, N2XSYRY, N2XS(FL)YB2Y
 • کابلهای HV آلومینیومی زمینی زره دار: NA2XSYB2Y, NA2XSYR2Y, NA2XS(FL)YB2Y

همه این کابلها قابل نصب درون ترانشه هستند. بدیهی است در مکانهایی که تشنهای فیزیکی و مکانیکی بالاتری وجود خواهد داشت، نمونه های زره دار (SWA, AWA, DTA) عملکرد مطمئنتری خواهند داشت.

بیان این نکته خالی از لطف نیست که توجه به قواعد حفر ترانشه و شیوه کابلکشی زیر زمینی بسیار ضروریست. مواردی مانند عمق مناسب، استفاده از ماسه، آجر چینی و … سبب افزایش قابلیت اطمینان کابل کشی و بالا رفتن عمر مفید کابلهای قدرت میگردند.

کابلهای فرمان و کنترل زمینی

کابل کنترل برای نصب در ترانشه

گروهی از کابلهای کنترل و فرمان در نیروگاهها، پستهای برق فشار قوی، صنایع، پالایشگاهها و تأسیسات نفت و گاز، در فضای بیرون از ساختمانها (Outdoor) نصب میگردند. برای تناسب سازی با این شرایط نصب از همان روشهایی که درباره کابلهای برق گفتیم، استفاده میگردد.

برخی از نمونه های کابل کنترل مفتولی و نیمه افشان چند رشته مسی 600/1000 ولت با قابلیت نصب درون ترانشه از این قرارند:

 • کابلهای بدون زره و شیلد: NYY-J, N2XY-J
 • کابل های شیلد دار بدون زره: NYCY
 • کابلهای زره دار: NYRY-J, N2XRY-J, NYBY-J, N2XBY-J
 • کابل های شیلد دار و زره دار: NYCYRY, NYCYBY, N2XCYRY, N2XCYBY

از این دسته میتوان به کابلهای ابزار دقیق زره دار نیز اشاره نمود. برای مثال کابل RE-2X(St)YRY یا کابل با زره بافته شده فولادی SWB، از جمله کابلهای ابزار دقیقی به شمار میروند که نصب آنها در ترنچها مجاز خواهد بود.

کابل شبکه برای نصب زیر زمینی

کابل شبکه Outdoor

برای آنکه کابلهای شبکه در برابر شرایط نصب داخل ترانشه مقاوم شوند، دو راهکار استفاده از روکش اضافه و بهره مندی از آرمور وجود دارد. کابلهای چهار زوج مسی Cat5E و Cat6 به صورت دو روکش یا دابل جاکت که روکش بیرونی از جنس PE میباشد و همین کابلها با افزودن زره فولادی، در گروه کابلهای زمینی جای خواهند گرفت.

دیگر  کابلهای مناسب نصب در ترانشه

افزون بر انواع کابل برق، کنترل و شبکه که پیرامون آنها گفتیم، کابلهای دیگری هم وجود دارند که برای نصب مستقیم در زیر خاک مناسب سازی میشوند. از این میان میتوان به کابلهای مخابراتی مسی زیر زمینی و کابلهای نوری خاکی اشاره نمود.

در ساختار این کابلها اجزایی برای حفاظت در برابر رطوبت و نیروهای آسیب زا پیش بینی میگردد. این کابلها نیز با تعداد رشته و Core های گوناگون قابل تولید هستند.

همچنین ممکن است از ترکیب کابلهای یاد شده به نوع خاصی از کابلها دست یابیم که همزمان دو یا چند کار را انجام خواهند داد. مثلاً کابلهای ترکیبی برق و نوری مناسب نصب زیر زمینی که توأمان کار انتقال انرژی الکتریسیته و تبادل سیگنالهای ارتباطی را بر عهده دارند.

فروش انواع کابل ترانشه

نامیرا کابل همواره بر این امر متمرکز است که بهترین پیشنهادها و محصولات را تقدیم مشتریان و شرکای تجاری خویش نماید. چنانچه برای تکمیل، توسعه و یا نوسازی پروژه های گوناگون در دست اقدامتان قصد تهیه انواع کابل برق، کنترل و ابزار دقیق مناسب نصب در ترانشه ها را دارید، ما در کنارتان هستیم.