انواع کابل برق سکتور

در این مقاله با معرفی کابل برق سکتور و بیان انواع آن، اطلاعات کافی در مورد ویژگیها و علت تولید کابلهای قدرت با این نوع هادی ارائه میگردد. از انتخاب مناسب تا تجربه بهترین خرید کابل برق، در کنار شما هستیم.

منظور از کابل سکتور چیست؟

کابل قدرت مسی سکتور

کابل سکتور یا Sector shaped cable به این علت با این نام معرفی میشود که هر هادی آن یک بخش یا سکتور از یک دایره را تشکیل میدهد. غالباً مقطع این هادیها مثلثی شکل است که قطاعی از یک دایره خواهند بود. مثلاً در کابل برق 4 رشته سکتور، هر رشته کابل قطاعی 90 درجه است که از نظر هندسی ربع دایره به شمار میرود. این موضوع را در تصویر بالا میبینید.

چرا کابل برق با هادی شکل داده شده تولید میشود؟

علت اصلی تولید هادی کابلهای برق به شکل سکتور، کاهش قطر نهایی کابل است. در سطح مقاطع بالا، اگر رشته های کابل به صورت گرد تولید شوند، فضای خالی بین آنها زیاد خواهد شد و در نتیجه قطر تمام شده کابل افزایش خواهد یافت. با طراحی هادی به شکل سکتور، این فضای مرده از بین میرود.

معمولاً هادیهای نیمه افشان کابل برق با سطح مقطع 50 میلیمتر مربع و بالاتر در کابل چند رشته فشار ضعیف (3، 3.5 و 4 کُر)، به صورت شکل داده شده یا همان سکتور طراحی و ساخته میشوند.

انواع کابل با هادی مثلثی

برای معرفی انواع کابل سکتور، شاخصه های زیر را در نظر میگیریم:

 1. کلاس هادی: هادی چند مفتولی تابیده شده سکتور یا SM و رسانای تک مفتولی مثلثی یا SE (تولید سفارشی)
 2. جنس هادی: کابل برق سکتور مسی و کابل سکتور آلومینیومی
 3. جنس عایق: کابل سکتور با عایق PVC و کابل سکتور با عایق XLPE
 4. بودن یا نبودن زره (آرمر) در کابل
 5. سایز کابل: 25+50×3، 35+70×3، 50+95×3، 70+120×3، 70+150×3، 95+185×3، 120+240×3، 50×4، 70×4، 95×4، 120×4، 150×4 و 185×4

بر روی غلاف یا روکش کابل های سکتور رایج، اگر تمامی رشته های آن سکتور باشند حروف اختصاری SM و اگر فازها سکتور و نول گرد باشد حروف SM/RM بعد از سایز درج میشوند. مثلاً کابل 25+50*3 SM/RM یا کابل 95+185*3 SM.

قیمت کابل سکتور

فراسنجهایی که در تعیین قیمت کابل سکتور مؤثر هستند، همان پارامترهای دخیل در قیمت انواع کابل برق خواهند بود. بر این اساس، موارد زیر در محاسبه و پیشنهاد قیمت کابلهای سکتور مطرح میباشند:

 1. نرخ روز مس و آلومینیوم: بیشترین سهم را در قیمت گذاری کابلهای برق به ویژه نوع مسی دارد. کابل آلومینیومی ارزانتر از مسی است.
 2. قیمت دیگر مواد اولیه: مانند گرانول پی وی سی یا PE
 3. نرخ ارز: که تأثیر مستقیم بر قیمت مواد اولیه تولید کابل برق خواهد داشت.
 4. سایز کابل: بدیهی است کابلی با سایز بالاتر، قیمت بیشتری نیز دارد.
 5. مقدار خرید: که به صورت پله ای رابطه ای معکوس با قیمت خواهد داشت؛ یعنی متراژ بالاتر = پیشنهاد قیمت پایینتر
 6. ساختار کابل: کابلهایی که در اجزای تشکیل دهنده آنها از لایه های حفاظتی همانند اسکرین (شیلد) یا زره استفاده شده است، گرانتر از کابلهای ساده میباشند.
 7. سطح کیفی کابل

فروش انواع کابل برق سکتور

کابل 70+150*3

و در انتها عناوین و کد مشخصه نمونه های متنوع کابل قدرت سکتور را که به وسیله مجموعه ما برای پروژه های گوناگون مشتریان تهیه میگردد، ملاحظه میفرمایید:

 • کابل قدرت چند رشته 0.6/1 کیلو ولت مسی: NYY, NYY-O, NYY-J, N2XY
 • زمینی آلومینیومی 3.5 و 4 رشته : NA2XY, NA2YY-J, NA2XY-O, NAYY
 • زره دار مسی فشار ضعیف: NYRY, N2XRY-O, N2XRY-J, N2XRY
 • کابل آرموردار آلومینیومی 600/1000 ولت (تولید بر اساس سفارش) : NAYRY, NA2XRY, NAYBY, NA2XBY
 • کابل کنسنتریک چند رشته: NYCY, NYCYRY، N2XCY، N2XCYRY