کابل تخت لاستیکی؛ با دوام و انعطاف پذیر

اگر انعطاف پذیری، اشغال فضای کمتر و پایداری در برابر آب، روغن، گرما، سرما، تابش آفتاب و حرکت متوالی از یک کابل انتظار میرود، کابل تخت لاستیکی پیشنهاد ماست. دلیل این پیشنهاد را در ادامه به شما خواهیم گفت.

دلایل تنوع در جنس و ظاهر کابلها

دو راهکار اصلی برای دستیابی به خصوصیات متفاوت در کابلها توسط طراحان ارائه میگردد. یکی استفاده از مواد اولیه مناسب در اجزای تشکیل دهنده کابلها به ویژه در بخشهای هادی، عایق و روکش یا افزودن اجزای حفاظتی به ساختار آنهاست. روش دیگر، ایجاد تغییر در شکل و ابعاد کابلهاست. با این تغییرات میتوان تا حد قابل توجهی کابلها را متناسب با ویژگیها و چگونگی بهره برداری از آنها تولید نمود.

کابلهای فلت یا تخت با عایق و روکش لاستیک، یکی از محصولات صنعت کابلسازیست که از هر دو روش مذکور در آن استفاده میشود. به بیان آشکارتر، در این کابلها هم متریال متفاوتی در بخشهای عایق و روکش به کار میرود و هم شکل آنها با کابلهای معمولی متفاوت است.

مشخصات کابل تخت لاستیکی

کابل تخت لاستیکی

 • استاندارد:
  CENELEC HD 22
 • ولتاژ نامی: 450/750 ولت یا 0.6/1 کیلو ولت
 • ولتاژ آزمون: 3 کیلو ولت
 • رسانا: مس انیل شده گرد افشان (انعطاف پذیر؛ RF)
 • جدا کننده رسانا از عایق: نوار پلی استر
 • عایق: آمیزه ویژه لاستیکی EPR یا EPDM
 • روکش: آمیزه ویژه لاستیک مصنوعی
 • کد شناسایی: H07RNH6-F یا مشابه آن
 • سایزها: 1.5×3 تا 95×3، 1.5×4 تا 50×4، 1.5×12، 1.5×20، 1.5×24 و سایزهای دیگر بر اساس سفارش

تولید کابلهای افشان مسی با مقطع نهایی تخت، سبب افزایش انعطاف پذیری آنها میشود و کابل از پیچ خوردگی در حین حرکت و باز و بسته شدن به دور خواهد ماند. این کابلها به نسبت کابلهای گرد، فضای کمتری را اشغال میکنند. همچنین کابلهای تخت استحکام کششی بهتر به ویژه در حالت معلق خواهند داشت.

به کارگیری آمیزه های رابر یا همان لاستیک در لایه های عایق و روکش کابل نیز ضمن افزایش نرمی کابل، ویژگیهای زیر را به آن خواهد افزود:

 1. مقاومت بالا در برابر نفوذ آب: تست شده با آزمون غوطه وری در آب
 2. پایدار در مقابل مواد نفتی و روغنی: با تأیید تست آزمون غوطه وری در روغن
 3. استحکام بسیار خوب در برابر ضربه، کشش و سایش
 4. مقاوم در برابر اُزُن، مواد خورنده، تابش مستقیم خورشید و UV
 5. پایدار در سرما و گرما (35- تا 90+ سلسیوس)

کابل لاستیکی تخت

اینها علل و دلایلی بودند که باعث میشوند برای کاربریهایی که تمامی این ویژگیها را طلب مینماید، کابل لاستیکی تخت پیشنهاد شود. استفاده در پمپهای غوطه ور در آب یکی از کاربردهای رایج این کابلهاست. از مصارف متداول دیگر میتوان به بالابرها و جرثقیلهایی که در فضای آزاد و بیرون از ساختمانها یا برخی سالنهای تولید کار میکنند، اشاره نمود.

خرید کابل لاستیکی تخت

چنانچه قصد سفارش یا خرید کابلهای فلت لاستیکی را دارید، با پیشنهادیی درخور به استقبال شما خواهیم آمد. در صورتی که سایز مورد نظر شما در یکی از انبارهای ما موجود باشد، آن کابل در زمانی کوتاه آماده تحویل خواهد شد. برای آن دسته از سایزها که موجود نباشند نیز شرایط ثبت سفارش تولید و زمان تحویل به اطلاع مشتریان ارجمند خواهد رسید.