کابل برق ورودی ساختمان

کابل برق ورودی ساختمان یا همان کابل اصلی چگونه انتخاب میشود؟ انواع این کابل کدامند؟ چگونه باید بدانیم چه کابلی مناسب خانه ماست؟ پاسخ این سوالات را نامیرا کابل به شما میگوید.

نکات مهم در انتخاب کابل برق اصلی ساختمان

کابل برق خانه

برای انتخابل کابل مناسب برق ورودی خانه باید نکات زیر را در نظر بگیریم:

 1. نوع اشتراک برق که تک فاز است یا سه فاز: معمولاً در ساختمانهای تک واحدی یا آنهایی که فاقد آسانسور هستند، اشتراک برق ساختمان از نوع تک فاز خواهد بود. اما برای آپارتمانهای دارای آسانسور و برجهای مسکونی، طبیعتاً کابل اصلی برق، سه فاز خواهد بود.
 2. فاصله از شبکه برق: در نقاط مسکونی که قبلاً برقرسانی انجام شده، معمولاً فاصله کم است؛ اما در مناطقی که مقداری دور از شبکه برق هستند، ممکن است مسافت بیشتری میان خطوط توزیع برق با ساختمان وجود داشته باشد که حتماً باید این فاصله برای جلوگیری از افزایش افت ولتاژ در نظر گرفته شود.
 3. نحوه کابل کشی: معمولاً برق رسانی و توزیع برق به دو روش هوایی و زمینی انجام میشود که هر یک کابل متناسب خود را خواهد داشت.
 4. دمای محل کابلکشی: با توجه به اثر گذاری دمای محیط بر روی بیشینه جریان مجاز کابلها، توجه به این نکته در انتخاب کابل به ویژه در مناطق گرمسیر، لازم خواهد بود.
 5. توجه به استانداردها و کیفیت ساخت کابل: کابلهای برق بایستی مطابق مفاد استانداردهای رسمی تولید شوند و از کیفیت ساخت مطلوبی برخوردار باشند. این موضوع هم در کیفیت تأمین برق و هم دوام  و طول عمر کابل مؤثر است.

جدول انتخاب سایز کابل برق ورودی ساختمان

با توجه به توضیحات بیان شده در بند قبلی، چنانچه برق اصلی تک فاز باشد، میتوان از جدول زیر برای انتخاب کابل تکفاز مسی یا آلومینیومی، بر اساس آمپر اشتراک برق و حداکثر فاصله مجاز استفاده کرد:

جدول انتخاب کابل تک فاز

و برای ساختمانهایی که قرار است از اشتراک برق سه فاز فاز استفاده نمایند، جدول زیر راهنمای خوبی برای انتخاب کابل زمینی آلومینیومی چهار رشته خواهد بود:

جدول سایز کابل آلومینیومی سه فاز با مسافت

برای مناطق گرمسیر، ممکن است سایز مناسب متفاوت از جداول باشد. در این صورت میتوانید از مشاوران نامیرا کابل کمک بگیرید.

انواع کابل برق برای ساختمانها

 • مسی مفتولی 300/500 ولت با کد شناسایی NYM یا H05V-U به صورت دو رشته
 • کابل مسی زمینی مفتولی یا نیمه افشان 0.6/1 کیلو ولت با کد شناسایی NYY به شکل سه، چهار و یا پنج رشته
 • آلومینیومی زمینی 0.6/1 کیلو ولت با کد مشخصه NAYY یا NA2XY در سایزهای گوناگون
 • کابل هوایی آلومینیومی (خودنگهدار) تک فاز یا سه فاز

خرید آسان کابل برق خانه

 1. کابل برق مناسب ساختمان خود را با توجه به مطالب ارائه شده انتخاب نمایید.
 2. اگر در انتخاب کابل مناسب دچار مشکل شدید، نگران نباشید؛ کافیست با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
 3. بعد از مشخص شدن نوع و متراژ کابل، سفارش شما ثبت میگردد.
 4. پیش فاکتور کابل برای شما ارسال میگردد.
 5. پس از انجام امور مالی، واحد فروش برای محل تحویل یا مقصد ارسال کابل، با شما هماهنگ خواهد شد.

نامیرا کابل به عنوان یک مرکز جامع فروش سیم و کابل، سالهاست که با ارائه آموزشها و آگاهی بخشی و فروش محصولات استاندارد و مرغوب در کنار مشتریان از طیفهای گوناگون جامعه است. امیدواریم از خدمات و محصولات ما راضی باشید.