کابل شبکه با روکش PVC

کابل شبکه با روکش PVC شامل نمونه های متنوعی از کابلهای شبکه میشود که جنس روکششان یک نقطه اشتراک مهم برای آنها به شمار میرود.

روکش کابل شبکه چیست؟

اجزای اصلی کابل شبکه

قبل از آنکه راجع به روکش پی وی سی و مشخصات آن بگوییم، بد نیست در ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم تا موضوع صحبت کاملا واضح و آشکار شود. روکش در کابلها غالباً لایه بیرونی و خارجی آنهاست. پوشش و محافظت از اجزای داخلی کابل و کنار هم نگاه داشتن آنها، از مهمترین وظایف روکش محسوب میگردد.

در انگلیسی بریتیش از واژه Sheath و در زبان انگلیسی ایالات متحده از کلمه Jacket برای بیان روکش کابل استفاده میشود.

چه فرقی میکند که جنس روکش کابل چه باشد؟

حال که دانستیم منظور از روکش در کابلها چیست، شاید پرسشی دیگر به ذهنها خطور نماید. آیا مهم است که روکش کابل شبکه PVC باشد یا از ماده ای دیگر ساخته شده باشد؟ و اساسا جنس روکش چه اثراتی خواهد داشت؟

همان طور که گفته شد، وظیفه اصلی روکش در کابلها حمایت از ساختار و حفظ یکپارچگی آنهاست. از طرفی چون در بخش خارجی کابل قرار گرفته، در ارتباط مستقیم با محیط و شرایط حاکم بر آن خواهد بود. از این توضیحات متوجه میشویم که با توجه به متفاوت بودن شرایط و مشخصات محیط نصب کابل، طبیعی است که روکش کابل بایستی با این ویژگیها حداکثر سازگاری را داشته باشد تا بتواند به خوبی نقش خود را ایفا کند.

افزون بر این، ملاحظات ایمنی و اقتصادی نیز در انتخاب متریال مناسب برای ساخت روکش کابلها مؤثر خواهند بود.

ویژگیهای کابل شبکه با روکش PVC

یکی از آمیزه های رایج برای تولید روکش کابلهای شبکه، پلی وینیل کلراید است که با اختصار PVC نامیده میشود. پی وی سی یک ترموپلاستیک محبوب و متداول در ساخت روکش بسیاری از انواع کابل برق و کنترل نیز هست. اگر بخواهیم ویژگیهای کابلی که با این روکش ساخته شده است را برشماریم، باید به مشخصات همین کامپند اشاره کنیم.

ابتدا مزایای PVC را بیان میکنیم:

 • تولیدش آسان است.
 • چون از گروه عایقهای گرمانرم (ترموپلاستیک) است، قابلیت بازیافت خواهد داشت.
 • رنگ پذیری آن مطلوب است؛ یعنی میتوان روکش کابلها را با رنگهای متنوعی تولید نمود.
 • قیمت نسبتاً پایینی دارد.
 • از طریق افزودن برخی ترکیبات، انعطاف پذیری خوبی پیدا میکند.
 • طول عمر بالایی دارد.
 • Flame Retardant و خود خاموش شونده است؛ یعنی در صورتی که در معرض شعله قرار بگیرد، آن را گسترش نخواهد داد.

این مزایا سبب شده است که پی وی سی به مهمترین انتخاب تولید کنندگان سیم و کابل برای ساخت عایق و روکش محصولاتشان تبدیل شود. در کنار این مزایا، معایب و نقاط ضعفی هم برای PVC ها وجود دارد:

 • در حالت پیش فرض، از موادی به شمار میروند که در زمان سوختن دود زیادی تولید میکنند.
 • سوختن آنها موجب انتشار گازهای هالوژنی میشود که در ترکیب با بخار آب موجود در هوا به اسیدهای خطرناک و مخرب تبدیل خواهند شد.

این دو مورد سبب میگردد که در برخی محیطها و شرایط نصب، استفاده از روکش پی وی سی برای کابلهای شبکه مناسب نباشد و از مواد دیگری استفاده گردد.

انواع کابل شبکه با روکش پی وی سی

 1. Cat5E U/UTP
 2. Cat5E SF/UTP
 3. Cat6 UTP
 4. Cat6 FTP
 5. Cat 6 SFTP

اینها نمونه های پر کاربرد از انواع کابلهای LAN یا اترنت هستند که PVC یکی از انتخابهای متداول برای ساخت بخش روکش نهایی آنهاست. مطابق آنچه که گفته شد، میتوان روکش پی وی سی این کابلها را در رنگهای مختلف تولید نمود.

مقایسه روکش PVC با روکشهای PE و LSZH

در جدول زیر نگاهی بر مهمترین ویژگیها، نقاط اشتراک و تفاوتهای میان این سه نوع روکش در کابلهای شبکه داریم:

مقایسه روکش کابلهای شبکه

بر این اساس، در کابلهای شبکه ای که برای نصب Indoor ساخته میشوند و شرایط تهویه مناسبی در ساختمان محل نصب وجود دارد، روکش PVC یک گزینه مطلوب و مقرون به صرفه خواهد بود.

اما در ساختمانهایی که با تراکم جمعیت رو به رو هستند، یا از تهویه طبیعی بی بهره اند و یا تجهیزات حساس در آنجا وجود دارند، سراغ کابلهایی خواهیم رفت که از روکش LSZH ساخته شده اند.

همین طور برای نصب در فضای باز و بیرون از ساختمانها، معمولا کابل شبکه با روکش PE گزینه بهتری به شمار خواهد رفت.

فروش کابل شبکه با روکش PVC

کابل شبکه با روکش PVC

نامیرا کابل با آگاهی بخشی در مورد خصایص محصولات مختلف، تلاش میکند بهترین پیشنهاد را برای پروژه های مشتریان ارائه کند و آنها را در انتخاب کابل مناسب یاری نماید.

اگر انتخاب شما برای اجرای شبکه ها و سیستمهای کامپیوتری، استفاده از کابلهای شبکه مسی با روکش پی وی سی است، با تأمین بهترین و مطمئنترین محصولات اعتماد شما را ارج خواهیم نهاد.