کابل شبکه با روکش PE

کابل شبکه با روکش PE از چند ویژگی مطلوب برخوردار است که خرید و استفاده از آن را در پروژه های متناسب به یک گزینه قابل توجه مبدل میسازد.

روکش PE چیست؟

کوته نگاشت PE شناساننده پلی اتیلن است. دانش مواد و صنعت پتروشیمی و پیشرفت آن طی سالها، سبب شده است که آمیزه های گوناگونی ارائه گردند. در صنعت سیم و کابل نیز بسته به نوع محصول و شرایط حاکم بر بهره برداری از آن، متریال مناسب برای ساخت انتخاب میشود.

Polyethylene یکی از این انتخابها برای تولید بخش عایق یا روکش بعضی از کابلهاست. در ادامه متن راجع به این موضوع که دلیل استفاده از این روکش در گروهی از کابلهای شبکه چیست، مزایا، مشخصات و معایبش و کاربرد کابلهایی که با این روکش ساخته میشوند بیشتر خواهیم گفت.

ویژگیهای کابل شبکه با روکش PE

کابل شبکه با روکش PE

برای آنکه بدانیم کابل شبکه با روکش پی ئی چه ویژگیهایی دارد، بهتر آن است که به مشخصات این ماده نارسانا نگاهی بیندازیم. پس از آن، همین ویژگیها قابل تعمیم به کابلی که دارای این نوع روکش است خواهند بود.

مهمترین خصیصه های روکش پلی اتیلن عبارتست از:

  • خاصیت دی الکتریکی مطلوب
  • استحکام خوب در برابر نفوذ آب
  • مقاومت خوب در مقابل سایش
  • پایداری مناسب در برابر مواد شیمیایی و روغن
  • مقاوم در برابر نور آفتاب و پرتوی فرابنفش آن

لطفا یک بار دیگر 5 ویژگی بالا را بخوانید؛ احتمالا با دقت در این موارد ذهن و فکر به این موضوع متمرکز میشود که مشخصات یاد شده در کجا لازم خواهند بود؟

بله، درست است! در فضای بیرون از ساختمانها. در فضای داخل ساختمان از تابش مستقیم آفتاب خبری نیست، کابل در معرض آب قرار نخواهد گرفت و تنشهای مکانیکی و شیمیایی قابل توجهی آن را تهدید نخواهد کرد. پس این چالشها برای کابلی مطرح هستند که در فضای آزاد و غیر سرپوشیده نصب خواهد شد.

با توضیحات بیان شده به این نتیجه میرسیم که اساسا کابل شبکه با روکش PE کابلی خواهد بود که برای نصب در خارج از ساختمان طراحی شده است. این کابلها با عنوان “Outdoor” یا «کابل شبکه اوت دور» هم معرفی میشوند.

در کنار مزایای یاد شده، دو نقطه ضعف برای روکش پلی اتیلن وجود دارد. این آمیزه نارسانای الکتریسیته در دسته روکشهای خود خاموش شونده قرار نمیگیرد. این یعنی ممکن است در صورت بروز آتش سوزی، سبب انتشار شعله گردد. همچنین روکش پی ئی در زمان سوختن دود نسبتا غلیظی از خود ساطع خواهد کرد. با در نظر گرفتن این موارد درمی یابیم که کابل شبکه با روکش پلی اتیلن گزینه مناسبی برای نصب در محیط داخل ساختمان نیست و باید از منابع حرارت و دمای بالا به دور باشد.

انواع کابل شبکه با روکش پلی اتیلن

انواع کابل شبکه با روکش PE

هم اکنون فهرست وار مرور خواهیم کرد انواع کابلهای شبکه را که با روکش PE تولید میشوند و توسط مجموعه نامیرا کابل ارائه میگردند:

  • Cat5E SF/UTP
  • Cat 5E SF/UTP آرموردار
  • Cat6 SFTP
  • Cat 6 SFTP با دو روکش (دابل جکت)
  • Cat6 SF/UTP آرموردار

همه این کابلها با رساناهای مسی و سازگار با استانداردها تولید میگردند. این کابلها قابلیت نصب در فضای باز و بیرون از ساختمان را خواهند داشت و برای دفن مستقیم گزینه های آرموردار (زره دار) پیشنهاد میگردند.

مقایسه کابل PE با کابلهای PVC و LSZH

حال که راجع به ویژگیهای کابل با روکش پلی اتیلن گفتیم و بر اساس آن کاربردهای این گروه از کابلها را بیان کردیم، بد نیست که نگاهی به مشخصات کابل روکش پی وی سی و کابل شبکه LSZH هم داشته باشیم. این کار در انتخاب کابل مناسب کمک خوبی به شمار خواهد آمد.

جدول زیر مقایسه ای میان این سه نوع روکش دارد که رایجترین روکشهای انواع کابل شبکه هستند:

مقایسه روکش کابلهای شبکه

فروش کابل شبکه با روکش PE

نامیرا کابل در کنارتان است تا پروژه های شبکه های کابلی رایانه ای شما به بهترین و مطمئنترین شکل اجرا شوند. چنانچه در هر یک از این طرحها به انواع کابل شبکه با روکش پلی اتیلن نیاز داشتید، میتوانید پیشنهادهای ما را بشنوید.