فروش انواع کابل شبکه Outdoor

با معرفی و فروش انواع کابل شبکه Outdoor، آماده همکاری با شرکتها، فعالان حوزه طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری و همکاران گرامی هستیم.

کابل شبکه Outdoor چیست؟

کابل شبکه Outdoor چیست؟

هنگامی که پسوند اوت دور در ادامه نام یک کابل می آید، اشاره به محل نصب و بهره برداری از آن کابل دارد. Outdoor واژه ای انگلیسی به معنای «قرار گرفتن یا به کار بردن در فضای آزاد و بیرون از ساختمان است.»

با این توضیح، متوجه میشویم که کابل شبکه اوت دور یعنی کابلی که به منظور برقراری شبکه های محلی یا منطقه ای رایانه ای به کار میرود و قابلیت نصب ایمن را در فضای بیرون از ساختمان دارد. ممکن است از عبارت External Cable نیز برای معرفی این کابلها استفاده شود که همان مفهوم را بیان میکند.

احتمال دارد این پرسش در اذهان ایجاد شود که چه تفاوتی میان کابل شبکه داخل ساختمانی با بیرون ساختمانی وجود دارد؟

تفاوت کابل اوت دور با این دور

کابل شبکه Outdoor

تفاوت، در ساختار این کابلها نهفته است. کابلی که قرار است در فضای آزاد نصب شود، ناگزیر باید با شرایط حاکم بر این فضا سازگاری داشته باشد. این تطابق به منظور عملکرد صحیح، قابل اطمینان و طولانی کابل، ضروری خواهد بود.

ابتدا باید دید در محیط بیرون از ساختمان چه شرایط متفاوتی نسبت به داخل ساختمان وجود دارد:

 • نور مستقیم آفتاب: پرتوی فرابنفش خورشید میتواند در طول زمان سبب آسیب به روکش کابلها گردد.
 • رطوبت و باران و برف: رطوبت نیز یکی دیگر از عوامل کاهش دهنده عمر مفید روکش کابلها و ایجاد تغییرات نامطلوب در ساختار آنهاست.
 • تنشهای فیزیکی و مکانیکی مانند سایش و نیروی فشار، ممکن است سلامت کابلهای قرار گرفته در کانالهای زیر زمینی را تهدید کند.

برای آن که یک کابل شبکه، امکان نصب در فضای آزاد را داشته باشد، باید با توجه به محل نصب در برابر نکات یاد شده مقاوم باشد. غالباً یکی از سه روش زیر با این هدف به کار گرفته میشوند:

 1. استفاده از روکشی که مناسب فضای باز باشد.
 2. اضافه نمودن یک روکش اضافه به کابل برای افزایش حفاظت فیزیکی
 3. و یا افزودن لایه ای به نام زره در ساختار کابل برای ارتقاء استحکام مکانیکی

انواع کابل شبکه اوت دور

انواع کابل شبکه Outdoor

معمولاً اگر کابل شبکه به شکل محافظت شده و به دور از منابع گرما در فضای بیرون از ساختمان نصب خواهد شد (مثلاً نصب بر روی دیوار یا داخل لوله)، روش شماره 1 بیان شده در بند قبلی پیشنهاد میگردد. در این کابلها اکثراً از روکش نهایی PE به جای PVC استفاده میگردد.

چنانچه بخواهیم ضریب اطمینان سلامت فیزیکی کابل شبکه نصب شده در فضای آزاد را بالاتر ببریم، به سراغ گزینه دوم میرویم. این کابلها دارای دو روکش هستند و به همین دلیل به کابل شبکه دبل جکت یا دابل جکت (Double jackets or double sheathed cable) معروفند.

در نهایت میتوانیم از کابلی بهره ببریم که قابلیت نصب مستقیم در کانالهای زیر زمینی را هم داراست. این محصولات را با عنوان کابل شبکه آرموردار شناسایی میکنند. آرمر یا زره معمولا مفتولهای فولادی (SWA = Steel Wire Armour) هستند که در زیر روکش نهایی کابل قرار گرفته و از اجزای داخلی در برابر نیروها، تنشها و صدمات مکانیکی محافظت میکنند.

با دانستن سه شیوه رایج برای افزودن ویژگی نصب در فضای غیر سرپوشیده به کابلهای شبکه، میتوان انواع این کابل را به شکل کاملتر و با در نظر گرفتن کتگوری (دسته بندی) بیان نمود:

 • Cat5E SF/UTP با روکش PE
 • Cat5E SF/UTP آرمور دار
 • Cat6 SF/UTP با روکش PE
 • Cat 6 SF/UTP دبل جکت
 • Cat6 SF/UTP آرموردار

مستحضرید که SF/UTP در گفت و گوی میان کاربران و عرضه کنندگان، به صورت SFTP نیز تلفظ میگردد. این عبارت اشاره به وجود یک فویل و یک شیلد بافته شده کلی در ساختار کابل شبکه دارد.

پرسشهایی پیرامون این کابلها

پرسشهای پیرامون کابل شبکه اوت دور

سوالات زیر از پرسشهای متداول میان کاربران و مشتریان است که در اینجا پاسخ آنها را هم بیان میکنیم:

 1. کابل شبکه اوت دور را میتوان در فضای داخل ساختمان نصب نمود؟ بله، ایرادی از نظر فنی برای این کار وجود ندارد. البته اگر تمام کابل کشی در فضای داخل ساختمان است و هنوز کابلی تهیه نشده است، بهتر است از نمونه های Indoor خریداری شود؛ چرا که معمولاً قیمت ارزانتری دارند، از انعطاف پذیری بیشتری برای وایرینگ آسانتر در فضاهای محدود داخل ساختمانی برخوردارند و روکشهای آنها شعله آتش را گسترش نمیدهند.
 2. کابل اترنت داخل ساختمانی را میتوان در فضای باز نصب کرد؟ همان طور که توضیح داده شد، کابلهای داخل ساختمانی از حفاظت کافی در برابر مخاطرات فضای باز بی بهره اند. بنابراین، چنانچه برای نصب در این فضا به کار روند، احتمال آسیب دیدن آنها بسیار زیاد است.
 3. قیمت کابل شبکه Outdoor بیشتر از کابل شبکه Indoor است؟ تفاوت قیمت کابلهای با روکش PE و همین طور کابل دو روکش با کابلهای داخل ساختمانی چندان زیاد نیست. اما تفاوت قیمت نوع آرموردار چشمگیر است. این موضوع به دلیل وجود اجزای بیشتر در ساختار کابل و قابلیتهای افزوده آن، منطقی خواهد بود.

فروش کابل شبکه Outdoor

تمامی انواع برشمرده از کابل شبکه بیرون ساختمانی، توسط مجموعه نامیرا کابل برای مشتریان محترم تأمین میگردند. سفارش تولید یا تأمین دیگر انواع این محصول که به آن اشاره نشد، قابل بررسی و امکان سنجی خواهد بود.