هادی هوایی آلومینیومی با مغز فولاد مینک

هادی مینک از گروه محصولات سیم آلومینیومی با مغز فولاد (ACSR) به شکل عمده برای اجرا و توسعه خطوط هوایی توزیع برق عرضه میگردد.

هادیهای هوایی آلومینیومی تقویت شده با فولاد از تنوع بالایی برخوردارند. برای تمایز سایزها و ساختارهای متفاوت این سیمها از اسامی خاص برای هر یک استفاده میشود. از لیست محصولات تولیدی و قابل عرضه، امروز سراغ هادی مینک میرویم.

مشخصات و ساختار هادی مینک

Mink

 1. نام: Mink که برگرفته از نام یک حیوان از تیره راسویان است.
 2. کراس سکشن کل: 73.7 میلیمتر مربع
 3. سطح مقطع آلومینیوم: 63.13 میلیمتر مربع
 4. سطح مقطع فولاد: 10.52 میلیمتر مربع
 5. تعداد و قطر مفتولهای آلومینیوم: 6 رشته 3.66 میلی متری
 6. تعداد و قطر مفتولهای فولادی: 1 رشته 3.66 میلیمتری
 7. قطر نهایی هادی: 10.98 میلی متر
 8. وزن تقریبی کل: 255 کیلوگرم بر کیلومتر
 9. بیشینه مقاومت الکتریکی: 0.4541 اُهم بر کیلومتر در دمای 20 درجه سلسیوس
 10. شعاع متوسط هندسی: 0.279 سانتیمتر
 11. مدول الاستیسیته نهایی: 76700 مگا پاسکال
 12. کمینه نیروی پارگی: 21800 نیوتن
 13. بیشینه جریان مجاز: 314 آمپر

همان طور که میدانید، هادی مینک را میتوان به صورت روکش شده هم تولید نمود. متناسب با ولتاژ شبکه، از عایق XLPE با ضخامت متفاوت برای روکشدار نمودن سیم هوایی مینک استفاده میگردد.

کاربرد هادی Mink

هادی هوایی مینک غالباً در خطوط فشار ضعیف و فشار متوسط به کار میرود. برای خط هوایی فشار متوسط مثل 20 کیلوولت، میتوان از نوع روکش دار این هادی نیز استفاده نمود. اساساً سیمهای آلومینیومی با مغزی فولادی میتوانند در اسپنهای طولانی نصب و مورد استفاده قرار بگیرند. این هادیها در شرایط دمایی سخت استحکام خوبی نشان میدهند؛ اما در مناطق با آلودگی بالا ممکن است دچار خوردگی شوند که برای حل این موضوع از مغزیهای فولادی با روکش آلومینیوم استفاده میگردد.

عرضه سیم آلومینیوم فولاد مینک

در کنار دیگر رنجهای سیمهای هوایی، هادی مینک بدون روکش و روکشدار تولید شده مطابق با استانداردهای بین المللی تأمین و عرضه میگردند. بسته بندی این محصول به شکل قرقره خواهد بود که متراژ برای هادی بدون روکش معمولاً 4000 متر و برای نوع روکشدار در حدود 1000 تا 2000 متر است. همچنین برای مشتریان داخلی، هادیهای عرضه شده حتماً دارای تأییدیه توانیر و شرکتهای توزیع برق خواهند بود.