کابل شبکه با روکش LSZH

محیط نصب و مقررات مربوط به آن، گاه ایجاب مینماید که از کابل شبکه با روکش LSZH استفاده شود. وجه تمایز اصلی این کابل با دیگر کابلهای شبکه مربوط به جنس روکش آن است که دارای ویژگیهای خاصی میباشد.

از مراحل مهم طراحی و تولید یک محصول، بخش انتخاب مواد اولیه است. در این مرحله به فراسنجهای متعددی توجه میشود تا محصول نهایی بیشترین سازگاری را با شرایط مدنظر کاربران و خصایص بهره برداری داشته باشد. گفت و گو در این جا پیرامون کابل های شبکه با روکش LSZH است و در ابتدا به این سوال پاسخ میدهیم که:

روکش LSZH چیست؟

فواید کابل شبکه با روکش LSZH

کوته نگاشت LSZH برگرفته از عبارت Low Smoke Zero Halogen است که ترجمه آن میشود: کم دود با هالوژن صفر. به بیان دیگر، روکش LSZH آمیزه ای بدون هالوژن است که در صورت سوختن، دود بسیار کمی از آن منتشر میشود و گازهای متصاعد شده سمی و خورنده نخواهند بود.

هالوژن فری و کم دود بودن میتواند از ویژگیهای مورد انتظار کابلهایی باشد که در فضاهای بسته و سرپوشیده یا فاقد تهویه طبیعی، ساختمانهای با تراکم جمعیت بالا و محیطهای حساس به کار میروند.

ممکن است به جای عنوان LSZH از اسامی زیر نیز برای معرفی کابلهایی با همین ویژگی یا مشابه آن استفاده گردد:

 1. کابل با روکش LSHF
 2. روکش LS0H
 3. کابل LSFOH

مقایسه روکش LSZH با PVC

 • کابل شبکه با روکش PVC در هنگام سوختن دود زیاد و تیره رنگی منتشر میکند؛ در حالی که کابل با روکش LSZH این گونه نیست.
 • در زمان سوختن PVC گاز هیدروژن کلرید منتشر میگردد که در ترکیب با بخار آب به هیدروکلریک اسید تبدیل میشود. تنفس این گاز به دستگاه تنفسی آسیب جدی وارد میکند و موجب سوزش چشمها خواهد شد. اما گازهای حاصل از سوختن روکش LSZH بدون مواد سمی یاد شده هستند.

کابل شبکه با روکش LSZH

کابل شبکه SFTP

با توضیحات یاد شده متوجه شدیم که منظور از کابل شبکه با غلاف یا روکش LSZH کابل شبکه ای است که ماده به کار رفته در ساخت روکش آن هالوژن فری و کم دود است. این کابل از مزایای زیر برخوردار خواهد بود:

 1. در صورت بروز آتش سوزی و سوختن کابل، از آن گازهای سمی منتشر نخواهد شد و تنفس و حیات افراد حاضر در محیط از این منظر دچار خطر و تهدید نمیگردد.
 2. پس از سوختن روکش این کابلها، دود کمی در فضا پخش خواهد شد که مزاحم دید اشخاص برای خروج از آن محیط و یا مخل کار امدادگران برای امداد رسانی نمیشود.
 3. ضریب ایمنی محل نصب کابل ارتقا خواهد یافت.

انواع کابل LAN با روکش بدون هالوژن و کم دود

تمامی انواع کابل های شبکه یا LAN را میتوان با خاصیت عاری از هالوژن و کم دود ساخت؛ اما محصولات رایج کنونی با این ویژگی عبارتند از:

 • Cat 5E UTP
 • Cat5E SFTP
 • Cat6 U/UTP
 • Cat 6 SF/UTP
 • Cat6A SFTP
 • Cat 6A F/FTP

نحوه سفارش و خرید کابل شبکه با روکش LSZH

قیمت کابل شبکه Cat6 UTP

تولید، تأمین و تحویل کابلهای شبکه با روکش هالوژن فری و کم دود وابسته به کمیت سفارشهاست. تلاش ما این است که فاصله زمانی اندکی میان ثبت درخواست خرید از سمت شما تا تحویل کابل از سوی ما باشد. کابلهای شبکه Cat6 بدون شیلد و فویل UTP و کابل SF/UTP (یا همان SFTP) از فراوانی درخواست بیشتری برخوردارند و معمولاً در زمان کوتاهتری تحویل میشوند.

کافیست سفارش خود را به اطلاع واحد فروش برسانید تا کارهای آماده سازی و ارسال کابلهای مورد نظر شما آغاز شده و انجام پذیرد.