سرمایه گذاری در سیم و کابل

سرمایه گذاری در صنعت سیم و کابل چه مقدار میتواند سودآور باشد؟ چالشهای این سرمایه گذاری چیست؟ چگونه میتوان راهبردی مناسب برای عبور از چالشها برگزید؟ پاسخ را در ادامه بخوانید.

شاخصه های یک سرمایه گذاری خوب

بدیهی است که هدف هر شخص یا شرکتی از سرمایه گذاری در یک زمینه، سودآور بودن آن است. ممکن است سود و منفعت در اذهان انسانها دارای تفاوت بوده یا ابعاد مختلفی داشته باشد؛ اما هیچ کس به دنبال زیان نخواهد بود. بنابراین، سودآور بودن یک سرمایه گذاری یکی از شاخصه های مهم آن است.

در کنار موضوع سودآوری، شاخصه های دیگری هم برای آنکه یک سرمایه گذاری با واژه خوب توصیف شود، وجود دارند. برخی از آنها عبارتند از:

  1. شناخت از زمینه ای که در آن قصد سرمایه گذاری وجود دارد
  2. نگاه واقع بینانه به ریسکها و سودآوریها
  3. انتخاب محل مناسب سرمایه گذاری
  4. درک درست از وضعیت روز بازارها
  5. مدیریت انتظارات و صبوری برای دستیابی به اهداف

سرمایه گذاری در صنعت سیم و کابل

بازار جهانی سیم و کابل به تفکیک هر گروه

چنانچه بخواهیم فاکتورهای بیان شده را در مورد صنعت سیم و کابل و سرمایه گذاری در آن مورد تحلیل قرار دهیم، نخست باید به بازار این محصولات و فروش آنها نگاهی بیندازیم.

آمارها حاکی از این است که تقاضا برای انواع سیم و کابل در جهان با اندکی نوسان، رو به رشد بوده است. این رشد از عوامل گوناگونی حاصل میشود که دو عامل مهم از میان آنها، افزایش تقاضا برای انرژی الکتریسیته و به تبع آن نیاز به گسترش خطوط انتقال و توزیع برق از یک سو و گسترش خطوط ارتباطی در تمامی قاره ها از سمتی دیگر است.

پیش بینیها برای سالهای پیش رو نیز مثبت است. نمودارهای زیر نشان دهنده پیش بینی رشد تقاضا در سالهای آینده است تا جایی که ارزش داد و ستدها در بازار جهانی سیم و کابل رقمی نزدیک به 300 میلیارد دلار برای سال 2029 میلادی پیش بینی شده است. این در حالیست که ارزش معاملات این گروه از محصولات در سال 2021 با توجه گزارش مراکز مختلف، عددی میان 181.28 تا 198 میلیارد دلار (USD) بوده است.

سرمایه گذاری در صنعت سیم و کابل

آمار و پیش بینی ارزش بازار سیم و کابل در آسیا و اقیانوسیه

سهم سطوح ولتاژی کابلهای برق از بازار جهانی در سال 2021

چالشهای این سرمایه گذاری

با دیدن این آمار و ارقام و پیش بینیها، سرمایه گذاران علاقه مند به صنعت و بازار سیم و کابل میشوند. اما چالشهایی در این راه وجود دارد. از مسائل مهمی که در صنعت و بازار سیم و کابل دنیا به چشم میخورد، میتوان موارد زیر را برشمرد:

  1. تعدد تولید کنندگان و عرضه کنندگان
  2. رقابت شدید در تعیین قیمت مناسب
  3. تولیدات غیر استاندارد و نامرغوب با قیمت پایین
  4. مشکلات در تأمین مواد اولیه

این نکات باعث میشوند که شمار قابل توجهی از افراد و شرکتهایی که وارد صنعت سیم و کابل میشوند، به دلیل نرسیدن به حجم فروش پیش بینی شده، به سودهایی که در نظر داشته اند نمیرسند و گاه متضرر نیز میشوند.

درست در همین نقطه، پرسش مهمی مطرح میشود: چگونه و در کدام بخش از صنعت و بازار سیم و کابل سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه گذاری در تجارت سیم و کابل

برای آنکه بتوان به مزیتهای بازار سیم و کابل که در نمودارها دیده میشود دست یافت و از چالشهایی که به آنها اشاره شد عبور کرد، راهبرد و راهکار پیشنهادی ما حول نکته اساسی زیر خواهد بود:

پیشنهاد میشود سرمایه های مادی را به سمت تجارت (خرید و فروش) سوق دهید. با این کار، هم ریسک سرمایه گذاری شما کاهش خواهد یافت، هم زمان بازگشت سرمایه و سودآوری کوتاهتر خواهد بود و هم تولید کنندگان در کشور شما میتوانند از این سرمایه گذاری بهره مند شوند.


اگر علاقه مند به سرمایه گذاری در تجارت سیم و کابل (مضاربه) با هر مقدار سرمایه هستید، با ما در ارتباط باشید.