خانه / پرسشهای متداول

پرسشهای متداول

پرسش های متداول مشتریان را درباره دنیای سیم و کابل، مفاهیم پیرامون آن و نحوه بهره مندی از خدمات نامیرا کابل، در این صفحه پاسخ می گوییم. امیدواریم این جواب ها برای شما مفید باشند. بر روی سوال مورد نظرتان کلیک نموده تا پاسخش را مشاهده بفرمایید.

سوالاتی درباره نحوه دریافت خدمات از نامیرا کابل

سوالات فنی خود را چگونه بپرسیم؟

سوالات فنی خود را چگونه بپرسیم؟

مشتریان گرامی می توانند از طریق تکمیل فرم مشاوره رایگان در صفحه مربوطه و یا برقراری ارتباط با یکی از راه های معرفی شده در صفحه ارتباط با ما سوالات خود را از تیم پشتیبانی فنی بپرسند.

چگونه از نامیرا کابل خرید کنیم؟

چگونه از نامیرا کابل خرید کنیم؟

این امکان فراهم است (از سال 1392) که بدون نیاز به ترک محل زندگی یا کار خود، بتوانید سیم یا کابل مورد نظرتان را از نامیرا کابل خریداری کنید و آن را در محل تحویل بگیرید. با واحد فروش تماس بگیرد تا شما را کاملا راهنمایی نمایند. افزون بر این، برای خریدهای عمده و عقد قرارداد، می توانید با هماهنگی قبلی به واحدهای تولید یا دفتر فروش تشریف بیاورید.

چگونه از استاندارد بودن سیم و کابل مطمئن شویم؟

چگونه از استاندارد بودن سیم و کابل مطمئن شویم؟

از دپارتمان فروش نامیرا کابل بخواهید که گواهی استاندارد یا کد 10 رقمی پروانه استاندارد، نتایج آزمونها (تایپ تست یا سمپل تست) و دیگر تاییدیه های مربوط به محصولات را در اختیار شما بگذارند.

سوالات درباره انواع سیم و کابل

سیم برق چیست؟

سیم برق چیست؟

سیم برق حداقل دارای یک هادی یا رسانای سیم برق برای عبور جریان الکتریسیته است. در سیم عایق دار، این هادی توسط یک لایه ماده نارسانای برق پوشانده می شود.

کابل برق چیست؟

کابل برق چیست؟

کابل برق متشکل از یک یا چند هادی جریان برق است که نسبت به هم و محیط اطراف عایق شده اند. غالبا کابلها دارای یک روکش (غلاف) افزون بر عایق رشته ها هستند.

تفاوت سیم و کابل برق

تفاوت سیم و کابل برق

کابلهای برق معمولا علاوه بر عایق روی هادی (ها) دارای روکش (غلاف) نیز هستند و می توانند تعداد رشته های بیشتری داشته باشند. همه کابل های برق به گونه ای طراحی می شوند که بتوان صفر بودن ولتاژ تماس را بر روی روکش بیرونی آنها، تضمین نمود.

کابل زمینی چیست؟

کابل زمینی چیست؟

کابلیست که قابلیت نصب زیر زمینی را دارد. این عنوان می تواند برای کابلهای برق، کنترل، مخابراتی و شبکه که از ویژگی دفن مستقیم زیر زمینی برخوردارند، به کار رود.

کابل خودنگهدار چیست؟

کابل خودنگهدار چیست؟

کابل های مخصوص شبکه هوایی برق هستند که دارای یک رشته مهار در ساختار خودشان می باشند. این کابلها به صورت تک فاز و سه فاز فشار ضعیف و سه فاز فشار متوسط تولید می گردند. جنس رسانای کابل خودنگهدار آلومینیوم و عایق آن پلی اتیلن کراسلینک شده است.

تفاوت کابل مسی با آلومینیومی

تفاوت کابل مسی با آلومینیومی

تفاوت این دو در ابتدا ناشی از تفاوت در ویژگی های فیزیکی و الکتریکی آنهاست. هدایت الکتریکی مس بیشتر از آلومینیوم است و اگر بخواهیم کابل آلومینیوم را جایگزین مسی نماییم باید سایز آن را 1.66 برابر بیشتر انتخاب کنیم. وزن و قیمت کابل آلومینیوم کمتر از مس است و در مکانهایی که محدودیت سایز وجود ندارد، می توان از این مزیت کابلهای آلومینیومی استفاده نمود. آلومینیوم برای ساخت کابل های قدرت به کار می رود و به کارگیری آن در تولید کابل های افشان و ساختمانی مجاز نیست.

کابل NYY یعنی چه؟

کابل NYY یعنی چه؟

این کد در معرفی کابل های زمینی مسی فشار ضعیف با ولتاژ نامی 0.6/1 کیلو ولت به کار می رود. حرف N اشاره به استاندارد VDE دارد، حرف خالی بعد از آن مسی بودن هادی کابل را نشان می دهد (A برای آلومینیوم است) و دو حرف Y بیانگر جنس عایق و غلاف کابل هستند که از PVC ساخته شده اند.

کابل NYMHY چیست؟

کابل NYMHY چیست؟

این شناسه مطابق با استاندارد VDE است و در معرفی کابل افشان مسی معمولی به کار می رود. حروف Y به پی وی سی بودن عایق و روکش کابل اشاره دارند و MH به معنای کابل رابط برای بار مکانیکی میانه است.

سیم و کابل نسوز چیستند؟

سیم و کابل نسوز چیستند؟

در ساخت بخش های عایق و روکش سیم و کابل های نسوز از موادی استفاده می شود که پایداری حرارتی بالاتری نسبت به مواد رایج دارند. با توجه به جنس و ترکیب این آمیزه های عایقی، می توان به تحمل گرمایی 180+، 200+، 300+، 750+ و 950+ سلسیوس دست یافت.

کابل NYRY چیست؟

کابل NYRY چیست؟

کابل NYRY کابل مسی زره دار فشار ضعیف است. این کابل با زره سیمی (مفتولی) و عایق و روکشی از جنس پی وی سی ساخته می شود. این کابل ها در برابر فشارها و آسیب های مکانیکی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

برای برق رسانی به یک باغ از چه کابلی استفاده کنم؟

برای برق رسانی به یک باغ از چه کابلی استفاده کنم؟

برای انتخاب کابل باید اول معلوم باشد که آن را به چه شکل نصب خواهید نمود. پس از آن با توجه به سه فاز یا تک فاز بودن اشتراک برق، آمپر مصرفی و فاصله میان باغ و شبکه برق، می توان سایز مناسب کابل را به دست آورد. برای نصب هوایی بر روی تیر یا دیوار می توان از کابل خودنگهدار استفاده نمود و کابل زمینی آلومینیومی گزینه مناسب و مقرون به صرفه برای کابل کشی زمینی خواهد بود.

برای تامین برق یک مجتمع صنعتی با ولتاژ 20 کیلوولت از چه کابلی استفاده کنیم؟

برای تامین برق یک مجتمع صنعتی با ولتاژ 20 کیلوولت از چه کابلی استفاده کنیم؟

برای کابل کشی زمینی می توانید از کابل 20 کیلو ولت مسی یا آلومینیومی بدون زره یا آرموردار استفاده نمایید. کابل آلومینیومی قیمت پایین تری دارد. چنانچه نصب کابل به صورت هوایی خواهد بود، کابل خودنگهدار 20 کیلو ولت گزینه مناسبی است. البته علاوه بر کابل می توانید هادی (سیم) هوایی آلومینیومی بدون روکش یا روکش دار را هم برای تامین برق به کار برید.

کابل فشار ضعیف چیست؟

کابل فشار ضعیف چیست؟

کابل هایی که ولتاژ نامی آنها کمتر و مساوی 1000 ولت (1 کیلو ولت) است با عنوان کابل فشار ضعیف یا Low Voltage دسته بندی می گردند.

کابل فشار متوسط چیست؟

کابل فشار متوسط چیست؟

کابل های برقی را که ولتاژ اسمی آنها بیشتر از 1 کیلو ولت تا و خود 35 کیلو ولت است، با نام کابل فشار متوسط یا کابل MV می شناسیم.

کابل فشار قوی چیست؟

کابل فشار قوی چیست؟

در تعریف استاندارد IEC کابلهایی که ولتاژ نامی آنها بیش از 35 کیلو ولت است را می توان کابل فشار قوی نامید. البته برخی از کاربران از واژه فشار قوی برای درخواست کابلهای فشار متوسط (مانند 20 کیلو ولت) نیز استفاده می کنند.

عدد بعد از ممیز در سایز کابل 20 کیلو ولت به چه معناست؟

عدد بعد از ممیز در سایز کابل 20 کیلو ولت به چه معناست؟

در کابل های فشار متوسط و فشار قوی بخشی ثابت با نام اسکرین مسی وجود دارد که آن را با نام شیلد نیز می شناسند. عدد بعد از اسلش (ممیز) بیانگر سطح مقطع مجموع سیم های مسی به کار رفته در بخش اسکرین (شیلد) است. مثلا : 240/25×1 یعنی سایز هادی کابل 240 میلیمتر مربع است و عدد 25 سایز مجموع شیلدهای مسی می باشد.

سطح مقطع کابل یعنی چه؟

سطح مقطع کابل یعنی چه؟

برابر با استاندارد IEC، سیم برق و کابل های برق و کنترل بر پایه سطح مقطع هادی (های) آن ها سایز بندی می شوند. سطح مقطع یعنی مساحت هادی سیم یا کابل که با واحد میلیمتر مربع بیان می گردد. مثلا کابل 6×2 یعنی کابلی که دارای دو رشته (سیم) است که سطح مقطع هر کدام از آنها 6 میلی متر مربع می باشد.

پرسش ها درباه مفاهیم پایه برق و انرژی

ولت چیست؟

ولت چیست؟

ولت (V) واحد اندازه گیری پتانسیل الکتریکی یا همان ولتاژ است. ولتاژ 1 ولت می تواند سبب جاری شدن جریان 1 آمپر در مدار بسته ای با مقاومت 1 اهم شود. کیلو ولت واحد بزرگتری برای بیان مقدار ولتاژ و به معنای 1000 ولت می باشد. 20 کیلو ولت یعنی 20 هزار ولت.

آمپر چیست؟

آمپر چیست؟

آمپر (A) یکای جریان برق است. اگر مقدار 1 کولن بار الکتریکی از مقطع یک رسانای برق در مدت 1 ثانیه بگذرد، جریان عبوری 1 آمپر خواهد بود. یک مصرف کننده 5750 وات از شبکه تک فاز 230 ولت، 25 آمپر جریان می کشد.

وات چیست؟

وات چیست؟

وات (W) واحد اندازه گیری توان است. در الکتریسیته وات را برای بیان توان اکتیو بکار می برند. کیلو وات (1000 وات) و مگا وات (میلیون وات) واحدهای بزرگتری برای توان الکتریکی هستند.

اسب بخار چیست؟

اسب بخار چیست؟

اسب بخار (hp) هم واحدی برای اندازه گیری توان است. در برق، یک اسب بخار برابر با 746 وات است که گاهی برای آسانی آن را 750 وات در نظر می گیرند. مثلا یک پمپ کفکش 2 اسب بخار توانی معادل 1500 وات دارد.

هادی یا رسانای برق چیست؟

هادی یا رسانای برق چیست؟

موادی که جریان برق را با مقاومت اندکی از خود عبور می دهند، هادی یا رسانای برق می نامیم. نقره، مس، طلا و آلومینیوم از رساناهای خوب برق هستند.

عایق برق چیست؟

عایق برق چیست؟

موادی را که در برابر عبور جریان برق مقاومت بالایی از خود نشان می دهند، عایق برق می نامیم. شیشه، کاغذ، لاستیک، سرامیک و بسیاری از پلیمرها مانند PVC، عایق الکتریسیته به شمار می روند.

نامیرا کابل

Call Now Buttonمشاوره و خرید