انواع کابل Cu/PVC/PVC

مشخصات کامل کابل Cu/PVC/PVC به همراه مفهوم این کدها و انواع کابل برق و کنترل که با این ساختار تولید میشوند، در این صفحه درج شده است. برای تهیه این کابلها نیز نامیرا کابل در خدمت شماست.

مفهوم کدهای Cu/PVC/PVC

کابل Cu/PVC/PVC

یک راه برای بیان ساختار لایه ها یا اجزای تشکیل دهنده یک کابل این است که جنس تک تک آنها را به ترتیب بیان کنیم. چون ممکن است کابل دارای بخشهای چندگانه ای باشد، برای کوتاه شدن عبارت، معمولاً از حروف اختصاری بدین منظور استفاده میشود.

کابل Cu/PVC/PVC نیز بر همین پایه معرفی میشود و کوته نوشتهای به کار رفته در بیان اجزای آن، معنای زیر را در بر دارند:

 • Cu: کدیست که در جدول عناصر برای معرفی فلز مس به کار میرود. زمانی که در ابتدای بیان اجزای یک کابل Cu درج میشود، متوجه میشویم که رسانای آن از جنس مس است.
 • PVC: این سه حرف مخفف عبارت Poly Vinyl Chloride است که یکی از پلاستیکهای پر مصرف است. پی وی سی ساختارها و درجه بندی متفاوتی دارد که دسته ای از آنها در تولید عایق و روکش سیم و کابلها استفاده میگردند.

هنگامی که دو بار از حروف PVC استفاده شده، به این معناست که دو لایه از اجزای کابل از این جنس هستند که همان عایق و روکش میباشند.

انواع کابل Cu/PVC/PVC

کابل با روکش PVC

کابلهای گوناگونی را میتوان با ساختاری که بیان کردیم و برای کاربریهای متفاوت تولید و عرضه نمود. وجه اشتراک تمامی این کابلها در هم جنس بودن هادی، عایق و غلافشان است. انواع کابل مسی با نارسانا و روکش PVC عبارتند از:

 1. کابل برق افشان سبک گرد و تخت با ولتاژ 300/300 ولت و کد شناسایی H03VV-F و H03VVH2-F
 2. افشان معمولی با ولتاژ نامی 300/500 و 450/750 ولت با شناسه های NYMHY, H05VV-F و H07VV-F
 3. افشان تخت با شناسه H05VVH6-F و H07VVH6-F
 4. مفتولی مسی معمولی با ولتاژ اسمی 300/500 ولت و کد NYM یا H05VV-U
 5. کابل کنترل افشان ساده (بدون شیلد) 300/500 ولت با کد H05VV-F یا NYSLY
 6. کابل قدرت مسی تک رشته نیمه افشان و افشان با ولتاژ اسمی 0.6/1 کیلو ولت و کد مشخصه NYY

در برخی درخواستها برای کابلهای قدرت مسی چند رشته نیز همین حروف اختصاری برای بیان اجزای اصلی کابل بیان شوند. البته اگر هدف نمایش کامل اجزای این کابلها باشد، بهتر است در معرفی اجزای کابل برق زمینی مسی چند رشته و کابل فرمان چند رشته مسی مفتولی با عایق و روکش پی وی سی به دلیل وجود لایه ای دیگر به نام روکش میانی (بدینگ یا فیلر)، از کدهای Cu/PVC/Bd/PVC یا Cu/PVC/PVC/PVC استفاده نمود.

مزایای کابل Cu/PVC/PVC

مشخصات عایق PVC

 1. فلز مس پس از نقره بیشترین میزان هدایت الکتریکی را داراست.
 2. PVC از مواد گروه ترموپلاستیگ یا گرمانرم است و قابلیت بازیافت دارد.
 3. خاصیت خود خاموش شوندگی روکش PVC میتواند از گسترش آتش سوزی جلوگیری نماید.
 4. از طریق ترکیب با مواد مناسب، انعطاف پذیری پی وی سی در حد مطلوب کابلهای نصب ثابت و قابل انعطاف میباشد.
 5. دوام روکش پی وی سی در برابر رطوبت (بدون غوطه وری دائم در آب) مناسب است.

محدودیتها و معایب عایق پی وی سی

 • در کاربردهایی که تحمل دمایی بالاتر از محدوده 70، 90 و 110 سانتی گراد مورد نیاز است، نمیتوان از کابل Cu/PVC/PVC استفاده نمود.
 • پی وی سی معمولی در هنگام سوختن دود تیره و گازهای سمی متصاعد میکند.
 • در ولتاژهای بالا، پایداری و استقامت عایقی PVC چندان مناسب نیست و از این رو عایق XLPE در ساخت عایق کابل فشار متوسط و فشار قوی به کار میرود.

فروش انواع کابل با عایق PVC

کابل خشک تک رشته

نامیرا کابل با بهره مندی از زنجیره تخصصی تأمین و توزیع کالا، انواع کابل مسی ساخته شده با عایق و روکش PVC را با تضمین کیفیت ساخت ارائه مینماید. زمان تحویل این محصولات با توجه به موجودی روز انبارها و فراوانی تقاضا، به شکل فوری یا با زمان بندی اعلام شده خواهد بود.

📞