کابل CCTV | مناسب برای دوربین مدار بسته

کابلهای گوناگونی را میتوان در سامانه های دوربین مدار بسته (CCTV) به کار برد. در این بخش، کابلهای رایج به کار رفته در این سامانه ها را معرفی میکنیم و به مقایسه قیمت انواع کابل CCTV و نکات دیگری پیرامون آن میپردازیم.

مختصری از CCTV ها

سامانه CCTV

حروف اختصاری CCTV بر گرفته از عبارت “Closed-Circuit Television” است که ترجمه لفظ به لفظ آن تلویزیون مدار بسته است؛ اما در ایران بیشتر با عنوان «دوربین مدار بسته» شناخته میشود. مجموعه ای از دوربینها، دستگاه های ضبط و پخش تصاویر و کابلهای رابط در کنار هم، این سامانه را تشکیل میدهند.

این روزها از دوربین های مدار بسته استفاده فراوانی صورت میگیرد و در مکانهای مختلفی به کار میروند؛ اما غالباً یک یا چند مورد از اهداف زیر در نصب و بهره برداری از این سیستمها دنبال میشود:

 1. پایش و کنترل رفت و آمدها
 2. نظارت بر فرآیندهای فروشگاهی، تولیدی، صنعتی و کارگاهی
 3. حفاظت از منابع انسانی و مالی
 4. پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی
 5. ارتقای امنیت ساکنان ساختمانها

کابل CCTV چیست؟

کابل ترکیبی دوربین مدار بسته

معمولاً ارتباط میان تجهیزات سامانه دوربین مدار بسته و نیز تغذیه آنها، از طریق کابلهایی انجام میشود که میتوان عنوان کابل CCTV را در معرفیشان استفاده کرد. در ادامه انواع کابل CCTV را معرفی خواهیم نمود و نگاهی به تفاوت در قیمت کابل CCTV با ساختارهای مختلف خواهیم داشت؛ اما همه این کابلها باید از دو ویژگی زیر برخوردار باشند تا قابلیت اطمینان سیستم دوربین مدار بسته مطلوب باشد:

 1. مناسب برای انتقال امواج و سیگنالهای تصویری با حداقل افت و کمترین تأثیر پذیری از تداخلات خارجی
 2. ساخته شده از مواد اولیه مرغوب به منظور عملکرد مناسب و طول عمر بالا در زمان بهره برداری

انواع کابل CCTV

 • کابلهای کواکسیال
 • کابل ترکیبی دوربین
 • کابلهای شبکه

کابل کواکسیال دوربین مدار بسته

کابل کواکسیال برای دوربین مدار بسته

کابلهای کواکسیال یکی از گزینه های مناسب برای انتقال امواج فرکانس بالای ویدیویی به شمار می آیند. ساختار هادیهای هم محور (هادی مرکزی و شیلد) در این محصول، هم از انتشار سیگنالها به بیرون از کابل جلوگیری میکنند و هم محافظت خوبی را در برابر امواج مداخله گر خارجی (نویزها) برای کابل ایجاد مینمایند.

سه نوع از کابلهای کواکسیال ساده که در اجرای سامانه دوربین مدار بسته به کار میروند عبارتند از:

 1. کابل کواکسیال RG59 : متداولترین کابل کواکسیال برای دوربینهای مدار بسته است و در مسافتهای کوتاه به خوبی عمل میکند.
 2. کابل RG6 : گزینه مناسبی برای مسافتهای متوسط به شمار میرود.
 3. RG11 : عملکرد قویتری نسبت به دو نمونه قبل دارد و مناسب مسافتهای طولانی خواهد بود.

در رابطه با قیمت کابل CCTV ساده و غیر ترکیبی باید گفت که کابل کواکسیال RG59 ارزان ترین و RG11 گرانترین نوع آنهاست.

کابل ترکیبی دوربین

قیمت کابل CCTV

این کابل همان طور که از نامش میتوان فهمید، ترکیبی از دو کابل است. کابل ترکیبی CCTV غالباً از کنار هم قرار گرفتن یک کابل کواکسیال و یک کابل برق تشکیل مییابد. ترکیب کابل سیگنال و پاور سبب کاهش زمان کابل کشی و یکپارچگی آن خواهد شد.

در ادامه مشخصات فنی دو نمونه از کابل ترکیبی دوربین مدار بسته را که از سوی مجموعه نامیرا کابل عرضه میگردد، مشاهده میفرمایید:

 1. کابل CCTV با روکش طوسی (نوع A در تصویر بالا) که به کابل ترکیبی وسط برق نیز معروف است: متشکل از یک کابل کواکسیال با قطر هادی 0.6×1 میلیمتر از جنس مس خالص، عایق PE و شیلد بافته شده مسی با پوشش حدود 60 درصد در کنار یک کابل برق 0.25×2 با هادی افشان مسی و عایق HDPE که پوششی از یک فویل آلومینیومی بر روی کابل کواکسیال و برق قرار گرفته و غلافی طوسی رنگ از جنس PVC از کل مجموعه کابل محافظت میکند.
 2. کابل CCTV با روکش مشکی (نوع B در تصویر بالا) که به کابل بغل برق در میان مشتریان معروف است: ترکیبی از یک کابل کواکسیال با امپدانس مشخصه 75 اهم، هادی مرکزی مسی به قطر 0.67×1 میلیمتر، عایق پلی اتیلن اسفنجی، فویل آلومینیومی و شیلد مس بافته شده با پوشش 60% و روکش PVC با یک کابل برق افشان مسی 0.35×2، عایق پی وی سی و روکش PVC مشکی

قیمت کابل CCTV نوع A ارزان تر از نوع B است.

کابل شبکه دوربین مدار بسته

قیمت کابل شبکه Cat6 UTP

هنگامی که دوربینهای مدار بسته به صورت شبکه به یکدیگر متصل میشوند و از آنها بهره برداری میگردد، گزینه مناسب برای ارتباط میان آنها به کارگیری کابلهای شبکه خواهد بود. رایج ترین نوع کابلهای برای اجرای سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه (Internet Protocol camera or IP) عبارتست از:

 • کابل Cat6 UTP : بدون فویل و شیلد
 • Cat6 F/UTP : با فویل کلی
 • Cat6 SF/UTP :با فویل و شیلد کلی

همان طور که میدانید، این کابلها برابر با استانداردهای مرجع، باید از رسانای مس خالص تولید شده باشند. افزون بر نوع معمول این کابلها با روکش PVC، امکان ارائه کابل شبکه دوربین مدار بسته با روکش LSZH و نیز کابل دو روکشه مخصوص نصب در فضای باز وجود دارد.

کابل های شبکه Cat 6 که از سوی نامیرا کابل به فروش میرسند، همراه با تست فلوک پرمننت هستند و از هادیهای مس خالص با سایز AWG 23 (معادل قطر 0.57 میلیمتر) تولید شده اند.

در این گروه از کابلها، نوع بدون شیلد ارزانترین به شمار میرود و کابل SFTP با روکش LSZH گرانترین آنها خواهد بود.

قیمت کابل CCTV

مطابق آنچه که مطالعه نمودید، در این بخش 7 نوع کابل مناسب برای دوربین مدار بسته در سه گروه اصلی معرفی شدند. مقایسه هایی هم بین شرایط کیفی و قیمت آنها انجام شد. در بازار، همین کابلها با کیفیت ساخت بسیار متنوع (از کابلهای بسیار ضعیف با نامهای جعلی تا کابلهای مرغوب) وجود دارند که با قیمتهای متفاوتی عرضه میگردند.

ما در نامیرا کابل تلاش میکنیم بهترین نوع از کابلهای CCTV را در اختیار مشتریان قرار دهیم و هزینه های جانبی انتخاب و خرید کابل را حذف نماییم. برای اطلاع از قیمت روز کابل مورد نظر خود از میان گزینه هایی که معرفی کردیم، با ما در ارتباط باشید.

📞