خرید کابل مناسب برای دستگاه جوش

کابل مناسب دستگاه جوش چه کابلیست؟ با شما خواهیم گفت از نکات جالبی پیرامون انتخاب کابل مناسب جوشکاری و این که چگونه بدون دغدغه بتوانید انواع سایزهای این کابل را خرید نمایید.

برای این که بدانیم چه کابلی برای دستگاه جوشکاری مناسب است، بهتر خواهد بود نخست نگاهی بیندازیم به نحوه عملکرد دستگاههای جوشکاری با قوس الکتریکی به روش الکترود و نقش کابل جوش در این سیستم. پس با ما همراه باشید.

جوشکاری با قوس الکتریکی

برای اتصال دو فلز به یکدیگر باید در محل اتصال، گرمای زیاد ایجاد شود. این حرارت سبب ذوب شدن فلزها گشته و بعد از کاهش دما به همدیگر اتصال خواهند یافت. در جوشکاری با قوس الکتریکی، این گرما به وسیله جریان الکتریکی ایجاد میشود. آرک یا قوس الکتریکی مابین الکترود دستگاه جوش و فلز میجهد و دمای بالا را فراهم میسازد.

در این سیستم جوشکاری، کابل جوش وظیفه انتقال جریان الکتریسیته به نقطه جوشکاری را برعهده دارد. همان طور که میدانید، برای عبور جریان برق باید مسیر رفت و برگشت کامل باشد. پس یک کابل از دستگاه تا الکترود وجود دارد و یک کابل با انبر به محل جوشکاری متصل شده و جریان را به دستگاه باز میگرداند و مسیر را کامل میکند.

کابل مناسب دستگاه جوش

قیمت کابل جوش 20

با تعریفی که از دستگاه جوشکاری داشتیم، مشخص شد که نقش کابل جوشکاری چیست. حالا برای این که کابل بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد باید حائز شرایط و ویژگیهایی باشد. در اینجا چند نکته درباره کابل مناسب دستگاه جوش تقدیم شما مخاطبان و مشتریان گرامی میشود. امیدواریم این نکات در خرید برای شما مفید باشند:

 • کابل جوش باید مطابق استاندارد رسمی و اجباری مختص این کابلها تولید شده باشد.
 • رسانای کابل جوشکاری حتماً باید از مس خالص تولید شده باشد.
 • کابل دستگاه جوش باید بتواند جریان مورد نیاز جوشکاری را با افت ولتاژ کم انتقال دهد. حداکثر افت ولتاژ مجاز 4 ولت است.
 • کابل جوش باید از نرمی یا انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده تا تکنسین جوشکاری در حین کار آزادی عمل داشته باشد.
 • کابل جوشکاری مناسب، کابلیست که در برابر کشش، سایش و اخگرهای حاصل از جوشکاری، مقاوم است.
 • کابل جوش مناسب در حین جوشکاری با آمپراژ متناسب با سایزش، نباید داغ شود.

انواع کابل جوش

کابل جوش را بر پایه سطح مقطع هادی آن یا قطر تقریبی کل کابل سایز بندی میکنند. جنس روکش به کار رفته در کابل نیز میتواند ملاکی برای معرفی انواع کابل جوش استاندارد و غیر استاندارد باشد. بر این اساس، انواع کابل جوش رایج عبارت خواهند بود از:

 1. کابل جوش نمره 12 یا سایز 25*1
 2. کابل جوشکاری نمره 14 یا سطح مقطع 35*1
 3. کابل جوش نمره 16 یا سطح مقطع 50*1
 4. کابل جوشکاری نمره 18 یا سایز 70*1
 5. کابل جوش نمره 20 یا 95*1
 6. جنس روکش استاندارد: آمیزه لاستیکی
 7. جنس روکش غیر استاندارد برای کابل جوشکاری: PVC

با توجه به آمپراژ دستگاه جوش و طول کابل میتوانید سایز مناسب را با استفاده از جدول زیر برگزینید. اعداد ردیف بالا به طول کابل با واحد متر اشاره دارند. عددهای ستون اول از سمت چپ، آمپر جوشکاری را نشان میدهند. اعداد داخلی نیز سطح مقطع رسانای کابل جوش را با واحد میلیمتر مربع بیان میکنند. پس از انتخاب سایز کابل مناسب، بهترین کابل جوش را از ما بخواهید.

جدول انتخاب کابل جوش