سیم برق ساختمان | از اطلاعات فنی تا خرید

آنچه در این مقاله می خوانید...

سیم های برق نامرغوب، از آتش سوزی تا اتلاف انرژیاهمیت کیفیت ساخت سیم برق ساختمانمشخصات بهترین سیم برق ساختمانانواع سیم برای سیم کشی ساختمانکابل های ساختمانیسایز سیم برق ساختمانرنگ بندی سیم برق ساختمانبهترین مارک سیم برق ساختمانخرید بهترین سیم برق ساختمان
خرید سیم ساختمانی

کیفیت ساخت سیم برق چه اهمیتی دارد؟ بهترین سیم برق ساختمان چگونه سیمی است؟ چرا سیم های برق نامرغوب ایمنی کاربران را به خطر می اندازند؟ از کجا سیم برق استاندارد بخریم؟ پاسخ همه این پرسشها را به شما می گوییم.

انتخاب سیم برق ساختمان

به ظاهر ساده سیم های برق ساختمانی که نگاه می کنیم، شاید این سوالات برای ما پیش بیاید که :

 1. چه تفاوتی میان انواع سیمی که در بازار عرضه می شوند وجود دارد؟
 2. اصلا چه فرقی می کند که سیم برق از چه چیزی و چگونه ساخته شده باشد؟

ما با سالها تجربه در صنعت برق و بازار سیم و کابل به شما می گوییم که اگر به خریدها و انتخاب هایتان دقت نکنید، دارایی ها و سلامتی و جان خود را در معرض ضرر و آسیب جدی قرار خواهید داد.

سیم های برق نامرغوب، از آتش سوزی تا اتلاف انرژی

آتش سوزی ساختمان ناشی از سیم برق غیر استاندارد

به گواه آمار آتش نشانی، به کارگیری سیم برق نامرغوب و غیر استاندارد و نصب غیر صحیح آن، از مهم ترین عوامل اصلی بروز آتش سوزی در ساختمان ها و کارگاه ها به شمار می روند. متاسفانه بی دقتی در انتخاب سیم برق که از سوی مالکان برخی از ساختمان ها و یا افرادی که کار سیم کشی و برقکاری ساختمان را انجام می دهند، باعث چنین رخدادهای ناگوار و گاه جبران ناپذیری می شود.

سیم برق یک محصول صنعتی است که مشمول استاندارد اجباری می شود و تولید غیر استاندارد آن به هیچ عنوان توجیه پذیر نخواهد بود. افزون بر مخاطراتی همچون آتش سوزی، اتلاف انرژی از دیگر پیامدهای به کارگیری این سیمهاست. بخشی از انرژی برقی که بابت آن هزینه پرداخت می کنید، در سیم و کابل های برق غیر استاندارد تلف می شود و به هوا می رود!

اهمیت کیفیت ساخت سیم برق ساختمان

مواد یا عناصری که برای تولید بخش هادی (رسانای) و عایق سیم های برق انتخاب می شوند در ظرفیت انتقال توان الکتریکی و یا ظرفیت آمپری آنها تاثیر مستقیم دارند. برابر با استانداردهای مرجع تولید سیم برق و نیز مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان، سیم برق ساختمان باید با هادی مسی تولید شود و به کارگیری هادی آلومینیومی یا آلومینیوم با روکش مس (CCA) در این سیم ها ممنوع و بسیار خطرآفرین است.

رسانایی آلومینیوم کمتر از مس است (حدود 61 درصد مس انیل شده) و از آن تنها در کابل های قدرت با سطح مقطع 10 میلیمتر مربع و بالاتر می توان استفاده نمود. به کار گیری این فلز در تولید سیم برق ساختمان موجب افزایش حرارت سیمها در حین کار و نیز سست شدن اتصالات در کلید و پریزها به سبب ضریب انبساط طولی بالای این فلز خواهد شود و این ها یعنی آماده شدن شرایط برای بروز جرقه و آتش!

مشخصات بهترین سیم برق ساختمان

بهترین سیم برق ساختمان

 1. در تولید این سیم ها از مفتول مس خالص استفاده می گردد.
 2. سطح براق و یکنواخت هادی مسی این سیم ها به چشم می آید و در صورتی که در معرض شعله قرار بگیرند شاهد تغییر رنگ ناگهانی یا سیاه شدن فوری آن نخواهیم بود.
 3. وزن مس به کار رفته در هر سایز از سیم برق و تعداد رشته های مس آن مطابق استاندارد است.
 4. سطح مقطع یا سایز درج شده بر روی عایق سیم و بسته بندی آن واقعی است.
 5. گرید PVC به کار رفته در ساخت عایق این سیمها از نوع مرغوب و ضخامت آن برابر با استاندارد می باشد.
 6. مقاومت الکتریکی هادی سیم برق کمتر از حداکثر مقاومتی می باشد که در استاندارد ISIRI و IEC بیان شده است.
 7. هادی سیم های برق مرغوب نرم و انعطاف پذیر است.
برعکس مشخصات بهترین سیم برق ساختمان را در سیم های نامرغوب می بینیم؛ یعنی سیم هایی با هادی ناخالص، سایز کمتر از مقدار بیان شده، عایق نامرغوب، ظاهر کدر، سخت و شکننده بودن هادی و مقاومت الکتریکی بیشتر از حد تعریف شده

انواع سیم برای سیم کشی ساختمان

در کشورهای مختلف از سیم های برق گاه متفاوتی برای سیم کشی ساختمان استفاده می شود. سالهاست که در ایران سیم برق افشان برای وایرینگ ساختمان ها به کار می رود؛ در صورتی که در مقررات ملی ساختمان برای سیم های برق تا 10 میلیمتر مربع، نوع مفتولی توصیه شده است. در بسیاری از کشورها از سیم های نیمه افشان بدین منظور استفاده می گردد.

با این توضیحات می توان انواع سیم برق ساختمان را این گونه بیان نمود :

 1. سیم برق افشان مسی با عایق PVC با کد مشخصه NYAF یا H05V-K و H07V-K
 2. سیم برق مفتولی مسی با عایق پی وی سی با حروف اختصاری H07V-U
 3. سیم برق نیمه افشان مسی با عایق PVC با شناسه H07V-R
 4. سیم ارت مسی روکش دار افشان، مفتولی یا نیمه افشان با روکش پی وی سی
 5. سیم نسوز، کم دود و بدون هالوژن (برای سیستم اعلام حریق یا سیم کشی در ساختمان های با تراکم جمعیت بالا)

کابل های ساختمانی

در کنار اینها، کابلهای زیر نیز در پروژه های ساختمانی به کار می روند که نامیرا کابل بهترینهای این محصولات را هم در اختیار شما قرار می دهد :

 1. کابل قدرت مسی یا آلومینیومی برای تامین برق ورودی ساختمان (کابل اصلی)
 2. کابل سه فاز 5 رشته افشان برای تغذیه آسانسور (در صورت وجود)
 3. تراول کابل آسانسور
 4. کابل کواکسیال آنتن
 5. کابل KNX
 6. کابل تلفن فویل دار
 7. کابل آیفون
 8. کابل اعلان حریق

سایز سیم برق ساختمان

سایز سیم برق ساختمان

سایز سیم های برق ساختمان بهتر است بر پایه برآورد مقدار آمپر عبوری از آن، نحوه نصب و حداکثر دمای محیط انتخاب شود؛ اما سایزهای رایج نباید از مقادیر زیر کمتر باشد :

 1. سیم کشی روشنایی : سیم نمره 1.5 میلیمتر مربع
 2. سیم کشی پریزهای عمومی : سیم نمره 2.5 میلیمتر مربع
 3. وایرینگ اختصاصی تا محل کلید کولر آبی : سیم 2.5
 4. سیم کشی تا محل نصب پنل کولر گازی : سیم 4 mm²
 5. وایرینگ مدارهای کنترل یا فرمان : سیم نمره 1 mm²
 6. سیم کشی دتکتورهای اعلام حریق : سیم 1.5 یا 2.5 نسوز

رنگ بندی سیم برق ساختمان

نمونه رنگ بندی سیم افشان

رنگ بندی ها در استانداردها متفاوت است و در برخی از آنها رنگ بندی خاص یا ترجیحی بیان نشده یا صرفا برای سیم های مخصوص ارت و نیز رشته های کابل برق اعلام شده است. برای ایجاد تمایز در سیم کشی، می توان از این رنگ ها استفاده نمود :

 1. رنگ سیم های فاز : مشکی، قهوه ای، قرمز، خاکستری و دیگر رنگ ها به جز رنگی که برای نول به کار رفته و رنگ مخصوص سیم حفاظتی (ارت)
 2. رنگ سیم نول : آبی
 3. رنگ سیم ارت : سبز و زرد

بهترین مارک سیم برق ساختمان

شاید تعجب کنید؛ اما ما به شما می گوییم به دنبال بهترین مارک سیم برق ساختمان نباشید! چرا که برخی از تولید کنندگان حاشیه ای یا غیر متعهد از همین موضوع سوء استفاده کرده اند تا نظر مشتریانی که صرفا به دنبال مارک و برند هستند را به خود جلب کنند. اقداماتی نظیر :

 1. استفاده از نام های ترکیبی برای مارک سیم های برق به طوری که یک بخش آن همنام با برندهای معروف ایرانی باشد و درشت نویسی آن بخش برای به اشتباه انداختن خریداران
 2. افزودن پیشوند یا پسوند به مارک های تجاری قدیمی و نامی صنعت سیم و کابل
 3. جعل مارک ها و نشان های تجاری

از طرفی وضعیت کیفی برندها و تولید کنندگان در طول زمان نیز گاهی دچار تغییر می شود و این گونه نیست که فلان شرکت که در 10 سال پیش سیم های برق مرغوبی داشته؛ لزوما کیفیت ساخت امروز محصولاتش هم همان گونه باشد. پس رفتار مطمئن تر آن است که با یک نفر یا یک شرکت که از اطلاعات به روز برخوردار است مشورت نمایید و مشخصات فنی را ملاک انتخابتان قرار دهید.

سیم برق غیر استاندارد در رسانه ها

خرید بهترین سیم برق ساختمان

مجموعه نامیرا کابل با بهره مندی از نیروهای متخصص که دارای دانش فنی و تجریبات فراوان در صنعت برق و بازار سیم و کابل ایران هستند، افتخار دارد که به عنوان یک مشاور فنی و تجاری در کنار مشتریان باشد. آگاهی بخشی از برنامه های اصلی نامیرا کابل است و اعتقاد داریم زمانی که خریداران و کاربران سیم و کابل برق بدانند که تفاوت میان محصولات نامرغوب با سیم و کابلهای مرغوب چیست، بهترین حمایت از تولید کنندگان متعهد از یک سو و رعایت حقوق مصرف کنندگان از سمتی دیگر حاصل می شود.

برای تهیه بهترین سیم برق ساختمان و انواع کابل مورد نیاز پروژه های ساختمانی کوچک، متوسط و بزرگ، روی ما حساب کنید.

برای خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز پاسخگویی: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ