سیم برق ساختمان | از اطلاعات فنی تا خرید

کیفیت ساخت سیم برق چه اهمیتی دارد؟ بهترین سیم برق ساختمان چگونه سیمی است؟ چرا سیم های برق نامرغوب ایمنی کاربران را به خطر می اندازند؟ از کجا سیم برق استاندارد بخریم؟ پاسخ همه این پرسشها را به شما میگوییم.

انتخاب سیم برق ساختمان

به ظاهر ساده سیمهای برق ساختمانی که نگاه میکنیم، شاید این سوالات برای ما پیش بیاید که:

 1. چه تفاوتی میان انواع سیمی که در بازار عرضه میشوند وجود دارد؟
 2. اصلاً چه فرقی میکند که سیم برق از چه چیزی و چگونه ساخته شده باشد؟

ما با سالها تجربه در صنعت برق و بازار سیم و کابل به شما میگوییم که اگر به خریدها و انتخابهایتان دقت نکنید، داراییها و سلامتی و جان خود را در معرض ضرر و آسیب جدی قرار خواهید داد.

سیم های برق نامرغوب، از آتش سوزی تا اتلاف انرژی

آتش سوزی ساختمان ناشی از سیم برق غیر استاندارد

به گواه آمار آتش نشانی، به کارگیری سیم برق نامرغوب و غیر استاندارد و نصب غیر صحیح آن، از مهم ترین عوامل اصلی بروز آتش سوزی در ساختمانها و کارگاهها به شمار میروند. متأسفانه بی دقتی در انتخاب سیم برق که از سوی مالکان برخی از ساختمانها و یا افرادی که کار سیم کشی و برقکاری ساختمان را انجام میدهند، باعث چنین رخدادهای ناگوار و گاه جبران ناپذیری میشود.

سیم برق یک محصول صنعتی است که مشمول استاندارد اجباری میشود و تولید غیر استاندارد آن به هیچ عنوان توجیه پذیر نخواهد بود. افزون بر مخاطراتی همچون آتش سوزی، اتلاف انرژی از دیگر پیامدهای به کارگیری این سیمهاست. بخشی از انرژی برقی که بابت آن هزینه پرداخت میکنید، در سیم و کابل های برق غیر استاندارد تلف میشود و به هوا میرود!

اهمیت کیفیت ساخت سیم برق ساختمان

مواد یا عناصری که برای تولید بخش هادی (رسانای) و عایق سیمهای برق انتخاب میشوند در ظرفیت انتقال توان الکتریکی و یا ظرفیت آمپری آنها تأثیر مستقیم دارند. برابر با استانداردهای مرجع تولید سیم برق و نیز مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان، سیم برق ساختمان باید با هادی مسی تولید شود و به کارگیری هادی آلومینیومی، آلومینیوم با روکش مس (CCA) و دیگر آلیاژها یا ترکیبها (آهن و مس، برنج و …) در این سیم ها ممنوع و بسیار خطرآفرین است.

رسانایی آلومینیوم کمتر از مس است (حدود 61 درصد مس انیل شده) و از آن تنها در کابلهای قدرت مفتولی و نیمه افشان با سطح مقطع 10 میلیمتر مربع و بالاتر میتوان استفاده نمود. به کار گیری این فلز در تولید سیم برق ساختمان موجب افزایش حرارت سیمها در حین کار و نیز سست شدن اتصالات در کلید و پریزها به سبب ضریب انبساط طولی بالای این فلز خواهد شود و اینها یعنی آماده شدن شرایط برای بروز آتش…

مشخصات بهترین سیم برق ساختمان

 • در تولید این سیمها از مفتول مس خالص استفاده میگردد.
 • سطح براق و یکنواخت هادی مسی این سیمها به چشم می آید و در صورتی که در معرض شعله قرار بگیرند شاهد تغییر رنگ ناگهانی یا سیاه شدن فوری آن نخواهیم بود.
 • تعداد رشته های مس و قطر آنها مطابق استاندارد است.
 • سطح مقطع یا سایز درج شده بر روی عایق سیم و بسته بندی آن واقعی است.
 • گرید PVC به کار رفته در ساخت عایق این سیمها از نوع مرغوب و ضخامت آن برابر با استاندارد میباشد.
 • مقاومت الکتریکی هادی سیم برق کمتر از حداکثر مقاومتی میباشد که در استاندارد INSO و IEC بیان شده است.
 • هادی سیمهای برق مرغوب، نرم و انعطاف پذیر است؛ اما حالت فنری ندارد.

برعکس مشخصات بهترین سیم برق ساختمان را در سیمهای نامرغوب میبینیم؛ یعنی سیمهایی با هادی ناخالص، سایز کمتر از مقدار بیان شده، عایق نامرغوب، ظاهر کدر، سخت و شکننده بودن یا حالت فنری داشتن هادی و مقاومت الکتریکی بیشتر از حد تعریف شده آن.

انواع سیم برای سیم کشی ساختمان

در کشورهای مختلف ممکن است از سیم های برق متفاوتی برای سیم کشی ساختمان استفاده میشود. سالهاست که در ایران سیم برق افشان برای وایرینگ ساختمانها به کار میرود؛ در صورتی که در مقررات ملی ساختمان برای سیمهای برق تا 10 میلیمتر مربع، نوع مفتولی توصیه شده است. در بسیاری از کشورها از سیمهای مفتولی و نیمه افشان بدین منظور استفاده میگردد.

با این توضیحات میتوان انواع سیم برق ساختمان را این گونه بیان نمود:

 1. افشان مسی با عایق PVC با کد مشخصه NYAF یا H05V-K و H07V-K
 2. مفتولی مسی با عایق پی وی سی با حروف اختصاری H07V-U
 3. نیمه افشان مسی با عایق PVC با شناسه H07V-R
 4. سیم ارت مسی روکش دار افشان، مفتولی یا نیمه افشان با عایق پی وی سی
 5. سیمهای برق و ارت با عایق کم دود و بدون هالوژن

کابل های ساختمانی

در کنار اینها، کابلهای زیر نیز در پروژه های ساختمانی به کار میروند که نامیرا کابل بهترین این محصولات را هم در اختیار شما قرار میدهد:

 1. کابلهای قدرت مسی یا آلومینیومی برای تأمین برق ورودی ساختمان (کابل اصلی)
 2. کابل سه فاز 5 رشته افشان برای تغذیه آسانسور
 3. تراول کابل آسانسور
 4. کابل کواکسیال آنتن
 5. کابل KNX
 6. کابلهای تلفن فویل دار
 7. کابل آیفون صوتی و تصویری
 8. کابلهای اعلان و اعلام حریق

سایز سیم برق ساختمان

سایز سیم برق ساختمان

سایز سیمهای برق ساختمان بهتر است بر پایه برآورد مقدار آمپر عبوری از آن، نحوه نصب و حداکثر دمای محیط انتخاب شود؛ اما سایزها نباید از مقادیر زیر کمتر باشد:

 • سیم کشی روشنایی: سیم نمره 1.5 میلیمتر مربع
 • سیمکشی پریزهای عمومی: سیم نمره 2.5 میلیمتر مربع
 • وایرینگ اختصاصی تا محل کلید کولر آبی: سیم 2.5
 • سیم کشی تا محل نصب پنل کولر گازی: سیم 4 mm²
 • وایرینگ مدارهای کنترل یا فرمان: سیم نمره 1 mm²

رنگ بندی سیم برق ساختمان

نمونه رنگ بندی سیم افشان

رنگ بندیها در استانداردها متفاوت است و در برخی از آنها رنگ بندی خاص یا ترجیحی بیان نشده یا صرفاً برای سیمهای مخصوص ارت و نول و نیز رشته های کابل برق اعلام شده است. برای ایجاد تمایز در سیم کشی، میتوان از این رنگها استفاده نمود:

 1. سیمهای فاز: مشکی، قهوه ای، قرمز، خاکستری و دیگر رنگها به جز رنگی که برای نول به کار رفته و رنگ مخصوص سیم حفاظتی (ارت)
 2. رنگ سیم نول: آبی
 3. سیم ارت: سبز/زرد

بهترین مارک سیم برق ساختمان

شاید تعجب کنید؛ اما ما به شما میگوییم به دنبال بهترین مارک سیم برق ساختمان نباشید! چرا که برخی از تولید کنندگان حاشیه ای یا غیر متعهد از همین موضوع سوء استفاده کرده اند تا نظر مشتریانی که صرفاً به دنبال مارک و برند هستند را به خود جلب کنند. اقداماتی نظیر:

 • استفاده از نامهای ترکیبی برای مارک سیمهای برق به طوری که یک بخش آن همنام با برندهای معروف ایرانی باشد و درشت نویسی آن بخش برای به اشتباه انداختن خریداران
 • افزودن پیشوند یا پسوند به مارکهای تجاری قدیمی و نامی صنعت سیم و کابل
 • جعل مارکها و نشانهای تجاری

از طرفی وضعیت کیفی برندها و تولید کنندگان در طول زمان نیز گاهی دچار تغییر میشود و این گونه نیست که فلان شرکت که در 10 سال پیش سیمهای برق مرغوبی داشته؛ لزوماً کیفیت ساخت امروز محصولاتش همان گونه باشد. پس رفتار مطمئنتر آن است که با یک نفر یا یک شرکت که از اطلاعات به روز برخوردار است مشورت نمایید و مشخصات فنی و تضمینهای کتبی تأمین کننده یا فروشنده را ملاک انتخابتان قرار دهید.

سیم برق غیر استاندارد در رسانه ها

خرید بهترین سیم برق ساختمان

مجموعه نامیرا کابل با بهره مندی از نیروهای متخصص که دارای دانش فنی و تجریبات فراوان در صنعت برق و بازار سیم و کابل ایران هستند، به عنوان یک مشاور فنی و تجاری در کنار مشتریان باشد. آگاهی بخشی از برنامه های اصلی نامیرا کابل است و اعتقاد داریم زمانی که خریداران و کاربران سیم و کابل برق بدانند که تفاوت میان محصولات نامرغوب با سیم و کابلهای مرغوب چیست، بهترین حمایت از تولید کنندگان متعهد از یک سو و رعایت حقوق مصرف کنندگان از سمتی دیگر حاصل میشود.

برای تهیه بهترین سیم برق ساختمان و انواع کابل مورد نیاز پروژه های ساختمانی، روی ما حساب کنید.