مفهوم AWG در کابل چیست؟

آیا میدانید مفهوم AWG در کابل چیست؟ این حروف اختصاری به نام یک کابل اشاره دارند یا بیانگر یکی از مشخصاتش هستند؟ پاسخ کامل را اینجا بخوانید.

AWG یعنی چه؟

AWG

وقتی که بیان شود این سه حرف چه مفهومی دارند، پاسخ بسیاری از پرسشها و ابهامات، معلوم خواهد گشت. AWG مخفف عبارت “American Wire Gauge” است که میتوان برگردان آن را به فارسی این گونه گفت: «اندازه گیری آمریکایی برای سیم».

با دانستن این موضوع، متوجه میشویم که AWG نام گروهی از کابلها نیست و به محصول خاصی اشاره نمیکند؛ بلکه یک سیستم اندازه گیری برای انواع مفتول، سیم و کابل است. این سنجه، قدمتی نسبتاً طولانی دارد و از سال 1857 میلادی تا کنون به کار میرود.

استاندارد ASTM B258 مبنایی برای سایز بندی سیم و کابلها به روش AWG میباشد. این شیوه سایزبندی، یک روش پلکانی لگاریتمیست. رابطه عدد سایز AWG با قطر یا سطح مقطع کابلها، یک رابطه معکوس است؛ یعنی هر چه قدر عدد AWG بیشتر شود، قطر و سطح مقطع رسانای سیم و کابلها کاهش مییابد.

فرآیند ساخت هادیهای سیم و کابل در کارخانه ها، با دستگاه کشش مفتول آغاز میشود. در هر مرحله کشش، قطر و سطح مقطع مفتول مسی یا آلومینیومی کاهش مییابد. در روش سایزبندی AWG، با هر مرحله کشش مفتول، قطر آن 10.947 درصد و سطح مقطع آن 20.75 درصد کمتر میشود.

شیوه سایز بندی بر اساس اِی دبلیو جی، بیشتر در آمریکای شمالی رایج است؛ هر چند در مناطق دیگر و در کنار روش سایزبندی متریک مطابق استاندارد جهانی IEC، از اِمریکن وایر گیج نیز برای برخی از محصولات استفاده میگردد.

جدول تبدیل AWG به میلیمتر و میلیمتر مربع

برای آشنایی بیشتر با سایزهای AWG، دانستن قطر و سطح مقطع هر سایز AWG و پیدا کردن سایز معادل IEC، میتوانید از جدول زیر استفاده بفرمایید. همانطور که میدانید، در روش IEC یا همان متریک که در ایران نیز برای بیان سایز سیم و کابلها به کار میرود، سایزبندی بر پایه سطح مقطع رسانای آنها با واحد میلیمتر مربع (mm²) میباشد.

جدول تبدیل AWG به میلیمتر و میلیمتر مربع (1)جدول تبدیل AWG به میلیمتر و میلیمتر مربع (2)

مثلاً بر اساس جدول بالا، سیم یا کابل AWG 20 معادل با سیم یا کابل نیم میلیمتر مربع در سیستم متریک خواهد بود. یا به جای کابل صفر گیج میتوان از کابل نمره 50 mm² استفاده کرد. و یا کابل نمره 35 در استاندارد IEC میتواند جانشین کابل 2 اِی دابلیو جی شود.

خرید سیم و کابل با سایز AWG

سیم و کابل AWG

همانطور که گفته شد، روش سایزبندی AWG در آمریکای شمالی متداول است و در ایران اکثراً از سیستم متریک استفاده میشود. با این حال، به معرفی چند نمونه از سیم و کابلهایی که با این روش سایزبندی شده اند و از سوی مجموعه نامیرا کابل ارائه میشوند، میپردازیم:

  • سیم افشان مسی قلع اندود با عایق PVC در سایزهایی مانند 18, 20 و AWG 24
  • کابلهای کنترل افشان زوج به هم تابیده دارای شیلد و فویل، با عایق و روکش PVC و با تعداد زوج رشته متنوع در سایزهای 24, 22, 20، 18 و 16 AWG
  • کابلهای شبکه Cat 6 با رسانای مسی مفتولی AWG 23 در انواع U/UTP و SF/UTP با روکش PVC یا LSZH

برای دیگر انواع کابل چنانچه با سایز AWG درخواست شوند، میتوان اندازه معادل را با معیار IEC پیشنهاد نمود.

📞