ارائه انواع کابل Armoured

اینجا هستیم تا انواع کابل Armoured را به حضورتان معرفی کنیم و پیشنهادهای مناسبی را برای پاسخگویی به درخواستهایتان مهیا سازیم.

کابل Armoured چگونه کابلیست؟

Armour واژه ای انگلیسیست که برابر پارسی آن «زره» خواهد بود. همانطور که میدانید، زره جامه ای بود اغلب بافته شده از مفتولها یا حلقه های آهنین یا پولادین، که در گذشته به هنگام کارزار بر تن میکردند. نیم تنه ای که از گردن تا کمر را میپوشاند و بدن رزمنده را از اثر تیرها و نیزه های دشمن در امان نگاه میداشت.

ویژگی کابل زره دار

«گفت این و ترکش پُر از تیر کرد/ بپوشید خفتان، زره زیر کرد»

مشابه همین اثر را، زره در کابلها بر عهده دارد. به بیان آشکارتر، زره لایه ایست که به اجزای تشکیل دهنده برخی از کابلها افزوده میشود تا از آنها در برابر تنشها و صدمات مکانیکیِ پیرامون محافظت نماید. کابلی که دارای زره است Armoured Cable یا کابل زره پوش نامیده میشود. این واژه در زبان انگلیسی آمریکای شمالی، بدون حرف u و به صورت Armored نوشته میشود. برخی کاربران، عبارت کابل مسلح را نیز برای شناسایی این گونه کابلها به کار میبرند.

همان گونه که رزمندگان قدیمی، زره را یا بر روی لباسشان میپوشیدند و یا مانند بیت شعری که از اسدی توسی نقل شد، آن را در زیر جامه جنگی (خفتان) بر تن میکردند؛ در کابلها نیز زره (با توجه به نوع آن) یا در زیر روکش نهایی قرار میگیرد و یا آخرین لایه و بیرونی ترین جزء کابل خواهد بود.

جنس و شکل زره در کابلها

در کابلسازی، معمولاً از آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه برای ساخت بخش Armor کابلها استفاده میکنند. یکی از دلایل انتخاب این دو گزینه، مقاومت خوب آنها در برابر خوردگیست.

از دیدگاه شکل زره نیز میتوان 4 نوع زیر را برشمرد:

  • زره سیمی گرد یا تخت؛ SWA یا AWA
  • Armour نواری؛ ATA, STA یا DTA
  • زره بافته شده؛ SWB یا SWBA
  • Armor نوار خرطومی یا موجدار یکپارچه؛ Corrugated Seamless

با توجه به نوع کابل، چگونگی استفاده از آن و یا به درخواست مشتری، یکی از موارد یاد شده برای زره دار کردن کابل انتخاب میشود. آرمورهای فولادی غالباً از استحکام بیشتری برخوردار هستند؛ اما وزن و قیمت کابل زره دار را بالا میبرند. زره آلومینیومی سبکتر و ارزانتر است و به دلیل غیر مغناطیسی بودن، برای کابلهای قدرت تک رشته جریان متناوب بسیار مناسب خواهد بود. مهمترین برتری آرمرهای به شکل بافت و خرطومی نیز حفظ انعطاف پذیری کابلهاست.

انواع کابل Armoured

کابل Armoured

اکنون که با نقش زره در کابلها آشنا شدیم و به شکل و جنس اقسام آن اشاره ای نمودیم، به سراغ انواع کابلهایی میرویم که قابل ارائه به شکل زره پوش هستند:

  1. کابلهای برق و قدرت زره دار
  2. کابل کنترل Armored
  3. کابلهای ابزار دقیق آرموردار
  4. کابل های مخابراتی زره پوش
  5. کابلهای شبکه Armoured

در کاربریها و شرایط نصبی که کابلها را در معرض آسیب و خطرهای فیزیکی و مکانیکی قابل توجه مانند نیروی فشار، کشش و تخریب توسط جوندگان قرار میدهند، استفاده از نوع زره دار آنها یک پیشنهاد و گاه یک الزام است.

نخستین گروهی که از کابلهای آرمردار به آن توجه میشود، کابلهای قدرت هستند. این کابلها را در تمامی سطوح ولتاژی MV، LV و HV میتوان زره پوش طراحی و تولید نمود. در کابلهای چند رشته برق غالباً از زره مفتولی یا نواری دوتایی فولاد گالوانیزه استفاده میشود. در ایالات متحده، زره Corrugated و آلومینیومی اینترلاک شده رایج است که در ایران نیز به ویژه برای کابلهای ولتاژ بالا قابل تولید میباشد. برای کابل قدرت تک رشته، انتخاب زره یکی از موارد سیمی، نواری و یا خرطومی خواهد بود.

کابلهای فرمان و کنترل که در فضای آزاد یا داخل ترانشه نصب میشوند نیز میتوانند از نوع آرموردار استفاده شوند. برای این کابلها زره فولادی سیمی یا نواری و نیز نوع بافته شده فولادی به کار میرود.

در کابلهای Instrumentation هم بیشتر با انتخابهای SWB، SWA و یا به طور سفارشی زره خرطومی رو به رو هستیم. برای کابلهای مخابراتی و شبکه اکثراً زره از نوع SWA و گاهی مدل کروگیت شده انتخاب میگردد. در کابلهای فیبر نوری خاکی هم یکی از دو گزینه مفتولی یا خرطومی فولادی برگزیده میشود.

عَرضه کابل های زره دار

نامیرا کابل با هدف پوشش بیشینه و پشتیبانی حداکثری از پروژه های برقرسانی، صنعتی، کشاورزی و ارتباطات، انواع کابل Armoured را عرضه مینماید. بخشی از این کابلها به سبب تقاضا و تولید بیشتر، در اندک زمانی برای تحویل به مشتریان گرامی آماده میشوند. آن دسته که تولیدشان سفارشیست یا در انبار موجود نیستند هم امکان ساختشان بررسی و در صورت تأیید، زمان تحویل به آگاهی خریداران میرسد.