سیم برق افشان نمره 6

آنچه در این مقاله می خوانید...

چرا خرید سیم برق استاندارد سخت شده است؟سیم برق غیر استاندارد و ناخالص چه عیوبی دارد؟مشخصات سیم برق نمره 6 افشان استاندارددیگر انواع سیم شماره 6جریان مجاز سیم 6سیم برق نمره 6 استاندارد را از کجا بخریم؟
خرید سیم ساختمانی

از کجا می توان سیم برق نمره 6 افشان را با خیالی آسوده از تمام مس بودن، استاندارد بودن و تضمین درباره کیفیت ساخت و اصالت برند خریداری نمود؟

چرا خرید سیم برق استاندارد سخت شده است؟

سخت شدن خرید سیم برق استاندارد

سرنخ ها را که بررسی می کنیم به اقتصاد می رسیم. وقتی قیمت مس رو به افزایش گذاشت و به تبع آن قیمت سیم برق نمره 6، 4، 2.5 و 1.5 هم بالا رفت، عده ای با سوء استفاده از مشکلات اقتصادی و محدودیت های مالی جامعه، دست به تولید، عرضه و فروش سیمهای برق افشانی زدند که هادی آنها ناخالصی های فراوانی داشت و فقط قیمت ارزانش سبب می شد برخی از مشتریان به سمت خرید این محصولات غیر استاندارد سوق یابند.

آن قدر این سیم های نامرغوب و غیر استاندارد در بازار سیم و کابل فراوان شد و فراوان است که انتخاب سیم برق استاندارد را به مسئله ای چند مجهولی و سخت برای مشتریان تبدیل کرده است.

منظور از سیم برق استاندارد تنها این نیست که یک نشان استاندارد داشته باشد؛ بلکه مقصود سیم برقی است که مطابق استانداردهای مرجع تولید و تست شده و تولید کننده سیم، کیفیت ساخت آن را همواره پس از دریافت نشان استاندارد حفظ کرده است.

سیم برق غیر استاندارد و ناخالص چه عیوبی دارد؟

خطرات سیم و کابل غیر استاندارد

عده ای از مشتریان می گوید : “سیم برق، سیم برق است؛ مگر چه تفاوتی میان مارکهای مختلف وجود دارد؟” در پاسخ به این صحبت با دانش تخصصی و تجربه کاری خود می گوییم که هرگز این طور نیست و سیمهای غیر استاندارد و نامرغوب مشکلات متعددی را سبب می شوند؛ از جمله :

 1. سیمهای برق افشان نامرغوب از هادیهای ناخالص که ترکیبی از آلومینیوم، آهن، برنج و دیگر آلیاژهای غیر استاندارد با مس هستند ساخته می شوند و این بر خلاف استانداردهای ملی و بین المللی است.
 2. سیم برقی که به عنوان سیم مسی فروخته می شود، باید از مس خالص تولید شده باشد و فروش سیمهای ناخالص بدون اعلام آن، کم فروشیست.
 3. سیم های غیر استاندارد مقاومت الکتریکی بالاتری دارند و در زمان عبور جریان برق از آنها، گرمای زیادی تولید می کنند. این گرما در صورت تداوم و افزایش، مقدمات بروز آتش سوزی را فراهم می کند.
 4. سیم های نامرغوب افت ولتاژ و افت توان را افزایش می دهند. افزایش افت توان یعنی افزایش مصرف برق و کاربران مجبور به پرداخت هزینه برق بیشتری در بلند مدت خواهند شد.
 5. سیم های ساخته شده با آلیاژهای غیر مجاز، عمر مفید بسیار کمتری دارند و باعث تحمیل هزینه های ثانویه به خریداران و کاربران می شوند.
 6. سیم برق نمره 6 باید واقعا 6 باشد! شاید تعجب کنید؛ اما متاسفانه این یک واقعیت است که برخی از سیم های تولید شده فقط در نام 6 میلیمتر مربع هستند، در حالی که در حقیقیت سطح مقطع کمتری دارند.
 7. وقتی سیم برق غیر استاندارد می خریم؛ یعنی از تولید کننده و فروشنده غیر متعهد که ایمنی و حقوق ما نزد او ارزشی ندارد، حمایت کرده ایم. مراقب انتخاب هایمان باشیم…

مشخصات سیم برق نمره 6 افشان استاندارد

سیم برق نمره 6

 1. کد سیم در استاندارد ملی ایران : ISIRI (607) 02
 2. کد سیم در استاندارد جهانی : IEC 60227 02
 3. جنس رسانا : مس انیل شده افشان خالص، کلاس 5
 4. تعداد تارهای مس رسانا : 84 رشته 0.31 میلیمتری به شکل بانچ شده
 5. مقاومت الکتریکی رسانا : حداکثر 3.30 اهم/کیلومتر در دمای 20 سلسیوس
 6. جنس نارسانا (عایق) : پی وی سی نوع C در رنگهای گوناگون
 7. ضخامت عایق : 0.8 میلیمتر
 8. میانگین قطر سیم 6 : حداقل 4.4 و حداکثر 5.3 میلی متر
 9. وزن سیم 6 افشان : تقریبا 6.5 کیلوگرم در 100 متر
 10. ولتاژ نامی سیم : 450/750 ولت
 11. بیشینه دمای کار : 70+ سانتی گراد
 12. شناسه سیم در استاندارد اروپا : H07V-K
 13. کد سیم در استاندارد آلمان : NYAF
 14. بسته بندی : کلاف 100 متری یا قرقره با متراژ بالاتر به صورت سفارشی
 15. کاربرد : سیم کشی ساختمانها و وایرینگ تابلوهای برق در کارگاه ها و صنایع
بازی با مارکهای تجاری روش دیگریست که گروهی از تولید کنندگان سیم و کابل در ایران برای جلب توجه خریداران به کار بسته اند. مارک محصولات و شرکت خود را به صورت ترکیبی از برندهای مشهور با یک یا چند کلمه دیگر انتخاب می کنند و آن قسمت را که همنام با برندهای معتبر است، درشت تر می نویسند. مشتریان هوشمند گول این کارها را نمی خورند.

دیگر انواع سیم شماره 6

سیم ارت نمره 6

در کنار سیم افشان مسی با عایق PVC رنگی، سیم های 6×1 دیگری نیز وجود دارند که در اینجا معرفی می گردند :

 1. سیم ارت نمره 6 با هادی مسی افشان و عایق پی وی سی سبز و زرد
 2. سیم مفتولی 6 با رسانای مسی کلاس 1 و عایق PVC رنگی
 3. سیم مفتولی یا نیمه افشان 6 میلیمتر مربع با عایق LSZH یا LSFOH (تولید سفارشی به صورت عمده)
 4. سیم افشان 6*1 با عایق هالوژن فری و کم دود، کد شناسایی H07Z-K (تولید به صورت سفارشی)
 5. سیم افشان مس قلع اندود 6×1 با عایق نسوز سیلیکونی با تحمل حرارتی تا 200+ سانتی گراد

جریان مجاز سیم 6

جریان مجاز سیم و کابلهای برق با توجه به جنس هادی و عایق و نیز شرایط نصب و میانگین دمای محیط نصب تعیین می شود. بیشینه جریان مجاز سیم برق 6 میلیمتر مربع مسی با عایق پی وی سی، نصب به صورت یک تا سه سیم در لوله و در دماهای مختلف به شرح جدول زیر است :

جریان مجاز سیم 6

سیم برق نمره 6 استاندارد را از کجا بخریم؟

سیم H05V-K و H07-K

شاید کوتاه ترین پاسخ به این سوال عبارت :”عرضه کنندگان معتبر” باشد. عرضه کنندگان معتبر آنهایی هستند که در برابر محصولات عرضه شده مسئولیت پذیرند و متعهد به رعایت حقوق مشتریان و مصرف کنندگان می باشند.

نامیرا کابل به عنوان یکی از مراکز تخصصی تامین و فروش سیم و کابل، در معرفی و فروش سیم افشان 6 با درجه کیفی A، نکات زیر را مدنظر قرار می دهد :

 1. حتما سیمهای عرضه شده توسط ما استاندارد هستند. استاندارد یعنی هم نشان سازمان ملی استاندارد ایران را دارند، هم دارای کد 10 رقمی پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری هستند و هم تضمین می شود که سیم برق تمامی تست های الکتریکی و مکانیکی مطابق مفاد استانداردهای مرجع بیان شده را پاس خواهد نمود.
 2. سیم برق معرفی شده دارای بازخورد مثبت از سوی کارشناسان و مشتریان قبلی است.
 3. در صورت عدم تطابق مشخصات اظهار شده با محصول فروخته شده، محصول پس گرفته و جایگزین خواهد شد.

برای خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:

راه های ارتباطی:

phone icon کارشناس فروش: 09120471420

phone icon مرکز پاسخگویی: 02128428140

whatsApp icon پاسخگویی واتس اپ: کلیک کنید

email icon ایمیل: info@namiracables.com

مجموعه نامیرا کابل شما را به انتخاب و خرید بهترین محصولات سیم و کابل دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

جست و جو
تماس تلفنی
واتس اپ